Uwaga: Z uwagi na znaczną objętość materiału obszar Łazienek został zmodyfikowany, a opisy obiektów na północ od ul. Agrykola, na wschód od Pałacu Myślewickiego, teren Belwederu i Ogrodu Botanicznego znajdują się w sąsiednich obszarach.
Muzeum Łazienki Królewskie (ul. Agrykoli #1), letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, to połączenie klasycystycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia. Zabytkowy Ogród Muzeum tworzą trzy duże ogrody: Ogród Królewski, Ogród Belwederski wraz z ogrodem XIX-wiecznym i Ogród Modernistyczny oraz dwa mniejsze: Ogród Włoski i Ogród Chiński [4]. Park jest ogrodzony i zamykany na noc. Wejścia na jego teren prowadzą od strony al. Ujazdowskich (trzy), ul. Agrykoli (pięć), ul. Gagarina (jedno) oraz wejścia od strony wschodniej (dwa) [1]. Obok głównego wejścia stoi pomnik Fryderyka Chopina, przy którym organizowane są letnie niedzielne koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów [5]. Idąc od głównego wejścia w dół dochodzi się do Starej Pomarańczarni, następnie mija się Biały Domek i dochodzi do Pałacu na Wyspie sąsiadującego z Teatrem na Wodzie [5]. Z kolei przy północnym wyjściu z parku przy ul. Agrykoli znajdują się gmachy: Podchorążówki, Starej Kordegardy i Pałacyku Myślewickiego. W pobliżu południowego wyjścia znajduje się minipole golfowe, stanica jeździecka, oraz Nowa Pomarańczarnia [5]. Główną osią północ-południe jest Aleja Chińska. Na terenie Łazienek znajduje się kilka niewielkich pawilonów, w których znajdują się bezpłatne toalety. Można z nich skorzystać również większości budynków.
Park jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów Warszawiaków [5], obserwacji wiewiórek, pawi czy kaczek [51]. Teren stanowi własność Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie [1].
Przyroda
Na 76 ha Łazienek, wśród trawników, łąk i drzew znajdują się połączone kanałami trzy stawy, o powierzchni ponad 4 ha [204]. Staw południowy dolny z wyspą i mostkiem z kamienną kaskadą oraz staw północny z perspektywą mostu z pomnikiem Jana III Sobieskiego wyznaczyły główne osie widokowe z Pałacu na Wyspie [209]. W pogodne dni po stawie południowym dolnym pływają dwie gondole [223].
Powstanie skromnego wodospadu (Kaskady) między stawem południowym górnym i południowym dolnym datowane jest na lata 1778-1779. Wówczas powstał pomysł stworzenia kanału z kaskadą. Wykonanie kaskady wymagało spiętrzenia wody, a więc wybudowania zbiornika (dzisiejszy górny staw południowy). Ziemia, którą wybrano z dna, została użyta na wały otaczające zbiornik, które następnie obsadzono drzewami. Kaskada miała zostać obłożona kamieniami sugerującymi wodogrzmot skalny, ostatecznie otrzymała jednak podwójne podmurowanie z cegły. W 1783 roku staw uzyskał nieregularną linię brzegów [203].
Wśród drzew znajdziemy m.in. kasztanowce, graby, lipy, klony, dęby, buki, jesiony, olsze, wiązy, wierzby, robinie, topole, katalpy, magnolie, miłorzęby, platany, sosny, choiny i świerki. Wśród krzewów: cisy, rododendrony, azalie, hortensje, jaśminowce wonne, bzy czarne, derenie, jarzęby, leszczyny, pigwowce, śnieguliczki, ogniki szkarłatne, trzmieliny, żywotniki oraz bogato kwitnące krzewy róż. Trawniki i łąki zajmują ponad 37 ha, a sezonowe rabaty kwietne, bylinowe i różane wraz z roślinami okrywowymi ponad 4.6 ha. W Łazienkach Królewskich każdego roku wiosną kwitnie nawet 100 tysięcy kwiatów. Jest też ponad 60 sztuk tzw. roślin kubłowych, wystawianych wiosną i latem drzewek mandarynek, pomarańczy, cytryn i oliwek [204].
W Łazienkach znajdują się cztery pomniki przyrody: dwa dęby szypułkowe, tzw. Dęby Królewskie w pobliżu Nowej Oranżerii, trzeci dąb szypułkowy od strony ul. Agrykoli, w odległości około 12 m od głównej alei oraz buk zwyczajny w pobliżu ul. Parkowej [214].
