Jezioro Zgorzała to reliktowe jezioro wytopiskowe [1], położone na terenie wysoczyzny [6]. Należy do grupy pyrskich jezior wytopiskowych, z których jest największym zbiornikiem wodnym [4]. Są to m.in. jeziora Grabowskie, Imielińskie, Zabłockiego, Pozytywka, Wąsal, Nowe Ługi. Znajduje się na gruntach nieprzepuszczalnych i jest zasilane wodami opadowymi i gruntowymi [1]. Położone jest na obszarze wododziałowym pomiędzy zlewniami rzek Jeziorki i Raszynki [17]. Współczesna misa jeziora obejmuje powierzchnię około 17 ha, jednak z powodu nadmiernego osuszenia zasób wody redukuje się do dwóch oczek wodnych w południowo-wschodniej części, dwóch małych stawów w części północno-zachodniej oraz łącznika między nimi. Woda zajmuje powierzchnię ok. 3 ha [13]. Średnia głębokość nie przekracza 1 metra [17]. Przy pełnym napełnieniu byłoby drugim co do wielkości zbiornikiem naturalnym w obrębie Warszawy, po Jeziorku Czerniakowskim. Jezioro pełni głównie rolę retencyjną [13].
Jezioro znajduje się na prywatnych terenach [19] i wędkowanie w nim nie wymaga zezwoleń [7].
Dzięki budżetowi obywatelskiemu przy wschodniej i północnej linii brzegowej pojawiły się obiekty sportowe i rekreacyjne: boisko, plac zabaw, pomosty, ławki, siłownia pod chmurką i miejsce na ogniska [5]. Plac zabaw ma powierzchnię całkowitą 200 m2. Jest na nim pięć urządzeń [8], w tym linki do wspinania, huśtawki i tyrolka. Wzdłuż brzegu są pomosty z ławkami, a obok siłownia plenerowa i piaszczysta plaża [12]. Siłownia ma wyciąg górny, maszynę do wyciskania na siedząco, orbitrek, biegacz, prasę nożną, wioślarza, ławkę poziomą, prostownik pleców, surfer/wahadło [8]. W pobliżu są kosze na śmieci i stojaki na rowery [12]. Od północnej strony znajduje się boisko sportowe typu Orlik o wymiarach 30 x 50 metrów, ze sztuczną nawierzchnią trawiastą. Z każdej strony otoczone jest wysokimi piłkochwytami. Wokół boiska znajduje się chodnik, ławki oraz kosze na śmieci. Całość została ogrodzona siatką plecioną i jest zamykana na noc [9].
W roku 2011 gniazdowało tu zaledwie 6 gatunków ptaków (bączek, krzyżówka, błotniak stawowy, kokoszka, łyska, czajka). W latach 2012-2014 zaobserwowano 114 (72 [6]) gatunków, w tym 50 (44 [6]) uznano za lęgowe (to m.in. gęgawa, głowienka, czernica, cyranka, krzyżówka, perkozek, perkoz rdzawoszyi, perkoz dwuczuby, zausznik, wodnik, kokoszka, łyska, sieweczka rzeczna, samotnik, śmieszka, bąk, bączek, błotniak stawowy, dzięcioł zielony, dzięcioł czarny, sroka, trzciniak, kwiczoł, bażant, grzywacz, kukułka, dzięcioł duży, wilga, wrona siwa, pliszka siwa, zięba, dzwoniec, trznadel, potrzos, modraszka, bogatka, zaganiacz, łozówka, trzcinniczek, piecuszek, pierwiosnek, cierniówka, piegża, gajówka, kapturka, śpiewak, kos oraz dodatkowo w 2015 roku łabędź niemy) [1]. W okolicy stwierdzono też kumaka nizinnego [3].
Kiedyś w stawie pływały ryby karpiowate, ale podczas rekultywacji zostały wyłapane. Po rekultywacji występował tu podobno lin, karaś srebrzysty, karaś pospolity, wzdręga, płoć, sumik karłowaty, krąp, szczupak i okoń [7].
Nad jeziorem występuje kruszyna pospolita [6].