Park Nad Balatonem zajmuje 7.17 ha, z czego 3.2 ha to teren rekreacyjny. Za projekt architektoniczny odpowiadają: Piotr Hardecki (główny projektant), Krzysztof Łaniewski-Wołłk, Łukasz Stępniak i Kinga Zinowiec-Cieplik [1]. Park miał być pierwszym elementem parku linearnego, łączącego Park Skaryszewski z lasami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Sieć kanałów miała umożliwić pływanie kajakami od Balatonu do Jeziorka Kamionkowskiego. W koncepcji planistycznej wydzielono pięć stref: wodną, sportową, pieszą, dziecięcą i eventową [2].
W części północnej jest wiele ławek do odpoczynku, a wzdłuż północnej granicy parku przebiega linia wysokiego napięcia. W czasie upałów można schronić się przed żarem pod drewnianymi pergolami, które porastają pnącza [14]. Utrzymano naturalny charakter parku, mniej uczęszczane ścieżki zachowując jako żwirowe [8]. Przygotowano ścieżkę zdrowia [23], którą tworzy sześć przyrządów oddalonych od siebie (oraz dodane później siódme urządzenie do street workoutu, z drążkiem kulturystycznym, drabinką pionową, krótkimi równoległymi poręczami i ławeczką do brzuszków [15]). Wzdłuż północnej i południowej granicy parki poprowadzono ścieżki rowerowe. Przy ul. Bohaterewicza znajduje się budka ochrony.
We wschodniej części, między blokami, znajduje się betonowe boisko do koszykówki i trawiaste umożliwiające grę w piłkę nożną. Jeszcze dalej na wschód umieszczono sześciokątny zbiornik przeciwpowodziowy.
U podnóża skarpy znajduje się boisko do piłki plażowej, którego właścicielem jest Klub Sportowy Gocław Warszawa [17]. Jest też metalowa tuba do zjeżdżania oraz wodna interaktywna kaskada z wodospadem [23], która łączy dwie fontanny, na górze i na dole skarpy, a strumień jej wody można regulować pokrętłami [14]. Pod nim jest miejsce, gdzie dzieci mogą pochodzić w wodzie [9].
Przy północnej stronie zbiornika wodnego został zaprojektowany przeszklony pawilon kawiarni parkowej Balaton Cafe (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Budynek jest ogrzewany elektrycznie podłogowymi grzejnikami konwektorowymi, a dach porośnięty jest roślinnością łąkową [2]. Elewacje obłożono listwami z modrzewia syberyjskiego. Powierzchnia użytkowa wynosi 120 m2. W budynku są ogólnodostępne toalety parkowe [8]. Częścią obiektu są umieszczone na jednej osi: pływający podest, do którego prowadzi kładka, taras z widokiem na wodę oraz po drugiej stronie ścieżki ogromna szachownica. Miejsce na imprezy okolicznościowe zaplanowano na łące obok.
Plac zabaw powstał w południowo-wschodniej części, na płaskim cyplu obok alei pieszo-rowerowej. Został podzielony na strefy dla dzieci małych, średnich i dużych [2]. Jest to jeden ze stylizowanych placów zabaw w Warszawie. Jego motywem przewodnim są statki oraz stworzenia wodne. Plac zabaw jest ogrodzony, ale furtki często są otwarte [19]. Największą budowlą jest wrak zatopionego statku, po którym można się wspinać, wchodzić do kajut i odgrywać pirackie scenki [12]. Statek wyposażony jest w zjeżdżalnie, lunetę, ster, liny do wspinaczki [19] i obrotowe platformy [12]. Bujaki są w kształcie stworzeń morskich. Drugi co do wielkości obiekt, niebieska zjeżdżalnia, jest jedną z największych i najszybszych w Warszawie. Jest też ciuchcia-tunel, samochód terenowy i duża trampolina. Dla maluchów została wydzielona przestrzeń do zabawy z piaskiem z przymocowanymi akcesoriami. Podłoże przy huśtawkach wyłożone jest tartanem, a pozostały teren piaskiem/szutrem/małymi kamieniami. Nie ma tu toalety, teren nie jest też zadrzewiony [19].
Jezioro Balaton
Formalnie nie jest to jezioro, gdyż Balaton to sztuczny zbiornik wodny [6] o powierzchni 2.64 ha, który posiada połączenie poprzez kanał Gocławski, jezioro Gocławskie i kanał Wystawowy ze stawami Parku Skaryszewskiego [7]. Znajduje się na niewielkiej odnodze środkowej kanału [3], tuż pod skarpą zalewowego tarasu praskiego [13].
Jest dostępny dla mieszkańców. Można w nim wędkować, a w kawiarni Balaton Cafe można wypożyczyć w okresie letnim dwu- i czteroosobowe rowery wodne [18]. Jest automat ze specjalną karmą dla ptactwa, z napisem “Nie samym chlebem kaczka żyje” [19]. Wokół zbiornika wytyczono promenadę spacerową połączoną dwoma drewnianymi mostkami przerzuconymi nad kanałami zasilającymi zbiornik [2] we wschodniej i w zachodniej części. Ścieżka prowadzi poprzez kwietne kompozycje, wzdłuż pergoli z pnączami, strumienia, kaskady interaktywnej i estrady. Na zbiorniku w części południowej jest miniaturowa, sztuczna wyspa o trójkątnym kształcie.
Nazwa jest ironiczna i nawiązuje do największego jeziora Węgier [7].
Roślinność
Szata roślinna w północnej części parku bazuje na zastanym drzewostanie (grupy robinii akacjowej, drzewach owocowych dawnych ogródków działkowych) z kolorowymi, wesołymi grupami roślin kwitnących, natomiast część południowo-wschodnia wraz z roślinnością szuwarową tworzy zaciszne miejsce dla wędkarzy. W parku znajduje się aleja robiniowa (wzdłuż dawnej ul. Nasypowej), aleja lipowa (na grobli wzdłuż kanału) i szpaler brzozowy od północy. Brzegi zbiornika obsadzono pojedynczymi klonami [2]. Wszystkie gatunki są odporne na trudne warunki miejskie [8]. Po modernizacji parku pojawiło się 160 nowych drzew i 4 tys. krzewów [23].