Kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady


Kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady

Budowa tej świątyni trwała dość długo, ponieważ ówczesny proboszcz miał ważniejsze sprawy na głowie. Zakupił bowiem mikrofon, antenę i samodzielnie uruchomił pierwsze powojenne katolickie radio w Polsce. Po kilku latach radio zostało przeniesione do siedziby kurii i istnieje do dzisiaj jako Radio Warszawa. W Miedzeszynie powstał natomiast kościół z bizantyjskim freskiem w prezbiterium.

kościółkościół

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Szafirowa
  • Rok powstania:  1987-2000
  • Obszar MSI:  Miedzeszyn
  • Wysokość:   42 m
  • Funkcja:  sakralna
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby: Szymańska Joanna, Łakomiec Tadeusz

Opis urbanistyczny:

Przy ul. Szafirowej #58 znajduje się Kościół Matki Bożej Dobrej Rady, który jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem. Liczba parafian wynosi ok. 4000 [1].

Kościół jest postmodernistyczny [6]. Zarys frontu jest klasyczny. Dwuspadowy dach nie łączy się wyraźnie w kalenicy, lecz w nadbudówce, która doświetla wnętrze kościoła. Uwagę przykuwa dach dwuspadowy, zaokrąglony dach dzwonnicy, z tyłu samotnie sterczy szpiczasty dach wieżowy. Między wieżą i bryłą właściwą dach jest usytuowany wyżej niż po przeciwnej stronie. Okna zostały rozmieszczone symetrycznie po prawej i lewej stronie fasady. Wejście flankowane jest przez dwa okna prostokątne. Powyżej wejścia znajduje się podłużne, prostokątne okno, zajmujące połowę wysokości frontu. Po obu jego stronach są dwa okazałe okna w kształcie koła, u szczytu zaś znacznie mniejsze okna kwadratowe [5].

Prezbiterium zostało wykonane według projektu Joanny Szymańskiej w białym, macedońskim marmurze [1]. Ołtarz został zaprojektowany i wykonany na wzór bizantyjski, co kontrastuje z nowoczesną bryłą kościoła [2]. Charakterystycznym elementem jest umieszczony w prezbiterium krzyż z białego sztucznego kamienia, wzorowany na krzyżu z X wieku z British Museum. Przedstawia on Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, niosącego pokój światu [6].

Posadzkę przykryto granitem z ozdobnym pasem przez środek kościoła [1], jest ona podgrzewana [6].

Kolejni proboszczowie to kolejno ks. Tadeusz Łakomiec (od 1988 roku), ks. Witold Józef Gajda (od 2006 roku), ks. Marek Serafin (od 2016 roku) [1].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

W 1982 roku był tu skwer, przez który prowadziła ścieżka i na którym nieregularnie rosły drzewa.

Początek parafii sięga czerwca 1982 roku, gdy na pustym placu rozpoczął pracę ks. Tadeusz Łakomiec. Po kilku miesiącach zbudowano (drewnianą [6]) kaplicę i 30 stycznia 1983 roku odprawiono w niej pierwszą mszę. Poświęcenia kaplicy dokonał bp Jerzy Modzelewski 20 lutego 1983 roku, a 15 listopada 1983 roku kard. Józef Glemp założył przy niej ośrodek duszpasterski p.w. Matki Bożej Dobrej Rady [1]. W 1987 roku stał już budynek plebanii. Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 marca 1988 roku [1].

Wkrótce rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy kościoła [1].

Przemiany 1989-2000:

Katolickie Radio Warszawa

Pierwsze (nieformalnie) w Polsce [1], Katolickie Radio Warszawa, rozpoczęło skromnie. Księdzu Tadeuszowi Łakomcowi zamarzył się parafialny radiowęzeł, by Ewangelia wyszła poza teren kościoła. W 1990 roku zdobył mały nadajnik i kilkumetrową antenę, którą zamontował na dachu plebanii. Wieczorami w swoim pokoju siadał przed mikrofonem i czytał Pismo Święte, fragmenty religijnych książek, artykuły z katolickiej prasy. Okazało się, że radiostację odbierano nawet na Mokotowie. W 1991 roku pojawiła się możliwość zakładania katolickich rozgłośni radiowych. Gdy prymas Józef Glemp na prośby wiernych polecił bp. Kazimierzowi Romaniukowi zorganizowanie rozgłośni katolickiej w archidiecezji warszawskiej, postanowiono, że oficjalną zgodę na koncesję i przydział częstotliwości otrzyma radiostacja ks. Łakomca, która i tak funkcjonuje od roku [8].

