Akademię Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie (AWF, ul. Marymoncka #34) tworzyło w 2019 roku pięć wydziałów: Rehabilitacji, Turystyki i Rekreacji, Wychowania Fizycznego, Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej [1] oraz Turystyki i Zdrowia [2]. Uczelnia kształci ok. 5.5 tys. studentów, w tym ponad 3.5 tys. w Warszawie. W ciągu 85 lat wydała ponad 47 tysięcy dyplomów [18]. Zatrudnionych jest tu blisko 700 pracowników naukowych [1].
Wśród absolwentów i studentów AWF jest wielu mistrzów: Janusz Kusociński, Waldemar Baszanowski, Jerzy Kulej, Tadeusz Ślusarski, Jacek Wszoła, Paweł Nastula, Mateusz Kusznierewicz, Otylia Jędrzejczak, Paweł Korzeniowski [2], Bronisław Czech, Zbigniew Boniek [18], Eugeniusz Lokajski, Janusz Sidło, Jan Werner [7], Stanisława Walasiewiczówna [21], Stanisław Sokołowski, Teodor Kocerka, Kajetan Broniewski, Jerzy Rybicki, Janusz Pyciak-Peciak, Paweł Nastula, Mateusz Kusznierewicz, Tomasz Majewski [25]. Wykładali tutaj Roman Trześniowski, Stefan Wołoszyn, Zygmunt Gilewicz czy Kazimierz Fidelus [18]. Z Akademią związani byli trenerzy, jak Zygmunt Szelest, Antoni Morończyk, Włodzimierz Drużbiak, Walenty Kłyszejko, Zygmunt Kraus, Janusz Tracewski, Augustyn Dziedzic, Zygmunt Smalcerz, Jerzy Talaga, Wojciech Borowiak i Paweł Słomiński [8].
Spośród 59 wiekowych drzew na terenie uczelni wybrano 16 na pomniki przyrody [7]: 2 dęby szypułkowe, 1 topolę czarną i 13 wiązów szypułkowych [17]. Obwód ich pni liczy od 29 do 385 cm [21]. Teren AWF znajduje się w otulinie Rezerwatu Lasku Bielańskiego [13].
Układ urbanistyczny
Cały teren podzielono na trzy części według trzech osi kompozycyjnych. Pierwszą częścią był pas zieleni szerokości 70 m izolujący od hałasu i kurzu ulicy i cztery budynki mieszkalne dla kadry nauczycielskiej. Druga część to główny kompleks budynków z halą sportową, krytą pływalnią, salami gimnastycznymi, wykładowymi, aulą oraz laboratoriami. Za gmachami właściwej uczelni usytuowano stadiony, boiska, korty i place do ćwiczeń. Osobno wydzielony został budynek internatu żeńskiego. Trzecia część północno-wschodnia, porośnięta mieszanym lasem sosnowo-dębowym, stanowić miała naturalny teren odpoczynku i rekreacji, treningu lekkoatletycznego i narciarskiego. Całość łączył układ ścieżek i alei z wykorzystaniem istniejących i nasadzanych drzew. Wycięto duży obszar leśny częściowo wykorzystując istniejące drzewa i aleje oraz równocześnie nasadzano tysiące drzew i krzewów przy tworzeniu boisk, placów, alei i rabat [27].
Największą część kampusu stanowią tereny zabudowane (37 ha). W skład zabudowań AWF wchodzi 46 budynków wraz z infrastrukturą naziemną i podziemną [13]. Kompleks zajmuje 73 (58.6 [10]) ha [7]. Większość zabudowy zachowała układ kompozycyjny z lat 1928-1930, który jest przykładem modernizmu (funkcjonalizmu) [27].
Centralnym obiektem jest budynek główny, do którego prowadzi szeroka aleja (jedna z dwóch osi urbanistycznych). Jest ona kontynuacją al. Zjednoczenia okalającej Stare Bielany. Oś alei kończy się na Propylejach (bramie z kolumnami) z przejściem na drugim piętrze [4]. Położony w tym miejscu reprezentacyjny dziedziniec miał tworzyć centrum uczelni na wzór greckiej Agory, z którego poprzez Propyleje miała być możliwość przejścia do „świętego miejsca”, czyli wielkiego stadionu reprezentacyjnego (ten jednak nigdy nie został zbudowany). Stąd miały wyruszać przemarsze na stadion, maratony i defilady [27]. Przy bramie wjazdowej od ul. Marymonckiej znajduje się portiernia, a nieco dalej, po obu stronach alei stoją rzeźby dziewczynki ze skakanką i chłopca z piłką. W bramie wjazdowej znalazła się stylizowana busola ułożona z czarnej bazaltowej kostki na szarym granicie alei wraz datą założenia uczelni 1928 [27].
