Gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (al. Ujazdowskie #1/3) ma w zależności od skrzydła cztery lub pięć kondygnacji, a całość ma rzut litery E. Tu odbywają się posiedzenia Rady Ministrów (czyli rządu), tu są przyjmowane przez Premiera delegacje krajowe i zagraniczne. Kancelaria obsługuje rząd, premiera, wicepremierów, pełnomocników rządu, komitety, komisje, rady, zespoły, ciała doradcze i opiniodawcze. Natomiast pod kancelarią regularnie odbywają się demonstracje [4]. Budynek jest częściowo przystosowany do osób niepełnosprawnych [5]. Obecnie jest tu ok. 600 pokoi i 3 kilometry korytarzy [36].
Gmach składa się z części głównej określonej jako skrzydło A i trzech prostopadłych skrzydeł bocznych B, C, D. Dach pokryty jest papą termozgrzewalną. W piwnicach znajdują się magazyny i pomieszczenia techniczne. Na korytarzach znajdują się sufity podwieszone. Skrzydła biurowe zaprojektowano w układzie trzytraktowym, w technologii tradycyjnej murowanej. Stropy wykonane są w różnych technologiach, m.in. Kleina czy prefabrykatów żelbetowych [12].
Front jest symetryczny, nie licząc dołączonego od północy budynku przy al. Ujazdowskich 5, z przejściem na poziomie I piętra. Ma wysunięte wejście główne, z niewielkim podjazdem, nad którym znajduje się świetlik, a na nim flaga narodowa. Przy obu krańcach, na osiach północnego i południowego skrzydła, znajdują się trzyosiowe ryzality podkreślone kolumnadą między drugą i trzecią kondygnacją. Za nimi znajdują się boczne wejścia do budynku. Pozostałe okna akceptują pilastry umieszczone od pierwszej kondygnacji. Wysoki parter ma okna w górnej części i nieco ciemniejszą okładzinę. Spośród skrzydeł najbardziej reprezentacyjne jest południowe. Tu również występuje kolumnada (14 kolumn), tworząca niewielki taras. Na poziomie parteru jest potrójne wejście, prowadzące po ściętych schodach. Część środkowa tego skrzydła ma podwyższoną kondygnację. Od strony wewnętrznego dziedzińca fasada jest bardziej nieregularna, a zamiast kolumn są pilastry. Skrzydła środkowe i północne są proste, środkowe jest podniesione o jedną niską kondygnację i ma ciekawe łączniki. Wzdłuż północnego między drugą i trzecią kondygnacją poprowadzono śródgzyms. Jest ono znacznie dłuższe od pozostałych i dochodzi praktycznie do ul. Szucha. Z tej strony jest tez główny wjazd na teren posesji.
W holu głównym znajdują się za szybą zachowane schody z czasów, gdy znajdowały się one na zewnątrz i prowadziły do głównego wejścia (przed wysunięciem wejścia przed front budynku) [1]. Na pierwszym piętrze w części prowadzącej do skrzydła południowego jest szereg pomieszczeń reprezentacyjnych. Od strony dziedzińca znajduje się Sala Obrazowa (obecnie im. rotmistrza Witolda Pileckiego, dawniej Sala Kominkowa [38]), miejsce oficjalnych ceremonii z udziałem zagranicznych gości premiera. To tu wygłaszane są najważniejsze oświadczenia szefa rządu [3]. Ogromny dywan może wynieść przez okno jedynie dźwig [35]. Wzdłuż niej od strony ulicy są trzy sale, kolejno Okrągłego Stołu, Zegarowa i Recepcyjna. W Sali Okrągłego Stołu przyjmowane są delegacje krajowe i zagraniczne [3]. Znajduje się w niej okrągły stół, jednak nie jest to słynny mebel z 1989 roku [35]. W Sali Zegarowej odbywają się osobiste spotkania premiera i ministrów z szefami rządów oraz ambasadorami [3]. Nazwa pochodzi od XVIII-wiecznego zegara, najstarszego zabytku w kancelarii [35], który wyznacza protokolarny czas rozmów [36]. Całość łączy przeszklony hol, obok jest również dawny gabinet Premiera [1], obecnie gabinet rezerwowy [35]. Sala Świetlikowa (od 12 września 2014 roku [37] im. Tadeusza Mazowieckiego, wcześniej tutaj spotykał się rząd [1]) to miejsce posiedzeń Komitetu Stałego Rady Ministrów [3]. Jej nazwa pochodzi od kwadratowego świetlika nad środkiem sali, nie jest on jednak przebity do dachu [36]. Jej inna nazwa to Sala Kościuszkowska, od popiersia Kościuszki stojącego w rogu [35].
