Osiedle Jazdów w Warszawie to obecnie kolonia 27 parterowych drewnianych domków jednorodzinnych [5]. Według stanu na koniec 2014 roku 13 spośród nich było zamieszkałych, a 14 miało status pustostanów. Wszystkie mieszkania mają charakter lokali komunalnych. W centrum Osiedla jest Skwer Dialogu Społecznego, który powstał w ramach inicjatywy lokalnej. Ponadto na terenie osiedla jest łaźnia, przedszkole, szkoła podstawowa, oddział szpitala psychiatrycznego i dwie ambasady. Do rejestru zabytków wpisane są budynki przy ul. Jazdów 5 (w rejestrze pod numerem 6140), ul. Jazdów 8A (6139) oraz Jazdów 10A i ul. Jazdów 10B (6136) [25].
Główną osią osiedla jest dawna droga, prowadząca przez teren przedwojennego Szpitala Ujazdowskiego. Teren osiedla wyznaczają ul. Piękna (dawniej ul. Piusa IX) i Górnośląska (dawniej ul. Górna) od północy (w miejscu, gdzie przebiegał mur Szpitala Ujazdowskiego), Park Ujazdowski od zachodu, ruiny Zamku Ujazdowskiego (dawniej Zamek Książąt Mazowieckich) od południa i skarpa wiślana od wshcodu. Przestrzeń między domkami nie była początkowo grodzona. Architekt Jan Bogusławski podzielił przestrzeń na tzw. kolonie, czyli kwartały skupiające od kilku do kilkunastu domków, ustawionych na planie okręgów. Wewnątrz każdego okręgu znajdował się teren przeznaczony pod przydomowe uprawy warzyw. Wybudowano również dwa okrągłe zbiorniki przeciwpożarowe, jeden w miejscu obecnej ambasady niemieckiej (pęknięty), drugi na końcu ulicy (początkowo służył dzieciom do kąpieli, potem został zasypany śmieciami i w końcu zniknął) [2]. Od początku istniały szkoła i przedszkole, w pierwszych latach funkcjonowała też świetlica [2].
Na Ujazdowie zbudowano dwa typy domków. Dwupokojowe mają wejścia od strony szczytowej, trzypokojowe w elewacji bocznej [1]. Domki miały 54 albo 60 metrów kwadratowych [43]. Każdy z domków został zbudowany na betonowej niewysokiej podmurówce, większość z podpiwniczeniem [43]. Tuż przy wejściu, pod podłogą korytarza, znajdował się głęboki na około 150 cm schowek, w którym przechowywano węgiel do ogrzewania i do palenia w kuchni. Przez klapę w przedpokoju węgiel był wrzucany. Domki były zelektryfikowane i skanalizowane, posiadały bieżącą zimną wodę [2]. Do codziennego mycia grzało się ją na kuchni i nalewało do miednicy. Aby się wykąpać, trzeba było iść do łaźni publicznej dla mieszkańców [1]. Każdy domek miał cztery pomieszczenia: bawialnię, sypialnię, kuchnię i jadalnię. W sypialni były zamontowane trzy szafy [31]. Ciepło we wnętrzach zapewniły piece na węgiel oraz obicie ścian tekturą [4], która działała jak izolacja w termosie [31]. Wszystkie drewniane elementy domków (wspaniałe okna bez najmniejszych sęków [31]), łącznie z mosiężnymi okuciami, klamkami i zawiasami pochodziły z Finlandii. Jedynie instalacje elektryczne pochodziły z Polski [4]. Dachy były kryte bituminą [43].