Kompleks przemysłowy na Bielanach zajmuje 26.5 ha i tworzą go dwie duże bazy logistyczne. Pierwszą jest sortownia oraz składowisko kontenerów i smieciarek firmy BYŚ (ul. Wólczyńska #249), drugą jest baza techniczna i składowisko surowców firmy PORR (ul. Wólczyńska #237).
BYŚ
Zakład BYŚ Wojciech Byśkiniewicz położony jest w północno-zachodniej części. Największym budynkiem na jego terenie jest sortownia odpadów. Ponadto w różnych fragmentach przechowywane są kontenery oraz pojazdy je transportujące. Są też parkingi dla pracowników.
Sortownia ma formę jednokondygnacyjnej hali. Umożliwia sortowanie ok. 150 tys. ton odpadów w skali roku, co stanowi około 10% ogółu odpadów wytwarzanych w Warszawie [4]. To najnowocześniejsza sortownia odpadów w Polsce i jedna z najbardziej nowoczesnych na świecie. To pierwsza instalacja w Polsce, gdzie zostały zastosowane separatory optyczne TITECH autosort 4 [13]. Umożliwia automatyczne rozdzielanie frakcji. Wszystkie odpady dostarczane są ważone i ewidencjonowane. Następnie kierowane są do obszaru przyjęcia, gdzie następuje [1], rozrywanie worków [13], wyładunek na taśmociągi linii technologicznej, którymi wędrują do sita bębnowego, które rozdziela na frakcję organiczną i materiałową. Frakcja organiczna (o wymiarach 0-80 mm (0-60 mm [13])), trafia do kompostowania (stabilizacja tlenowa) w instalacji kontenerowej, następnie jest przesiewana w celu eliminacji elementów nieorganicznych (metale, strzępy folii itp.) i mineralnych [1]. Frakcja powyżej 300 mm trafia do sortowania manualnego w kabinie sortowniczej [12]. Frakcja materiałowa (o średnicy powyżej 80 mm (60-300 mm [13])) podlega dalszej segregacji. Separatory magnetyczne, wydzielają metale żelazne i nieżelazne [1]. Strumień odpadów trafia na dwa separatory optyczne wydzielające tworzywa sztuczne, które następnie trafiają na separatory balistyczne. W tym miejscu tworzywa sztuczne zostają podzielone na frakcję przestrzenną (butelki, pojemniki) oraz frakcję płaską (folie, tekstylia) [13]. Frakcja płaska wykrywa folie PE, która trafia do kabiny sortowniczej, gdzie następuje jej kontrola jakości przez 2-4 osoby. Frakcja przestrzenna kierowana zostaje na układ trzech separatorów. Automatycznie wydzielanych jest aż sześć frakcji: PET transparentny, PET niebieski, PET zielony, PE, PP oraz PS lub kartoniki po produktach spożywczych (tzw. wielomateriałówka). Do kontroli jakości potrzeba 4-6 osób. Przepustowość instalacji wynosi 30 Mg/h [13]. Uzyskane surowce są belowane i przekazywane recyklerom. Pozostałe odpady trafiają na linię produkującą paliwo alternatywne (RDF) [1]. Proces technologiczny pozwala na odzysk do 90% odpadów [13].
Zadaniem linii do segregacji odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki jest wydzielenie jak największej ilości surowca do recyklingu. Cały proces segregacji odbywa się automatycznie przy pomocy sorterów. Wydzielane są metale żelazne i nieżelazne, karton i papier, folia kolorowa i biała, butelki PET z podziałem na poszczególne kolory: przezroczyste, niebieskie, zielone i pozostałe, opakowania PP, opakowania PE oraz opakowania typu Tetrapak [1].
Instalacja do kompostowania odpadów biodegradowalnych ma charakter modułowy i przeznaczona jest do biologicznej stabilizacji odpadów organicznych zawartych w odpadach zmieszanych oraz do kompostowania odpadów zielonych [1].
Odpady pochodzenia budowlanego przetwarzane są na dwóch wyspecjalizowanych instalacjach w zależności od wagi. Odpady ciężkie, które potencjalnie mogą zawierać dużą ilość gruzu budowlanego, kierowane są na instalację, gdzie głównym produktem końcowym jest kruszywo betonowo-ceglane. Wydzielone lekkie odpady wysokoenergetyczne kierowane są na linię do produkcji paliwa alternatywnego (RDF). Odpady lżejsze kierowane są na linię technologiczną, której celem jest wydzielenie jak największej ilości surowców wtórnych (drewna, metali, tworzyw sztucznych, kartonu), w drugiej kolejności zaś wydzielenie z niej odpadów wysokoenergetycznych [1].
Zadaniem linii produkcji paliwa alternatywnego jest wytworzenie odpadu palnego o określonych parametrach. Paliwo RDF przekazywane jest do cementowni i elektrociepłowni jako odpad wykorzystywany w procesie współspalania [1].
Wytwórnia Mas Bitumicznych PORR
W południowej części znajduje się Wytwórnia Mas Bitumicznych PORR. Większość terenu zajmuje składowisko różnego rodzaju materiałów budowlanych o różnej frakcji: żwiru, piasku czy pyłu. Są też różnego rodzaju elementy stalowe. Główna przetwórnia oraz mniejsze hale znajdują się w zachodniej części.
Z kolei we wschodnim narożniku jedna z trzech w Polsce wytwórni emulsji asfaltowej firmy Bitunova. Firma jest obecna Polsce od początku lat 90-tych XX wieku. Oferuje opracowane na bazie emulsji asfaltowych technologie służące do napraw, regeneracji i odnów nawierzchni drogowych oraz środki chemii budowlanej [11].