Całość kompleksu gazowni (ul. Kasprzaka #25) została zaprojektowana w stylu neoromańskim [10]. Obiekty, zwłaszcza dwa nieczynne od lat zbiorniki na gaz, neogotycka wieża ciśnień i potężny komin są wpisane do rejestru zabytków i wraz z otaczającą je zielenią podlegają ochronie konserwatorskiej [10]. W 1900 roku oś gazowni stanowiła wewnętrzna aleja [1]. Zlokalizowane przy niej obiekty powstawały głównie w pierwszych latach istnienia zakładu i w większości prezentują formy architektury neoromańskiej i neogotyckiej, w typie niemieckiego Rohrbau, a także Rundbogenstil. Budynki były budowane na wystandaryzowanych planach, z wyrafinowaną ceglaną dekoracją, zgodne są z założeniami teorii architektury racjonalnej Jeana Nicolasa Duranda [20]. Na terenie zakładu zachowała się fragmentarycznie stara nawierzchnia z kocich łbów i bruk oraz dziewięć latarni gazowych [16], czteropalnikowych, ustawionych przed muzeum [20].
Po zakończeniu produkcji gazu miejskiego, poszczególne obiekty produkcyjne zaczęto przystosowywać do funkcji biurowej [5]. Dzisiaj teren gazowni należy do PGNiG S.A., mieści się tu także Muzeum Gazownictwa [16].
Działka usytuowana została na terenie tzw. rynny żoliborskiej, gdzie występują grunty organiczne z okresu interglacjału eemskiego, miąższości do kilkunastu metrów, czyli torfy, gytie, kreda jeziorna i łupki bitumiczne, zazębiające się z piaskami i mułami. Grunty zostały przykryte warstwą piasków o grubości kilku metrów. Pierwszy poziom wody gruntowej o zwierciadle swobodnym był na głębokości 3.3 metra. W piaskach pod gytiami znaleziono zwierciadło wody pod ciśnieniem [2].