Adgar Park West


Adgar Park West

Jest to jeden z największych w Warszawie kompleksów biurowych. Tworzą go trzy (niebawem cztery, ostatni z ogromną ścianą wspinaczkową) budynki, z których każdy jest inny. Powstały pod koniec XX wieku jako Ochota Office Park i zostały po jakimś czasie zmodernizowane. W kompleksie mieści się AdgarFit (centrum sportowe z unikalną, niezamarzającą i świecącą bieżnią) oraz pierwsze w Polsce centrum co-workingu Brain Embassy. Jest też wiele udogodnień dla pracowników m.in. wypożyczalnia rowerów, służbowy autobus czy fitness club.

basenbasenbiurowiecbiurowiecdarmowe WiFidarmowe WiFikawiarniakawiarniaklubklubprzedszkoleprzedszkolesklepsklepścianka wspinaczkowaścianka wspinaczkowaścieżka biegowaścieżka biegowaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   Aleje Jerozolimskie
  • Rok powstania:  1994-2022
  • Obszar MSI:  Szczęśliwice
  • Wysokość:   22 m
  • Funkcja:  biurowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Kompleks biurowy Adgar Park West (al. Jerozolimskie #181, #181B, #181C, #181D) tworzą cztery połączone budynki [1]. Budynek A, B i C łącznie udostępniają 43000 m2 powierzchni biurowej [15] klasy B+. Mają od pięciu do siedmiu kondygnacji naziemnych i jedną podziemną [1]. Wszystkie obiekty posiadają certyfikat LEED Gold [33]. Część parterowa budynku A przeznaczona została na punkty handlowo-usługowe [2]. Kompleks oferuje ponad 1100 (811 [2]) miejsc postojowych, w trzech garażach podziemnych (663 [21]) oraz na parkingu przylegającym do budynków (449 [21]) [15].

W późniejszym czasie został dobudowany budynek D, który udostępnia 8361 (6423 [24]) m2 powierzchni najmu [23]. Liczba miejsc parkingowych wynosi 148 [39]. W części wspólnej biurowca jest czterokondygnacyjne przeszklone lobby z 16-metrową ścianką wspinaczkową, najwyższą w Warszawie [33][29]. Za projekt odpowiadają architekci z pracowni HRA [29]. Klasa budynku to A+ [24].

Każdy z budynków ma inny i charakterystyczny dla siebie kształt. Jednym z najbardziej przykuwających uwagę elementów jest fasada budynku od al. Jerozolimskich, pięciopiętrowe szklane atrium [28] wysunięte przed łukowatą bryłę. Od południa znajdują się dwie przeszklone klatki schodowe o trzech osiach okien. Budynek B to połączenie bryły na rzucie litery L z półkolistą parterową częścią konferencyjną. Główne wejście prowadzi obok łącznika z budynkiem A. Budynek C ma plan litery U, którego górne części są ścięte, a wokół jednej z nich znajduje się część w kształcie cylindra. Wokół znajdują się liczne parkingi.

W 2015 roku we współpracy z PortaMedica w kompleksie powstał AdgarFit, strefa sportu, rekreacji, zakupów i spotkań fanów aktywnego stylu życia, która zajęła 6000 m2 powierzchni. W ramach strefy działa m.in. Ośrodek Rehabilitacji i Medycyny Sportowej (320 m2) oraz Centrum Dietetyki Sportowej [7]. Znalazło się tu centrum fitness z siłownią Gravitan, basen z systemem pływania oporowego Swim Jet Pools, bieżnia antygrawitacyjna i stacje do treningu kolarskiego (w których można przekształcić własny rower w rower stacjonarny [7]) [28]. Jest showroom Garmin, sklep sportowy Sport Guru, trzy restauracje i kawiarnia [27]. Unikalnym elementem jest 900-metrowa [7], świecąca w ciemności [28] bieżnia okalająca kompleks, wykonana z tworzywa, które nie zamarza. Jest to pierwsza bieżnia tego typu w Europie kontynentalnej [23]. Otwarcie AdgarFit poprowadził Łukasz Grass, a wśród byli m.in. Czesław Lang i Rafał Majka [27].