Główny gmach został zaplanowany w kształcie podkowy z okrągłym dziedzińcem pośrodku. Rośnie tu rozłożysta topola czarna, stoi pomnik J. Piłsudskiego oraz pomnik Gloria Optimis złożony z tablic umieszczonych wokół dziedzińca. Dominantą jest budynek pływalni z przylegającą do niego wieżą ciśnień.
Druga oś biegnie od budynku dawnego internatu żeńskiego (oprócz akademika mieści się tu również Wydział Rehabilitacji), pomiędzy dwoma głównymi boiskami ku zaplanowanej pod lasem otwartej pływalni (ta również nigdy nie powstała). Przestrzeń pomiędzy boiskami wypełniono roślinnością z planowaną fontanną (obecnie w tym miejscu znajduje się pomnik. J. Kusocińskiego) [4]. Znajdują się tu obecnie na pierwszym planie stadion lekkoatletyczny (na południu) i stadion rugby (na północy). Na drugim planie znajdują się boiska do piłki nożnej (na południu) i boisko treningowe (na północy) ze stanowiskami do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i skoku w dal. Dodatkowe boisko do piłki nożnej znajduje się na północ od stadionu rugby. Obok jest również plac manewrowy do nauki jazdy Expert Szkoły i hydrofor. Między boiskami prowadzi z południa na północ Aleja Brzozowa [14].
Urządzenie boisk i trawników było kłopotliwe z powodu drobnopiaszczystej gleby. Po przeprowadzeniu niwelacji terenu boiska otrzymały 30 cm wierzchniej urodzajnej ziemi ciężkiej, dowiezionej spoza obrębu budowy. Obsiano je specjalnymi mieszankami traw, otrzymały wodociąg i hydranty. Bieżnie wykonano z żużla na podkładzie z cegły i specjalnej wierzchniej mieszanki z podkładem torfowym. Drogi zbudowano na podkładzie ceglanym z nawierzchnią żużlowo-żwirową, drogi jezdne z betonu, kostki lub z tłucznia [4].
Stadion lekkoatletyczny został oddany w latach 1932-1934 [7]. Ma powierzchnię 18 000 m2 i jest najbardziej reprezentacyjnym obiektem otwartym. Znajduje się na nim bieżnia tartanowa 8-torowa, trybuny na 2800 miejsc, sztuczne oświetlenie, trzy koła do rzutu dyskiem i młotem, zeskok do skoku wzwyż, zeskok do skoku o tyczce, siatka ochronna koła do rzutów. Teren jest ogrodzony, stadion dysponuje ujęciem wody i dostępem do prądu 60 kW [6]. Został zmodernizowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz środków własnych uczelni. Spełnia wszystkie wymagania obiektu dydaktycznego dla studentów i treningowego dla zawodników, a nawierzchnia Mondo ma najwyższą jakość [19].
Stadion Rugby ma powierzchnię 10 000 m2, trybuny na 200 miejsc, sztuczne oświetlenie i bieżnię żużlową okrężną o długości 500 metrów [6].
Boisko do piłki nożnej ma powierzchnię 9000 m2 [6].
Na zachód od stadionu do Rugby powstał kompleks z umieszczonym w centrum hotelem Meksyk z ogródkiem kawiarnianym [21]. Są tam korty tenisowe (10 kortów tenisowych [8], oddane w latach 1932-1934 [7]: 4 korty ziemne kryte, 4 korty ziemne odkryte, kort ze sztuczną trawą i kort betonowy [39], korty do squasha [6]) z pneumatycznymi dachami, boisko do piłki plażowej (o powierzchni 1800 m2 [6]) oraz Pawilon Sportów Walki. W pawilonie znajduje się sala z matami (609 m2) w której trenowane są zapasy i judo oraz sala do szermierki (388 m2), w której trenuje się walkę szpadą, floretem i szablą [6]. Działa tu klub tenisowy AM TENIS.
Obok akademika żeńskiego znajdują się pawilony 42 i 43. W Pawilonie 42 znajduje się pięć sal: A (176 m2, podłoga wyłożona matami do sportów walki), B (230 m2, podłoga wyłożona matami do sportów walki), C (167 m2, siłownia), D (244 m2, dostosowana do szermierki na wózkach) i E (47 m2, nawierzchnia z parkietu oraz maty do jogi i relaksacji). W Pawilonie 43 znajdują się dwie sale: A (231 m2, nawierzchnia z parkietu oraz maty do taekwondo) i B (190 m2, nawierzchnia z parkietu do fitnessu i tańca) [6]. Hale powstały w latach 60-tych XX wieku według projektu Wojciecha Zabłockiego [14].
