Stary budynek
Stary Budynek Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim #37 to okazały gmach z modernistyczną fasadą północną usytuowaną pod kątem około 45 stopni do ulicy. Wewnątrz znajdują się wysokie wnętrza hallu wejściowego i pracowni [1]. Gmach został zorientowany na północ, gdyż rzeźbiarze w pracowniach nie chcieli mieć za dużo światła [8]. Podczas rozbudowy fasadzie zostały przywrócone wykusze oraz dwuspadowy dach [1].
Nowy budynek
Gmach, od ulicy ma pięć, a w głębi działki sześć kondygnacji. Z zabytkowym pałacem nowe skrzydło połączone zostało w zachodniej części działki. Chropowata elewacja jest obłożona jasnymi, białymi płytami z betonu cienkościennego. Zostały one do elewacji zamocowane lekko ukośnie, jakby krzywo, przełamując monotonię [6]. Wycofana z lica elewacji ulicznej bryła auli obleczona jest panelami z siatek tytanowo-cynkowych [1]. Na fasadzie pojawiają się trzy poziome pasy przeszkleń: pokazują one przechodniom wnętrza (pracownie rzeźby na parterze, hol na I piętrze oraz foyer auli na 260 osób na trzecim piętrze [8]), zaś studentom pozwalają podziwiać widok na zieleń i rzekę [6]. Aula ma scenę, za nią jest duże zaplecze z bramą garażową i wysięgnikiem, który pozwoli podnosić duże elementy dekoracji wprost z samochodów. W auli można wyświetlać filmy, wystarczy opuścić ekran. Elewacja na dziedziniec stanowi całkowite przeciwieństwo głównej. Jest eteryczna, lekka, ze szkła [8]. Budynek ma 5 kondygnacji i zajmuje powierzchnię 3288 m2 [5].
Ideą projektu było założenie połączenia dziedzińca ekspozycyjnego Gmachu Akademii z otwartą przestrzenią ekspozycyjną Galerii nad bulwarem nadbrzeżnym, co nie zostało zrealizowane. Struktura nowej części oparta jest o system ścian-tarcz. Ich kierunek, równoległy do fasady ulicznej i skośny w stosunku do gmachu istniejącego, podkreśla znaczenie dziedzińca. W przekroju pionowym się wyróżnia się trzy strefy: dziedzińca (niski i wysoki parter), sal wykładowych i administracji (pierwsze i drugie piętro) oraz auli (trzecie piętro wraz z antresolą). Dziedziniec to płyta, w której umieszczone świetliki i atria zapewniają wzrokowy kontakt z przestrzenią wystawienniczą pod spodem. Skośna płyta przenika do nowego gmachu i znajduje oparcie w czołach ścian tarcz parteru. Wnętrze i dziedziniec połączone są przeszkloną południową fasadą. Hall wejściowy jest dostępny za narożnikiem fasady ulicznej. Rozciąga się wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego (ku klatce schodowej i pomieszczeniom dziekanatu) oraz wzdłuż fasady południowej (wejście do pracowni rzeźby). Pracownie rzeźby to „białe pudła” o wysokości dwóch kondygnacji i kawiarnia pod dziedzińcem, doświetlone górno-bocznym rozproszonym światłem. Mogą być dzielone lub łączone między sobą, tworząc nawet wspólną przestrzeń. Ochronę przed słońcem zapewnia cień rzucany przez stary gmach, nawis stropu nad parterem oraz rolety w podwójnej przestrzeni fasady południowej. Sale wykładowe i administracja zorganizowane są wokół dwukondygnacyjnej przestrzeni korytarza. Podłogi przemysłowe są drewniane, konstrukcyjne elementy ścian betonowe, ściany działowe cało-szklane lub pełne lekkie. Aula jest dwukondygnacyjną przestrzenią, która też może być dzielona na sale wykładowe i sale spotkań. Aulę można połączyć z pracownią scenografii (zamknięte „czarne pudło” pozwalające na różnorodne aranżacje scen). Okalające salę foyer, przykryte ażurowym stropem, ma kształt litery L. Na styku ramion znajduje się aneks kawiarniany. Foyer mimo zadaszenia jest raczej tarasem przykrytym pergolą [18].
Fasada od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego tworzy parawan półprzejrzystą membranę. Istotą rzeźbiarskiej faktury fasady jest jej chropowatość i perforacja. Została wykonana z kilku rodzajów prefabrykatów z barwionego betonu. Za parawanem zainstalowano fasadę ze szkła, przechodzącą w fasadę od strony dziedzińca. Fasada w miejscu styku gmachów starego i nowego, ma być gładka z cienkimi szprosami, złożona z dwóch warstw: gładkiej powłoki z pojedynczych szyb i wewnętrznej ciepłej fasady [18].
Dostęp na wszystkie kondygnacje zespołu zapewniają trzy klatki schodowe (dwie istniejące i nowa), dwie windy dwie istniejące i nowa, dźwig towarowy w pobliżu miejsca styku gmachów. Parking znajduje się w podziemiu, gdzie prowadzi jednokierunkowa rampa. Jest tam 25 stanowisk plus rezerwa parkingowa na 12 miejsc. Całość budynku znajduje się w jednej strefie pożarowej [18].