W ogrodzie romantycznym przy stawie, u podnóża skarpy, rośnie Barszcz Sosnowskiego (barszcz olbrzymi Mantegazziego). Został tam posadzony w latach 80-tych XX wieku [205]. Roślina trafiła do Polski jako dar naukowców z ZSRR i była uważana za roślinę ozdobną. W Łazienkach posadzili ją pracownicy opiekujący się parkiem. O jej toksycznych właściwościach przekonano się, gdy zdążyła już się zakorzenić [206]. Prowadzone są działania mechaniczne zwalczające siedlisko [205].
Ogrody Łazienek są terenami o niskim ryzyku występowania kleszczy. Mogą jednak wystąpić w naturalnej części ogrodów o zwartym zakrzewieniu [207].
Badania dokumentują obecność w ogrodzie wielu gatunków ptaków. Jednym z symboli są pawie. Wędrują swobodnie po ogrodzie, sypiają na drzewach, a zimą chętnie przechadzają się w pobliżu budynków. Poza tym można zobaczyć tu kaczki krzyżówki, kaczki mandarynki, łabędzie, nurogęsi, kokoszki wodne, łyski, mewy śmieszki, świstuny, krakwy i gęsi białoczelne. Największą popularnością cieszą się wiewiórki, jest ich ponad 200. Mieszkają w dziuplach, ale też w specjalnych drewnianych budkach. W ten sposób są chronione przed kunami i łasicami, które także się pojawiają. W Łazienkach mieszka od lat sarna. Liczne są nornice rude. W całym parku można zobaczyć kopce kretów. Są też jeże [204]. W stawach pływają olbrzymie karpie królewskie.
Wyniki badań wykazały, że skażenie powietrza na terenie parku jest o dwie trzecie mniejsze niż w Warszawie [218].
Ogród Włoski
Najstarsza część ogrodu z końca XVII i XVIII wieku powstała w miejscu dawnego, podmokłego Zwierzyńca, należącego do Stanisława Lubomirskiego. Kanały porządkowały bagienne przestrzenie, a na wyspie obok pawilonu Łaźni powstał niewielki, rozplanowany gwiaździście, regularny ogród w stylu włoskim. Założony został przez pierwszego ministra królewskiego Henryka von Brühla. Utrzymywany za panowania króla Stanisława Augusta w formie regularnych boskietów nie dotrwał do naszych czasów. Dzisiaj ten teren przypomina układ promieniście strzyżonych szpalerów grabowych. Na placyku, pośrodku przecinających się alejek, ustawiona jest zakupiona przez króla rzeźba Tankred i Klorynda [112].
Ogród Królewski
Łazienki przed przejęciem ich przez króla Stanisława Augusta posiadały charakter leśny. Przez lata panowania Sasów wykorzystywano je głównie do polowań [112].
Ogród Królewski najciekawszą formę osiągnął za panowania króla Stanisława Augusta. Wraz z przylegającym od zachodu niewielkim Ogrodem Paca tuż przy budynku Belwederu liczył 146 ha. Pierwsze prace nad uporządkowaniem rozpoczęto w latach 1765-1768. W 1766 roku przez teren Zwierzyńca, od Zamku Ujazdowskiego na południe, poprowadzono tzw. Drogę do Wilanowa, nazwaną później Aleją Chińską. W tym czasie na kształt ogrodu duży wpływ miał doradca króla August Fryderyk Moszyński, propagator angielskiego stylu ogrodowego, nawiązującej do naturalnego krajobrazu. Ogród uzyskał dwoistość stylów. Był to częściowo zachowany tradycyjny styl ogrodu francuskiego i styl nowego ogrodu angielskiego o dużych połaciach trawników i samotnie rosnących drzewach tzw. syngieltonach do podziwiania ich kształtu i pokroju poszczególnych gatunków. Novum były ścieżki prowadzone po łukach, dalekie perspektywy malowniczych widoków, a naśladowanie natury stało się myślą przewodnią ogrodu [112].
Od samego początku bardzo ważną rolę odgrywał układ wodny. Niewielka sadzawka otaczająca od północy stojącą na wyspie Łaźnię w 1784 roku zmieniona została w regularny staw, sięgający ul. Agrykoli. Drugi staw z wyspą został założony od południa. Łączył się z trzecim stawem z samotną wyspą, malowniczo położonym pośród łąk. Na połączeniu stawów powstał most i kamienna kaskada. Brzegi stawu wypełniała roślinność nadwodna, krzewy i niewysokie jeszcze wówczas drzewa [112].
