Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP znajduje się na Ochocie przy placu Narutowicza #38. Ma układ trójnawowej bazyliki z wieżą frontową o półkoliście zamkniętym prezbiterium i kaplicami bocznymi imitującymi transept, czyli prostopadłą nawę do osi kościoła, znajdującą się pomiędzy prezbiterium a resztą budowli. Wieża kościoła posiada cztery kondygnacje. Każda następna ma nieco mniejszy rzut od poprzedniej. Początkowym pomysłem było nakrycie jej ostrołukowym hełmem, lecz nie zostało to zrealizowane [11]. Bryła powstała w stylu zmodernizowanego romanizmu, jednak skarpy opinające nawy oraz wieża nadają jej cechy gotyckie. Okrągła kaplica Najświętszej Marii Panny (w południowej części transeptu) została wybudowana na kaplicy przedpogrzebowej, dlatego wchodzi się do niej po wysokich schodach [6].
We wnętrzach znajduje się belka tęczowa (nad prezbiterium) z krzyżem; zabytkowy krucyfiks z XVII wieku; marmurowy ołtarz przedsoborowy (autor: Jan Zachwatowicz) i posoborowy; ambona z płaskorzeźbami (autor: ks. M. Węglewicz); droga krzyżowa w postaci płaskorzeźbionych tarcz (autor: Franciszek Masiak); marmurowa płaskorzeźba Serca Pana Jezusa i marmurowa figura Niepokalanej (autorka: Zofia Trzcińska-Kamińska); ołtarzyk z obrazem Miłosierdzia Bożego oraz polichromie nawiązujące do wczesnośredniowiecznych fresków (autorzy: Lech, Helena i Piotr Grześkiewiczowie), w tym freski w prezbiterium (1947), freski nawy głównej (1980–82), mozaika Matki Bożej Częstochowskiej na frontonie (1984) i wystrój Kaplicy Najświętszego Sakramentu (1996). Kościół zdobi 25 witraży poświęconych dziejom Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie[18] (autor: ks. Henryk Żochowski, wykonanie – Ryszard Więckowski, 1987–89). Jest to pierwsze tego typu dzieło w Polsce z okresu końca komunizmu.
Dzisiaj Kościół wyróżnia się pociemniałymi, ceglanymi elewacjami ze śladami pocisków, sprawiając wrażenie budowli wielowiekowej, choć jest to efekt spalin z uczęszczanej ul. Grójeckiej. Świątynia należy do kanonu najlepszych dzieł architektury polskiej XX wieku [6].
Patronem parafii jest św. Jakub Większy. Nazywany był Większym, ponieważ wśród Apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym, albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodzi o różnicę wieku, lecz o kolejność przystępowania do grona apostołów. Święty Jakub Większy to patron wojowników, robotników, aptekarzy, farmaceutów, kapeluszników, woskarzy, kowali, pielgrzymów, jest opiekunem jabłek i ziemiopłodów, często wzywany w modlitwach o pogodę i w przypadku reumatyzmu [9].