Osiedle Mickiewicza (Ul. Rudzka #9) tworzą cztery etapy. W etapie I powstał jeden podłużny budynek A rozdzielony na dwie części, położony od ul. Rudzkiej. Etap II to dwa budynki B i C, jeden podłużny, drugi bardziej kameralny w centrum osiedla. Etap III tworzą trzy budynki (D, E, F), dwa kameralne i jeden dłuższy, zagięty w kształt litery L, położony na południu przy trasie S8. Etap IV to dwa budynki od wschodu, jeden kameralny, drugi podłużny, domykający część wspólną.
Zgodnie z wizją minimalizmu, pracownia HRA Architekci zaprojektowała budynki jako bryły na rzutach prostokąta, stojące względem siebie pod kątem ostrym. Wyważony dobór elementów dekoracyjnych, kolorystyka bieli i ciemnych akcentów oraz prostota wizualna definiują kluczowe cechy inwestycji [10]. Projekt zakłada białe tynkowane elewacje z elementami stylowego drewna [3]. Formę budynków podporządkowano filozofii architektury skandynawskiej. Deweloperem i generalnym wykonawcą jest Skanska [1]. Osiedle Mickiewicza jest drugą inwestycją Skanska Residential Development Poland w stolicy [7].
Inwestycja jest przykładem realizacji szwedzkiej idei Oppet for livet, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Monitoring, oświetlenie części wspólnych i odpowiednio zaplanowana spiętrzona roślinność mają zastąpić ogrodzenie i sprzyjać powstawaniu społeczności sąsiedzkiej [9]. W częściach wspólnych zaplanowano patio i teren rekreacyjny, ogrody-labirynty, starannie zaprojektowaną zieleń oraz pole piaskowe i drewniany plac zabaw dla dzieci. Dodatkowo teren będzie urozmaicony pagórkowatym ukształtowaniem [3]. Projekt zieleni uwzględnia 60% powierzchni pokrytej roślinnością [2]. Plac zabaw jest dostosowany do dzieci ze specjalnymi potrzebami [10]. W jednym z budynków osiedla zaprojektowano miejsce integracji, o powierzchni 70 m2. Przeznaczenie relaksacyjne i nazwę strefy wspólnej (Öpen) wybrali sami mieszkańcy [9], którzy mogą tu razem obejrzeć film, spróbować sił w grach towarzyskich, odrobić z dzieckiem lekcje albo napić się razem kawy [10]. Było to pierwsze osiedle Skanska o tej filozofii na świecie [9].
Cały kompleks jest nastawiony na ekologiczny tryb życia. Zostały zaprojektowane energooszczędne, inteligentne rozwiązania takie jak sensory ruchu na klatkach schodowych, automatycznie wyłączające oświetlenie [3]. Przy wejściu na osiedle jest ogólnodostępne miejsce dedykowane rowerom, w którym są stojak rowerowy, punkt z narzędziami do samodzielnej naprawy jednośladów oraz stacja do mycia rowerów, zasilana wodą deszczową. Obok znajdują się ławeczki. Deweloper zbudował także ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Rudzkiej. Na terenie osiedla zamontowana została osiedlowa stacja monitorowania powietrza. W halach garażowych zaplanowano boksy rowerowe, gniazda do ładowania aut elektrycznych [11] i wieszaki na rowery. Na terenie osiedla zaprojektowano stojaki na rowery, kosze na psie odchody, oświetlenie LED, domki dla owadów i budki dla jerzyków [1]. Etap I to pierwszy budynek mieszkalny w Polsce, który otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Good [4].
Osiedle zostało zaprojektowane w sposób uwzględniający osoby niepełnosprawne. Minimalna liczba krawężników i schodków, podjazdy, bezprogowe windy i lekkie drzwi ułatwiają poruszanie się [1]. Dwa (drewniane [9]) place zabaw zaprojektowane zostały z myślą o dzieciach młodszych oraz starszych, jak również o tych ze specjalnymi potrzebami [1]. Certyfikat Obiekt bez barier zapewnia, że 30-40% lokali zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych [10].