Opisywany obszar obejmuje fragment Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, położony na południe od Aleksandrowa. Granicę opisanej części wyznacza ul. Podkowy. Wyłączone z opisu zostały osiedla przy ul. Podkowy (mimo, że również znajdują się na terenie parku).
Zabudowania znajdują się też od strony ul. Aleksandra Brucknera, przy ul. Kudowskiej #14 i #16A. Pod pierwszym adresem znajdują się dwa budynki, szklarnia i garaż. Zostały przebudowane między 2005 i 2008 rokiem. Jest też niewielki budynek przy samej ul. Brucknera. Ponadto przy wschodniej części ul. Podkowy znajduje się teren przygotowany pod miejsce treningowe dla koni, z płotkami i padokiem (stadnina działa po drugiej stronie ulicy).
Mazowiecki Park Krajobrazowy został utworzony w celu ochrony lasów i wydm. Na mapach z końca XVIII wieku tereny te zaliczane były do dużego kompleksu leśnego zwanego Puszczą Osiecką [13]. Wzdłuż zachodniej części terenu (od Aleksandrowa do Józefowa i od Anina przez Starą Miłosnę do Wesołej [14]) ciągnie się pas wydmowych wzgórz. Kolejne szczyty przyjmują nazwy Borowa Góra (112 m n.p.m. [14]), Łysa Góra i Góra Lotnika (110 m n.p.m. [14], czasem spotyka się nazwę Góra Lotników). Prowadzi przez nie czarny szlak turystyczny (Falenica-Łysa Góra [6]), a następnie żółty (tzw. Piaszczysta Perć, 23 km, na trasie Międzylesie-Józefów [5]) [1]. Na Górze Lotnika krzyżuje się on ze szlakiem zielonym (Białek-Świdry Małe) [5]. Znajduje się tu punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie podobno widać stąd wieżowce w centrum Warszawy [3].
Jeśli chodzi o skład gatunkowy, lasy prezentują się skromnie, są jednak niezwykle malownicze. Przeważają sosny i brzozy. Świat zwierzęcy też nie jest bogaty [9].
Według legend na lokalnej Łysej Górze swoje sabaty urządzały okoliczne czarownice [2]. We wschodniej części obszaru znajduje się najdalej na wschód wysunięty kraniec Warszawy.