Las Nowa Warszawa zwany jest także Uroczyskiem Nowa Warszawa [2] lub Lasem Młocińskim. Zajmuje obszar na zachód od ul. Pułkowej i sięga aż do Cmentarza Północnego. Od północy sąsiaduje z gminą Łomianki. Na wschód od ul. Pułkowej znajduje się obszar o podobnej nazwie: Park Młociński zwany też Lasem Młociny, z którym Las Młociński bywa często mylony.
Las Nowa Warszawa zajmuje powierzchnię 138.83 ha (200 ha [12]). Leży w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego i jest częścią korytarza ekologicznego łączącego dolinę środkowej Wisły z Puszczą Kampinoską [1]. Atrakcję stanowią zwarte drzewostany sosnowe. Sporadycznie występują domieszki dęby, brzozy i osiki. Można tu spotkać wędrujące łosie, sarny i dziki oraz mniejsze zwierzęta [12]. Ze względu na dość młody wiek świat ptaków oraz bezkręgowców jest dość ubogi, podobnie jak szata roślinna [11]. Płynie przez niego Kanał Młociński i przebiega linia wysokiego napięcia [2]. Okolica obfituje w ślady umocnień ziemnych z czasów II wojny światowej [5].
Las Nowa Warszawa stanowi granicę między wysoczyzną warszawską i wyższym tarasem nadzalewowym (wydmowym, falenickim). W środku lasu znajduje się mający około kilometra długości ostaniec wysoczyzny, zbudowany z gliny zwałowej, częściowo przykrytej przez piaski wydmowe. W południowej części jest kilka wydm parabolicznych o wysokości 1-5 m, powstałych na tarasie falenickim, co wiąże się z okresem schyłku zlodowacenia Wisły i silnymi wiatrami z kierunku zachodniego. Na południe od Kanału Młocińskiego, na przedłużeniu ul. Żubrowej, znajduje się niewielki teren podmokły (użytek ekologiczny na tarasie zalewowym, z madami) [13].
Kanał Młociński to kanał o długości około 5 km. Źródła znajdują się w Izabelinie na terenie Rezerwatu Luze. Kanał przepływa przez Luzowe Bagna i płynie następnie wzdłuż północnej granicy Warszawy, kolektorem pod ulicami Trenów i Estrady, przecina centralną część Lasu Nowa Warszawa i pod ulicą Pułkową wpada do Parku Młocińskiego, gdzie znajduje się jego ujście do Wisły [14].