Na początku 2014 roku powstało Centrum Szkoleniowe Adgar Ochota, w którym znalazło się osiem sal szkoleniowych (17-190 m2), Chill Room oraz Event Room (176 m2) [18]. Event Room mieści do 150 osób w ustawieniu teatralnym [41]. Posiada system sterowania światłem i dźwiękiem, co umożliwia na szybką zmianę charakteru spotkania. Jest tu również jedenaście 46-calowych monitorów, 103-calowa plazma i system nagłośnienia BOSE [2t5]. Obecnie centrum nosi nazwę Be Inspired [41] i jest w nim 27 unikalnych sal [31]. Pozostałe strefy powstałe w ramach pierwszego w Polsce co-workingu Brain Embassy [41] to Be Yourself (najem hybrydowy, gdzie firma płaci za liczbę pracowników, a nie za metraż powierzchni [41]), Be Involved oraz Be Together (open space). W Brain Embassy można pracować na stojąco, na huśtawce, w pokoju ciszy albo przy kawiarnianym szumie. Można skorzystać z pokoju drzemek, pokoju medytacji, czy pełnowymiarowej kuchni [20].

Ofertę kompleksu uzupełnia przedszkole (Ala Ma Kota, House od Montessori [31], Pomarańczowa Ciuchcia [32]) [23], Calypso Fitness Club Premium w którym jest siłownia, sauna mokra i fińska, grota solna, sala fitness czy sala do spinningu, punkt prasowy Inmedio, kawiarnia Gorąco Polecam, ekologiczna myjnia samochodowa Autonatura z technologią suchej pary [41], sklepy sportowe Showroom Garmina i Fit Shop (Colorshake i SportGURU [32]) [31], Akademia Tańca Hakiel [32]. Najemcy mogą korzystać ze stacji do samodzielnej naprawy rowerów, rowerowni, szatni, czy pryszniców [41], jest też w okresie wiosna-jesień wypożyczalnia rowerów marki BMW [31]. Istnieje możliwość korzystania z aplikacji Carpooling, która pozwala na wspólny dojazd do pracy oraz z usługi Adgar Bus, zapewniającej bezpłatny autobus do stacji metro Centrum [32]. Zaawansowany system odczytu tablic rejestracyjnych poprawia komfort korzystania z parkingu [41].

Oprócz szeregu przedsiębiorstw w budynku mieści się siedziba m.in. Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych [25] i Urzędu Regulacji Energetyki (500 m2, w tym cztery łazienki, kuchnia, trzy pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna i 17 gabinetów) [22].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:

Do 1990 roku były tu pola uprawne.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w grudniu 1994 roku [12]. Zakończenie budowy I etapu miało miejsce w 1996 roku [5], II etapu w 1998 roku [1], a III etapu w 1999 roku [2]. Projekt powstał w węgierskim biurze architektonicznym Aula Planconsult. Pierwszym właścicielem był Mahler Property Services [1]. Kompleks otrzymał nazwę Ochota Office Park [1]. Jednym z pierwszych nabywców była Polska Telefonia Cyfrowa ERA [6]. Za projekt zagospodarowania odpowiadało Wadeco [11].

XXI wiek:

W 2013 roku była to szósty co do wielkości w Polsce kompleks biurowy [10]. W czerwcu 2013 roku został kupiony przez grupę Adgar, a od listopada 2013 roku otrzymał nazwę Adgar Park West [7]. Na miejsce opuszczonej przez T-mobile części (80% kompleksu) [16] wprowadził się m.in. Urząd Regulacji Energetyki. Zajął 2640 m2 w budynku A (piętra -1, 2, 4 i 5) [16].

Między lipcem i listopadem 2014 roku [5] została wykonana modernizacja kompleksu. Za projekt odpowiadała pracownia HRA Architekci [2] oraz firma Jones Lang LaSalle [14], a za samą rozbudowę Awbud [1]. Od strony al. Jerozolimskich dobudowano szklaną fasadę (100 x 18 metrów), która nadała nowoczesnego wyglądu i uspokoiła bogatą w detale architektoniczne elewację biurowca. Przeszklenie umocowano na mieszanej konstrukcji dźwigarów stalowych i z drewna klejonego. Pomiędzy nową i starą elewacją biurowca powstała zadaszona ulica handlowa. Ponadto zostały wyburzone ścianki działowe, odsłonięto słupy konstrukcyjne i uspokojone kolory elewacji w sekwencji ciemny-jasny-ciemny. Planowany koszt inwestycji wyniósł 15 mln euro [17].

W 2015 roku uzyskano pozwolenie na budowę czwartego budynku [2]. Prace rozpoczęto w marcu 2018 roku i zakończono w 2022 roku [9]. Inwestorem był Adgar Poland [4], a za realizację odpowiadał DM Building [9].

W 2017 roku kompleks otrzymał nagrodę nagrodą dla najlepszego biurowca w konkursie Eurobuild CEE, przyznawaną przez najemców [19].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Budynek C

[2020] Budynek C (źródło)

Opis przygotowano: 2022-07