Obok, w stronę ul. Marymonckiej, znajduje się budynek o rzucie litery H, w którym mieszczą się siedziby związków sportowych, m.in. Polski Związek Kajakarski czy Polski Związek Pingponga. Przy samej ul. Marymonckiej 34, przy pętli tramwajowej, stoi dwupiętrowy budynek Klubu Zdrofit z lat 90-tych XX wieku (dawniej Klubu Sportowo-Rekreacyjnego Olimpus) oraz drugi, zbudowany w 2015 roku nowoczesny obiekt, w którym mieściła się Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Verne [38].
W południowej części znajdują się zabudowania mieszkalne – budynki A, B, C, D. Budynki A i B to dwukondygnacyjne wille. Budynki C i D to trzykondygnacyjne bloki. Zamieszkiwane są również parterowe domy G i H, wieża ciśnień (budynek E), akademik rotacyjny (budynek F) oraz położony między drzewami na wschodzie kompleksu budynek I.
Obok akademika rotacyjnego znajduje się Przedszkole nr 240, które działa od 1950 roku, przede wszystkim dla pracowników uczelni i studentów. Od 1983 roku placówka współpracowała z programem TV „Domowe Przedszkole”. W 2002 przedszkole otrzymało za patrona Polskich Olimpijczyków [7]. Przedszkole dysponuje własnym placem zabaw i parkingiem.
Naprzeciwko przedszkola znajdują się dwa dwukondygnacyjne biurowce. Mieści się tu administracja uczelni: Kanclerz, Kwestura, Kadry, Kasa, Sekcja Zamówień Publicznych oraz sale dydaktyczne. Obok jest duży parking.
Na wschód od części administracyjnej znajduje się dawna stołówka (obecnie Sala Tańca). Budynek stołówki z arkadową elewacją i masywnym socrealistycznym gzymsem [24] powstał w latach 50-tych XX wieku [7]. Dalej są magazyny i zaplecze techniczne. Są też obiekty pomocnicze, jak Magazyn Centralny, Szklarnia, Centrum sportów zimowych, Budynek ochrony czy Ośrodek rehabilitacji kompleksowej.
Na wschód od głównego budynku znajdują się trzy dwukondygnacyjne budynki mieszczące przychodnię lekarską oraz Wyższą Szkołę Turystyki i Rekreacji w Warszawie.
Od strony ul. Marymonckiej, na południe od bramy wjazdowej mieści się plac zabaw. Powstał on w 2016 roku w miejscu dawnych ogródków działkowych, istniejących tu w czasach PRL-u, a w ostatnich latach zaniedbanych. Budowa rozpoczęła się w 2015 roku [42], a 15 maja 2016 roku został otwarty jako park trampolin [40]. Wykonawcą jest NOVUM Społka z.o.o. [46]. Plac zabaw ma powierzchnię 1500 m2. Wejście przygotowano z ul. Marymonckiej, bez konieczności wchodzenia na teren uczelni, do której należy plac [43]. Dzieli się na trzy strefy: wspinaczkową wyposażoną w ściankę ze szczeblami i chwytami wysokości 3 m i długości 14 m, otoczoną polem piaskowym amortyzującym upadek przy wspinaczce oraz strefę do skakania o powierzchni elastycznej, strefę, gdzie w głębi kompleksu utworzono boisko wielofunkcyjne [45] oraz strefę w formie wijącej się metalowej serpentyny ze stali nierdzewnej satynowanej. Serpentyna częściowo leży na terenie placu, a w jej obręcze wpisane zostały urządzenia rekreacyjne: bujaki i trampoliny. Część serpentyny jest wzniesiona i tworzy elementy podtrzymujące huśtawki – bocianie gniazdo, huśtawki-liny oraz typowe huśtawki na łańcuchach. W jednym z zakoli znajduje się piaskownica wyznaczająca centrum zabawy. Serpentyna wznosząc się, tworzy także tunele-linaria wspinaczkowe [41]. Na terenie placu znajduje się też siłownia plenerowa [40], a całość otacza ścieżka przy której ustawiono długie ławki z oparciami oraz kosze na śmieci [41]. Są też lunety i metalowe telefony do porozumiewania się na odległość [44]. Pod wszystkimi urządzeniami zastosowano bezpieczne nawierzchnie amortyzujące upadki [40].