W środkowym skrzydle w Sali Kolumnowej (od 13 grudnia 2015 roku im. Anny Walentynowicz [1]) organizowane są największe konferencje i uroczystości [3]. Z kolei w skrzydle południowym mieści się gabinet Prezesa Rady Ministrów [1]. To dawny gabinet rektora Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR [34]. Składa się z trzech części: biura, prywatnego pokoju wypoczynkowego oraz łącznika, w którym mieszczą się łazienka i garderoba. Wchodzi się do niego przez sekretariat, będący jednocześnie poczekalnią [35]. Całość ma 62 m2 i wysokość na ponad pięć metrów. Obecne wnętrze urządzono za czasów premier Hanny Suchockiej i podobno nie należy go zmieniać. W gabinecie rozłożysta paprotka na kamiennym cokole podobno zastąpiła popiersie Lenina. Na ścianach dominują dzieła malarzy XIX-wiecznych: Rapackiego, Chełmońskiego czy Ziomka, wypożyczone z Muzeum Narodowego. Naprzeciwko biurka, pod obrazem Chełmońskiego z czaplą wzbijającą się do lotu, jest barek. Pierwszym premierem, który zamówił tu komputer, był Waldemar Pawlak. Usunął go Józef Oleksy, natomiast maszyna wróciła za Cimoszewicza, po czym znów została wyniesiona. Jest też telefon z gorącą linią do prezydenta [34]. Dalej w tym skrzydle, w Sali im. A. Frycza-Modrzewskiego, obraduje rząd [1]. Przed salą eksponowany jest faksymil (kopia) Modrzejewskiego: O poprawie Rzeczpospolitej [37]. Znajdują się w niej czerwone gobeliny, przeniesione z Sali Świetlikowej po pożarze w 2010 roku. Sąsiaduje z nią Sala Konferencyjna [36].
We wnętrzach znajdują się meble Jana Bogusławskiego (zaprojektował on wnętrza w stylu zmodernizowanego historyzmu, a charakter miejsca podkreślił symboliką silnego orła godła państwowego, mądrej sowy, pracowitej wiewiórki czy zwiastującego pokój gołębia, za wystrój wnętrz otrzymał w 1950 roku Nagrodę Państwową). Zaprojektował on do ówczesnego gabinetu prezesa Rady Ministrów meble, wykonane z jasnych gatunków: brzozy, jesionu. Wyróżniają się pełnoplastycznymi rzeźbami zwierząt, autorstwa Stanisława Sikory, umieszczonymi u nasady każdej z nóg dwóch rodzajów foteli: niskich (wypoczynkowych, nasada płynnie przekształca się we wspornik podłokietnika, którym jest pełnoplastyczna rzeźba sowy siedzącej na trzech rzędach liści) i wyższych (przeznaczonych do biurka lub stolika, tylna część oparcia składa się z ukośnie skrzyżowanych deseczek, na których Stanisław Sikora wyrzeźbił stykające się piersiami gołębie, a ich przecięcie podkreślił motywem serca). Biurko wsparte jest na skrzydłach zrywających się do lotu orłów, tworzących integralną część prostych nóg o sześciokątnym przekroju. Stolik pomocniczy jest zdobiony płaskorzeźbionym motywem widzianego z góry gołębia w locie, niosącego w dziobie dwulistną gałązkę. Kompozycję wnętrza gabinetu uzupełnia boazeria na wzór jodełki. Stoliki o okrągłym blacie mają rzeźby wiewiórek u nasady nóg. Również jego meble o barwie ciemnej, najczęściej wykonane z mahoniu bądź barwionej brzozy zdobione jedynie jaśniejszą żyłką forniru lub wykonanymi z tego samego materiału drobnymi akcentami rzeźbiarskimi (np. rozetkami, gwiazdkami, kłosami), o konstrukcji krzyżakowej można znaleźć obecnie w holu [14]
Część mebli została wykonana również przez Zygmunta Szatkowskiego, z którym współpracował rzeźbiarz Czesław Woźniak, a meble wykonano w Bydgoskiej Fabryce Mebli w 1955 roku. Większość wykonano z dębu bądź brzozy. Charakterystycznym ornamentem są liście dębu. Nogi zdobią kariatydy. Spośród czterech kariatyd z biurka Układ Warszawski jest personifikowany przez postać trzymającą tarczę z przedstawionym na niej orłem. Dwie kolejne z miniaturowym statkiem oraz z karabinem i sztandarem mogą symbolizować wojska marynarki i piechoty, a postać kobiety z dzieckiem tych, którym Układ Warszawski zapewnia pokojową egzystencję. Kariatydy przy stole konferencyjnym to trzy postacie kobiet i jedna mężczyzny, zapewne rolniczka, nauczycielka, lekarka i hutnika. Z kolei na niedużych okrągłych stolikach jedna z kariatyd ma dłoń uniesioną w geście przysięgi, druga trzyma gałązkę palmową i książkę z orłem na okładce, trzecia zaś księgę i gołąbka [14].