Rogatki Grochowskie


Rogatki Grochowskie

Dwa niepozorne budynki powstały jako miejsce wyznaczające przejazd w Okopach Lubomirskiego. Znajdowały się tutaj posterunek policyjny oraz siedziba inkasenta cła. Budynki przetrwały wojny bez większych uszkodzeń. W latach 60-tych XX wieku (rogatka północna) oraz na początku XXI wieku (rogatka południowa) w związku z poszerzeniem ul. Grochowskiej zostały przesunięte. Przesunięcie rogatki północnej było pierwszym przesunięciem zabytkowego budynku w Warszawie. Obecnie warto przyjrzeć się klasycystycznej fasadzie budynków z płaskorzeźbami i tympanonem.

kawiarniakawiarniarejestr zabytkówrejestr zabytkówsklepsklepzabytkowy budynekzabytkowy budynek

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Grochowska, ulica Jana Zamoyskiego, ulica Lubelska
  • Rok powstania:  1823-1823
  • Obszar MSI:  Kamionek
  • Wysokość:   8 m
  • Funkcja:  usługowa
  • Styl:  klasycyzm
  • Związane osoby: Kubicki Jakub

Opis urbanistyczny:

Rogatki Grochowskie (Rogatki Moskiewskie, północna ul. Zamoyskiego #55 oraz południowa ul. Zamoyskiego #36) to dwa budynki stanowiące dawniej umowną granicę miasta, zaprojektowane w stylu klasycystycznym przez Jakuba Kubickiego. Oba pawilony zachowały się w dobrym stanie. Charakterystyczną cechą budynków są wgłębne portyki zwieńczone gładkim tympanonem, oparte na kolumnach w stylu jońskim [2]. Nad oknami w półkolach znajdują się płaskorzeźby o militarno-antycznej tematyce. Podobne znajdują się na bocznych ścianach i wewnątrz portyku [4].

Budynek rogatki południowej ma wymiary 8.5 na 16.5 m, wysokość 7.6 m i waży 600 ton. Jest wykonany z cegły murowanej na zaprawie wapiennej (łącznie z fundamentami), częściowo podpiwniczony. Ściany zewnętrzne mają konstrukcję szczelinową. W 2001 roku dach był drewniany, jednospadowy i pokryty blachą. Jedyną zmianą względem pierwotnej konstrukcji jest strop Kleina, którym oddzielono więźbę dachową od pomieszczeń użytkowych [8].

Budynki są obecnie wynajmowane prywatnym firmom. Rogatkę północną zajmowała firma z sukniami ślubnymi Cymbeline, a po niej salon urody. W pawilonie południowym znajduje się od 2009 roku Pijalnia czekolady Wedla. Wcześniej działały tu m.in. południowo-praski zarząd Związku Inwalidów Wojennych czy oddział Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta [1].

Opis przygotowano: 2018-02
To Top