Osiedle Latte


Osiedle Latte

Osiedle tworzy jeden blok, którego stylistyka (i kampania reklamowa) nawiązuje do kawy. Złośliwi mówią, że stoi tak blisko sąsiednich bloków, że widać jaką sąsiad pije kawę. Powstał w miejscu budynku biurowo-warsztatowego wybudowanego w latach 80-tych XX wieku dla Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. W ostatnich latach budynek istnienia ten wykorzystywał zakład naprawy samochodów Auto-Conrad.

altanaaltanamuralmuralsklepsklepzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Sokratesa
  • Rok powstania:  2021-2022
  • Obszar MSI:  Huta
  • Wysokość:   22 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Osiedle Latte (ul. Sokratesa #7) tworzy jeden budynek, który ma sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Mieści 124 lokale mieszkalne (28-106 m2), z czego siedem mieszkań jest dwupoziomowych [1]. Wzniesiono go w modernistycznym stylu i zorientowano poprzecznie do ulicy. W wykończeniu elewacji użyto kamienia i drewna, łącząc kolorystycznie biel, grafit i naturalne drewno [7]. Zaplanowano duże drewniane okna. Parter budynku wyróżniają wysokie, trzyipółmetrowe mieszkania oraz dedykowane im ogródki [4]. Znajdzie się tu również pięć lokali usługowych [1]. Mieszkańcy mają do dyspozycji stojaki rowerowe oraz samodzielne stacje do naprawy rowerów. Bezpieczeństwo zapewniają wideodomofony i monitoring wizyjny [4]. Deweloperem jest Unidevelopment [1].

Na ścianie budynku zaplanowano mural [2]. Na osiedlu przewidziano przestrzeń do odpoczynku, podzieloną na dwie strefy: otwartą i bardziej wydzieloną. W części otwartej zaprojektowano ławki z pergolami i nisko nasadzona zieleń. Strefę zamkniętą wyznacza żywopłot, zaplanowano w niej kwitnące krzewy oraz drzewa [3]. Między nimi znalazł się podest z długą drewnianą ławką oraz leżankami [4].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Tuż po II wojnie światowej były tu pola uprawne.

Czasy PRL-u:

Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne

23 marca 1951 roku Rada Narodowa Warszawy powołała Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, które miesiąc później otrzymało nazwę Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (WPG). Zapewniało ono geodetów do inwestycji miejskich podczas odbudowy Warszawy. Główną siedzibą był budynek przy ul. Nowy Świat 2 [9]. Plany budowy drugiej siedziby pojawiły się w latach 60-tych XX wieku. Początkowo jako lokalizację wskazano ul. Chłodną, jednak nie zostały zrealizowane, gdyż upadło Stołeczne Zjednoczenie Projektowania Budownictwa Komunalnego, które miało sfinansować budowę. W efekcie WPG samodzielnie podjęło się nowej inwestycji [8].

Prace budowlane rozpoczęto w połowie lat 70-tych XX wieku i w 1984 roku na Młocinach powstał budynek biurowo-warsztatowy o powierzchni 2914 m2. Znalazły w nim siedziby Pracownia Osnów, Redakcji Map oraz Dział Transportu [8].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[1976] Posesja (źródło)

Posesja

[1982] Posesja (źródło)

Przemiany 1989-2000:

W 1992 roku, zgodnie z decyzją wojewody warszawskiego, WPG nabyło prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo nieodpłatnej własności budynków na tym gruncie [8].

XXI wiek:

Na początku XXI wieku od strony ulicy w budynku mieściły się warsztaty samochodowe [5] Auto-Conrad. Do dyspozycji klientów była poczekalnia, które umożliwiała obserwację przez szyby naprawę samochodów [6]. Auto-Conrad był spadkobiercą działającego do 1992 roku Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowego Motoryzacji Polmozbyt. Zapewne około 2006 roku [10] pojawiła się nazwa Auto-Sokrates [11].

Północną część terenu co najmniej od 2001 roku zajmowała sąsiednia baza transportowa. Od 2014 roku teren ten był niezagospodarowany.

27 lutego 2018 roku Unidevelopment (z grupy Unibep) nabył od WPG działkę za cenę 15 mln zł netto [5]. Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne przeniosło całą działalność do nowej siedziby przy ul. Biograficznej 2 [9].

Budowa osiedla rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku i zakończy się pod koniec 2022 roku [1]. Firma promowała mieszkania nietypową kampanią reklamową, nawiązującą do smaku i aromatu kawy [2]. Ceny zaczynały się od 11400 zł/m2 [4].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

ul. Sokratesa 7

[2005] ul. Sokratesa 7 (źródło)

Posesja

[2008] Posesja (źródło)

Budynek Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego

[2011] Budynek Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego (źródło)

Zakład samochodowy

[2014] Zakład samochodowy (źródło)

Posesja

[2020] Posesja (źródło)

Wizualizacje

[2021] Wizualizacje (źródło)

Wizualizacje

[2021] Wizualizacje (źródło)

Wizualizacje

[2021] Wizualizacje (źródło)

Wizualizacje

[2021] Wizualizacje (źródło)

Wizualizacje

[2021] Wizualizacje (źródło)

Rzut kondygnacji - parter

[2021] Rzut kondygnacji - parter (źródło)

Rzut kondygnacji - IV

[2021] Rzut kondygnacji - IV (źródło)

Rzut kondygnacji - VI

[2021] Rzut kondygnacji - VI (źródło)

Budowa

[2021] Budowa (źródło)

Budowa

[2021] Budowa (źródło)

Opis przygotowano: 2022-01