Pierwszą Mszę Świętą transmitowaną diecezjalne Katolickie Radio Warszawa odprawiono 20 września 1991 roku, a oficjalne nadawanie rozpoczęło się 1 października 1991 roku. Radio nadawało na częstotliwości 70.7 UKF. Początkowo był to ten sam analogowy nadajnik w tych samych warunkach. Pomocą służyli pracownicy Polskiego Radia, m.in. Franciszek Pieczka. W piwnicy plebanii powstało pierwsze studio nagrań na kasetowy magnetofon [8]. Salka została też odpowiednio wyciszona.

W lipcu 1993 roku na placu kościelnym stanął 50-metrowy maszt nadawczy, o co wystarało się wojsko. Odtąd zasięg radiostacji obejmował całe województwo warszawskie [8]. Ze względu na istnienie radia na kilka lat prace przy kościele zostały zawieszone [3]. Ponieważ radio wymagało dużego zaangażowania, a w parafii ciągle brakowało kościoła, bp Romaniuk poprosił o decyzję: radio czy budowa. W efekcie w 1996 roku [8] radio zostało przeniesione do siedziby kurii diecezjalnej na ul. Floriańską 3 [6]. Została zmieniona częstotliwość na 106.2 FM i nazwa na Radio Warszawa Praga. Kierujący nim ks. Maciej Chibowski nie podtrzymał dawnego charakteru stacji. Powstało radio lokalne, z dużą porcją muzyki. Nowa formuła się nie przyjęła i gdy w 2009 roku dyrektorem radia został ks. Grzegorz Walkiewicz powróciło ono do dawnej nazwy Radio Warszawa i religijnego stylu prowadzenia. Jest to obecnie jedyna w stolicy radiostacja katolicka [8].

Wraz z przeniesieniem siedziby radia na Pragę kontynuowano prace związane z budową kościoła [3].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Antena

[1995] Antena (źródło)

XXI wiek:

Budowę bryły kościoła ukończono w 2000 roku [4]. Pierwszą mszą w nowym kościele była pasterka w 1999 roku, lecz na stałe liturgia jest sprawowana od niedzieli palmowej w 2000 roku [1].

Kaplica została rozebrana w 2001 roku, gdy potrzebny był materiał na kontynuowanie budowy [1].

W 2006 roku rozpoczęto wyposażanie wnętrza świątyni, w tym prezbiterium, po uprzednim wykonaniu pokrycia dachowego i położenia tynków wewnątrz kościoła o kubaturze 21000 m3. W świątyni zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe [1].

W 2012 roku zakończono termomodernizację domu parafialnego [1]. Odsłonięto również tablicę pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w formie roztrzaskanej szachownicy, według projektu Bronisława Borowskiego. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Witold Gajda [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Podłoga

[2011] Podłoga (źródło)

Podłoga

[2011] Podłoga (źródło)

Front

[2012] Front (źródło)

Tablica pamięci pary prezydenckiej

[2012] Tablica pamięci pary prezydenckiej (źródło)

Ołtarz

[2015] Ołtarz (źródło)

Ściana oporowa

[2015] Ściana oporowa (źródło)

Świątynia

[2015] Świątynia (źródło)

Freski

[2016] Freski (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Świątynia

[2018] Świątynia (źródło)

Wnętrze

[2019] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2019] Wnętrze (źródło)

Kaplica boczna

[2019] Kaplica boczna (źródło)

Front

[2020] Front (źródło)

Opis przygotowano: 2020-05