W czasie przebudowy ogrodu w XVIII wieku uporządkowano i upiększono teren. Wycięto charakterystyczne dla podmokłych terenów olchy i posadzono dęby, jesiony, lipy, topole, klony, orzechy, wierzby (ten skład gatunkowy zachowany jest do dziś, uzupełniony o kasztanowce białe), zakładano drogi, przerzucano mosty nad osuszającymi teren kanałami. W latach 70-tych XVIII wieku wytyczono Promenadę Królewską łączącą Pałac na Wyspie z Białym Domkiem. Była to szeroka aleja długości 420 m, z bindażem porośniętym pnączami, biegnąca pomiędzy dwoma kanałami, zdobiona drzewkami pomarańczowymi. Na skrzyżowaniu Promenady z Drogą Chińską zbudowano Bramę Chińską. W połowie XIX wieku zarówno mostki, jak i brama zostały rozebrane, a kanały zasypane. Dzisiejsza Promenada Królewska jest szeroką aleją z pasem gazonowym [112]. Duża altana chińska znajdowała się u podnóża Belwederu. Projektowane były również: chiński most zwodzony i karuzela chińska, obie budowle projektu Kamsetzera. Na osi promenady istniała (lub była projektowana) Brama Turecka, stojąca przy dwóch zadaszonych kładkach (galeriach), łączących Łazienkę z Białym Domkiem [226].
Przy Białym Domku powstał od południa regularny, niewielki ogród z zegarem słonecznym na osi, otoczony kanałami i przerzuconymi małymi mostkami w stylu chińskim (zasypane i zlikwidowane w XIX wieku). Przy Pałacu Myslewickim powstał ogród od strony południowej z fontanną i wolierą dla ptaków (nie zachował się). Od strony południowej Starej Pomarańczarni, poniżej tarasu budynku założono ogród oranżeryjny z fontanną w centralnej części. Teren powyżej, w kierunku zachodnim, miał charakter użytkowy. Wybudowano tam cieplarnie, które sąsiadowały z ogrodami warzywnymi, figarniami, ananasarniami i pomarańczarniami. W 1818 roku na ich miejscu powstał Ogród Botaniczny [112].
Po tym, jak Stanisław August opuścił Polskę, dalekie osie widokowe zostały utracone, gdyż posadzone drzewka wyrosły, a zmiany w XIX wieku wyeliminowały z ogrodu egzotyczne detale [112].
Ogród Romantyczny
Ta część ogrodu (ok. 13 ha) należy do założeń stylu krajobrazowego, jaki w XIX wieku dominował na terenie Europy. Ogród Romantyczny (Ogród Belwederski) powstał jako nowy układ przestrzenny z dominantą Belwederu na skarpie. Wschodnią granicę stanowi Aleja Chińska, a północną Promenada Królewska. Na południe od ogrodu w drugiej połowie XIX wieku powstało gospodarstwo, w którego sąsiedztwie wybudowano Nową Pomarańczarnię [111]. Ta część ogrodu znacznie różni się od gęsto zadrzewionego dawnego Zwierzyńca [51].
Gdy Łazienki zostały sprzedane carowi Rosji Aleksandrowi I, Belweder stał się rezydencją Wielkiego Księcia Konstantego. Nieznany jest twórca ogrodu, choć wiadomo, że ogrodnikiem w tym czasie był J. Akerman [111]. Do prac nad utworzeniem ogrodu przystąpiono w 1819 roku [110]. Przy samej rezydencji belwederskiej powstał niewielki ogród z tarasem widokowym. Poniżej, w myśl zasad tworzenia romantycznego ogrodu wystawiono zachowane do dzisiaj pawilony: Świątynię Sybilli, Świątynię Egipską oraz niezachowaną Oranżerię Neogotycką. Świątynia Sybilli otoczona jest posadzonymi swobodnie wokół niej drzewami i krzewami. Biegną od niej w kierunku południowym i wschodnim otwarte osie widokowe na staw i kanał z mostkami [111].
