Willa Kazimierzówka (Kazimierówka [3], ul. Trawiasta #16, dawniej al. Leśna 10, ul. Kościelna 5 [5]) to drewniana willa wzniesiona w stylu świdermajer [1]. Tej jednopiętrowy budynek ma charakterystyczne werandy na ścianie zachodniej: rozległą dolną i znacznie mniejszą górną [6]. Od północy jest ganek wejściowy i lukarna w części dachu. Budynek znajduje się w głębi posesji, od ul. Trawiastej trudno go dostrzec.
To przykład połączenia stylistyki nadświdrzańskich willi o szalowanych elewacjach z zaakcentowanymi elementami konstrukcji z elementami architektury zakopiańskiej [1], widoczną w dekoracji wysuniętych przed lico elewacji krokwi, wsporników (podpławnic) oraz w dekoracji ganku z detalem z założonych na łuku belek (nawiązujących do zamkniętych łukiem otworów okien i drzwi, tzw. psów) i w opracowaniu balustrad [5]. M.in. z tego powodu budynek jest wpisany do rejestru zabytków.
O ile forma zewnętrzna czerpie z architektury ludowej, wnętrza urządzono zgodnie z popularną wówczas estetyką secesyjną [2]. Zachowały oryginalny układ funkcjonalno-przestrzenny, pierwotną aranżację i wystrój. Przetrwały piece ceramiczne, sztukaterie, stolarka drzwiowa, klatka schodowa czy podłoga z desek [1]. Rozplanowanie przestrzeni stanowi konsekwencję letniskowego charakteru budynku [5].
Ze względu na oryginalność substancji zabytkowej oraz widoczne walory artystyczne i estetyczne Budynek był scenografią licznych produkcji filmowych, m.in. w serialu "Białe tango" (1982) Janusza Kidawy, w filmach "Kronika Wypadków Miłosnych" Andrzeja Wajdy (1986), "Tulipany" Jacka Borcucha (2005) [2].