Białołęcki Ośrodek Kultury (BOK, ul. Vincenta van Gogha #1) dzieli budynek z Czytelnią Naukową nr XX oraz CV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta. Funkcjonuje tu również Policealna Szkoła Farmaceutyczna w Warszawie-Białołęce.
Przed 20-metrową aleją prowadzącą do wejścia znajduje się ok. 60 miejsc parkingowych. Po prawej stronie budynku znajdują się miejsca dla rowerów [17].
Gmach budynku
Gmach jest jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Warszawie [4]. Powierzchnia działki wynosi 23600 m2, powierzchnia zabudowy 4850 m2, a powierzchnia całkowita 7151 m2 [2]. Kompleks ma dwie kondygnacje.
Budynek łączy w sobie cztery funkcje: jest tu szkoła, ośrodek kultury z teatrem, biblioteka i zespół sportowy [16]. Od strony Wisły umieszczono równolegle trzy surowe pawilony szkolne [15]. Pozwoliło to na zachowanie istniejącej zieleni i otwarcie szkoły na parkowe otoczenie [7]. Ściany pawilonów zostały w całości przeszklone, a szczyty obłożono wielkowymiarowymi betonowymi płytami prefabrykowanymi [15]. Bloki łączą się ze sobą przeszkloną dwukondygnacyjną galerią. Budynek został zaprojektowany na 800 uczniów i 140 pracowników dydaktycznych mieszcząc 30 sal lekcyjnych i pracowni [12].
W północno-zachodniej części znajduje się centrum sportowe [7]. Pełnowymiarowa sala gimnastyczna (o wymiarach 36 x 20 m) podzielona jest na trzy sektory, nowoczesna siłownia [4] i sauna, a na zewnątrz dostępne są boiska do gier zespołowych ze sztuczną nawierzchnią i oświetlona bieżnia ze skocznią [12].
W centralnej części znajduje się biblioteka oraz ośrodek kultury z owalną salą teatralno-estradową [7] z 326 miejscami (z czego 123 na balkonie [17]), z salą taneczną o powierzchni 56 m2 oraz salką konferencyjną na 15 osób [9]. W hallu wystawienniczym jest miejsce na wystawy z zakresu malarstwa, grafiki i fotografii [6]. Najbardziej rozpoznawalnym elementem jest frontowa falująca, ceglana fasada o długości 70 metrów [15]. Autonomiczne względem siebie części łączą się pośrodku z dwukondygnacyjną aulą. Przestrzeń auli oświetlona została trzema owalnymi świetlikami [7], które powtarzają w miniaturze kształt auli. Las surowych betonowych kolumn podpiera dach [15]. Cegła i licowy beton architektoniczny stanowią o surowym charakterze, a kolorowa posadzka i akcenty barwne kontrastują z szarością tła [16]. Na terenie całego obiektu zastosowano posadzkę antypoślizgową, a w sali widowiskowej wykładzinę dywanową [17].
Budynek został finalistą konkursu "Życie w architekturze" czasopisma Architektura Murator [1] jako jedna z 20 polskich Ikon Architektury po 1989 roku [8], uzyskał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów Leonardo 2007, główną nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze, Nagrodę Roku SARP 2005 jako najlepszy budynek ze środków publicznych [16] czy w ramach Brick Award 2008 jako jedna z 40 najlepszych realizacji z cegły na świecie [11].
Białołęcki Ośrodek Kultury
Białołęcki Ośrodek Kultury odpowiada za całokształt działań kulturotwórczych na terenie dzielnicy [6]. Został powołany 1 lipca 1997 roku przez Radę Gminy Warszawa-Białołęka [6] i początkowo miał swoją siedzibę w budynku Urzędu Gminy [1]. We wrześniu 2005 roku przeniósł się do siedziby przy ul. van Gogha 1 [10]. Od 2016 roku istnieje filia ośrodka przy ul. Głębockiej 66 [6].
W ośrodku odbywają się zajęcia kilkunastu sekcji (muzycznych, tanecznych, plastycznych, językowych, komputerowych, wokalnych czy modelarskich) skupiających blisko 700 osób. Mocną stroną jest teatr, działa tu m.in. Teatr 13, Kompania Teatralna Mamro, Teatr Metka, Teatr Działań Twórczych, Teatr Pora na Seniora, Teatr Stoneczka, Teatr Stonka. BOK organizuje Festiwal Teatrów Amatorskich Garderoba Białołęki, od 2007 roku Festiwal Otwartych Źródeł Ethnopolis. Organizowany jest też przegląd twórczości dziecięcej Przedszkolak Białołęki [6].
W 2014 roku otwarto tu Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL), KINOnaBOKu, pierwsze kino na Białołęce [6]. Funkcjonuje także inicjatywa społeczna pt. 3 pokoje z kuchnią [1].
Pierwszym dyrektorem ośrodka był Tomasz Służewski. Po jego śmierci, w latach 2011-2014, pełniła tę funkcję Anna Barańska-Wróblewska. Została odwołana, a jej miejsce zajął Krzysztof Mikołajewski [1]. Od 2015 roku stanowisko to piastuje Karolina Adelt-Paprocka [6].
CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta
CV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie powstało w 1997 roku jako jedyna szkoła ogólnokształcąca w dzielnicy. Uroczyste nadanie imienia Zbigniewa Herberta nastąpiło 29 października 1999 roku. W 2001 roku szkoła została członkiem-założycielem ogólnopolskiego stowarzyszenia Klub Herbertowskich Szkół [4].
Do 2005 roku siedziba CV LO mieściła się przy ul. Fleminga. W 2005 roku CV Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta i Gimnazjum 122 im. Charlesa de Gaulle’a połączono w nowej siedzibie w Zespół Szkół nr 106 [4].