Perspektywę widokową z pałacu belwederskiego wyznaczał układ wodny. Znaczącym elementem architektonicznym ogrodu był most o trzech arkadach. Na jego miejscu obecnie znajduje się nowy most. Na wprost pałacu znajdowała się sadzawka (obecny staw), niegdyś mająca wysepkę, na której stało popiersie Marii Teodorówny, matki wielkiego księcia Konstantego. Obecnie nie ma po nich śladu [110]. Staw miał malowniczą, nieregularną linię brzegową. Do dziś istnieje kanał wypływający z tej części ogrodu, który wpada do stawu południowego Pałacu na Wyspie. Kanał porasta roślinność nadwodna: różaneczniki katawbijskie (rododendrony), azalie pontyjskie, wierzby, olchy czarne i paprocie, nadające temu miejscu specjalny nastrój. Pozostały teren Ogrodu Romantycznego to wijące się, nieregularne ścieżki i alejki m.in. z topolami włoskimi i dębami. Rosną tu także robinie akacjowe, buki, kasztanowce białe, platany klonolistne, sosny wejmutki, daglezje i żywotniki olbrzymie uzupełnione krzewami śnieguliczki białej, bzów tureckich i jaśminowców wonnych. W XX wieku dla uatrakcyjnienia zasadzono tu szereg roślin sprowadzonych z różnych części świata: klon ginnala, miłorząb dwuklapowy, surmię bignoniową, korkowiec amurski, bożodrzew gruczołkowaty, magnolię kobus, tulipanowiec amerykański, glediczję trójcieniową, grujecznik japoński, leszczynę turecką, cyprysik groszkowy, jabłoń purpurową [111].
Ogród XIX-wieczny
Ogród XIX-wieczny tworzą okolice Nowej Pomarańczarni oraz terenu Hipodromu. Styl Ogrodu XIX-wiecznego ma również część Łazienek położona na skarpie, między terenem Ogrodu Botanicznego i Belwederem (z wyjątkiem okolic pomnika Chopina).
Idąc alejką od Świątyni Egipskiej dochodzi się do rozległej polany, które zdobią dwa Dęby Królewskie. Do niedawna trawniki obok Nowej Pomarańczarni były niedostępne. Od 2010 roku zamieniły się w rodzaj zielonych dywanów, na których władze Łazienek ustawiły leżaki w charakterystyczne biało zielone paski [211]. Otwartą przestrzeń trawników wokół Nowej Oranżerii dzieli alejka na osi budynku, którą okalają amfiteatralnie od wschodu, południa i zachodu drzewa i krzewy. Są wśród nich jesiony wyniosłe, kasztanowce białe, żywotniki wschodnie, cisy pospolite, surmie bignoniowe (katalpy), lilaki, złotokapy, uzupełnione rozrzuconymi nieregularnie krzewami pigwowców japońskich, dereni, śnieguliczki białej i innych popularnych krzewów. Na niewielkim placyku znajduje się współczesna rzeźba zegara słonecznego [114].
Ogród Modernistyczny
Modernistyczny ogród z I połowy XX wieku znajduje się w południowej części całego założenia. Odmienne rozplanowanie ogrodu, nowe reguły sadzenia drzew i krzewów oraz doboru gatunków roślin są typowe dla modernizmu. W układzie przestrzeni można dostrzec zwielokrotniony kwadrat, koło, akcenty punktów podkreślających ważne miejsca w ogrodzie. Geometryczną kompozycję stanowią punkty utworzone ze strzelistych, wysokich topoli, z niewielkich, krępych, kwitnących w maju lilaków o bogatym ulistnieniu, z niskich krzewów róż posadzonych pojedynczo na trawnikach zamkniętych opaskami, ze sztywno przystrzyżonych, niezbyt wysokich żywopłotów. W centralnej części kompozycji, pośrodku okręgu basenu, wystawiona została rzeźba przedstawiająca Jutrzenkę. Od północy ogród przecina prostopadła ścieżka, skąd przechodzi się do Nowej Oranżerii [114].
Zamknięta i skupiona na prostych podziałach część geometryczna ogrodu łączy się od południa z zaprojektowaną na zasadzie kontrastu częścią krajobrazową. Rozległe łąki otoczone kwitnącymi odmianami jabłoni: kwiecistymi, purpurowymi i jagodowymi, podkreślają wartość przestrzeni. Uzupełnieniem są rozplanowane po bokach swobodne układy drzew i ścieżek [114].
Do stylu modernistycznego zalicza się również część ogrodu znajdująca się przy Alejach Ujazdowskich, wokół pomnika Fryderyka Chopina. Ogród reprezentuje dwa okresy modernizmu z I i II połowy XX wieku. Otacza go ogród różany według projektu Longina Majdeckiego, rozplanowany geometrycznie, charakterystyczny dla lat 60-tych XX wieku. Regularne rabaty wypełnione krzewami róż, przecinają ścieżki z ustawionymi regularnie ławkami stanowiącymi widownię dla słuchaczy Koncertów Chopinowskich. Za pomnikiem została utworzona naturalna kurtyna z dębów czerwonych, szczególnie atrakcyjnych jesienią [114] , a także klonów oraz krzewów śnieguliczki białej [42]. W kulisach bocznych zadrzewienia rośnie rzadki okaz metasekwoi chińskiej i grupa cyprysików nutkajskich, uzupełnionych różnorodnymi krzewami [114]. Ponadto występują drzewa: robinia, czeremcha, śliwa, wiąz, jesion, lipa oraz krzewy: tawuła, jaśminowiec, cis, forsycja, ognik, bez [233]. Na przełomie 2012 i 2013 roku przeprowadzono rewitalizację ogrodu [114]. Całe założenie ogrodowe z posadzonymi amfiteatralnie drzewami miało przypominać salę koncertową [42]. Centralnym akcentem jest pomnik Fryderyka Chopina [208].
Tuż za bramą parkową stoi ławeczka chopinowska. To pierwsza z piętnastu ławeczek chopinowskich ustawionych wzdłuż Traktu Królewskiego. Ma siedzisko z czarnego polerowanego granitu. Gdy wciśniemy metalowy przycisk, usłyszymy fragment Poloneza A-dur op. 40 nr 1 [208]. Wokół pomnika Chopina jest 205 zwykłych ławek parkowych i 70 koszy na odpadki. Nawierzchnie alejek wykonane są z asfaltu uzupełnionego kostką granitową, a widownia najbliżej pomnika ma nawierzchnię z pospółki uzupełnioną elementami z otoczaków zatopionych w betonie [233].
Ogród Chiński
W 2012 roku archeolodzy odkryli pozostałości fundamentów Mostu Chińskiego. Od tego roku w Łazienkach latem organizowany jest festiwal lampionów. Powstał też nowy Ogród Chiński. Koncepcję opracowali prof. Edward Bartman i arch. Paweł Bartman z pracowni Architektury Krajobrazu. Budowę sfinansowały firmy KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation. Fundacja Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej Sinopol wspólnie z Muzeum Łazienki Królewskie stworzyły projekt rewitalizacji Alei Chińskiej. Muzeum Księcia Gonga w Pekinie dostarczyło wszystkie elementy architektoniczne tworzące Ogród Chiński. Wszystkie elementy ogrodu zostały wykonane przez chińskich rzemieślników, zgodnie ze starymi chińskimi zasadami rzemiosła budowlanego. Budowę ogrodu rozpoczęto wiosną 2014 roku w ramach projektu Ogrody Światła. 31 maja postawiono pierwsze kolumny Pawilonu Chińskiego, a w dniu Święta Wolności 4 czerwca ułożono ostatnią belkę konstrukcyjną Pawilonu. Ogród oddano do użytku 2 sierpnia 2014 roku w chińskie Święto Zakochanych [201].
Ogród znajduje się w północnej części Łazienek, na zachód od Alei Chińskiej i na wschód od Drogi Belwederskiej, wokół jednego z małych stawów. Na terenie ogrodu znajdują się: prostokątny Pawilon Chiński, ażurowa Altana Chińska w kształcie rotundy. Od Alei Chińskiej wejścia do ogrodu strzegą dwa kamienne lwy (podarunek Muzeum Rezydencji Księcia Gonga w Pekinie, symbolizujące dostatek i bogactwo), a od strony północnej dwie marmurowo-drewniane latarnie. Oba budynki zostały połączone marmurowym mostem nad strumykiem symbolizującym Drogę Mleczną. Osiem obrazów znajdujących się wewnątrz pawilonu tworzy typową chińską historię [201]. Pawilon Chiński symbolizuje pierwiastek męski, ażurowa Altana Chińska jest symbolem kobiecości. Wieńczące Pawilon i Altanę dachy pokryte są wykonaną w Chinach ręcznie glazurowaną dachówką w kolorze ugru w trzynastu kształtach. Ten kolor przysługujący tylko Cesarzowi, w Łazienkach Królewskich przysługuje symbolicznie Stanisławowi Augustowi [113].
Aleja Chińska przed modernizacją była asfaltową drogą o długości 1.2 km, obsadzoną po obu stronach grabami. Przywrócono jej nawierzchnię żwirową. Na modernizację alei park dostał 5 mln zł. Projekt został zrealizowany do 2015 roku. Przy alei znajdują się dwie tablice upamiętniające zmiany [202].