Wyspy Zawadowskie to faunistyczny rezerwat przyrody, położony na terenie Wilanowa, Wawra, gminy Konstancin-Jeziorna oraz miasta Józefów. Zajmuje powierzchnię 530.28 ha [1]. W granicach Warszawy 68.47 ha znajduje się w dzielnicy Wawer i 116.25 ha w dzielnicy Wilanów [3]. Obejmuje on dolinę Wisły, w tym wyspy, mielizny i piaszczyste łachy [1], których układ zmienia się z każdą powodzią (koryto ma charakter roztokowy) [5]. Rezerwat położony jest na odcinku od 493 do 498 kilometra rzeki, w obszarze szczególnej ochrony ptaków Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, w strefie szczególnej ochrony ekologicznej Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Rezerwat należy też do krajowej sieci ekologicznej ECONET-POLSKA [2].
Na teren rezerwatu nie wolno wchodzić, ale można obserwować ptaki z brzegu rzeki. Często nie jest to przestrzegane, zwłaszcza gdy w rzece jest niski poziom wody i na wyspy oraz na rozległe piaszczyste łachy daje się dojść czy nawet wjechać quadem [2]. Możliwa jest żegluga po oznakowanym szlaku, bez możliwości przybijania do wysp [23]. Inne zagrożenia dla ochrony przyrody to obecność składowiska popiołów z Elektrociepłowni Siekierki [4] i działalność piaskarni Serwal [2].
Koryto jest szerokie prawie na kilometr [6], pięć razy szersze niż w Warszawie [16]. W nurcie znajdują się wyspy stałe i zadrzewione, tzw. kępy oaz wyspy okresowe, niskie i piaszczyste, tzw. łachy albo ławice. Mimo tego, że topole i wierzby umacniają brzegi kęp systemami korzeniowymi, są one co kilka lat rozmywane wodami powodziowymi. Łachy natomiast tworzą się z roku na rok [6].
Część rezerwatu to piasek i płycizny, będące miejscem żerowania ptaków siewkowych oraz czapli siwych i białych. Reszta porośnięta jest lasem łęgowym i zaroślami wierzbowymi. W łęgu dominują charakterystyczne dla doliny środkowej Wisły wierzby i topole. Występuje tu też licznie klon jesionolistny, gatunek łęgowy typowy dla ameryki [2]. Pozostała roślinność to wiązy, olsza szara oraz wikliniska z podrostami drzew i nawłocią [1]. Występują też otwarte polany, łąki oraz czyżnie (zbiorowiska roślinne złożone z różnych gatunków owocujących krzewów, takich jak głóg, róża, dereń czy trzmielina, świetne żerowiska dla różnych gatunków drozdów czy ziarnojadów) [6].
Po zachodniej stronie blisko rzeki ciągnie się wał przeciwpowodziowy, tzw. Wał Zawadowski [6]. Zdaniem specjalistów jest on najbardziej zagrożony przerwaniem w Warszawie [19]. Obecność wału powoduje, że w okresach wezbrań wschodni brzeg jest silniej zalewany (chroniący prawy brzeg Wał Miedzyszyński jest znacznie bardziej oddalony od rzeki). Również po zachodniej stronie znajdują się ostrogi, czyli tamy poprzeczne, które odsuwają nurt od brzegu i tworzą rozległe piaszczyste plaże [6].
Fauna
Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków występujących na obszarze rzeki (mewy śmieszki, mewy siwej, rybitwy rzecznej, rybitwy białoczelnej, sieweczki rzecznej i sieweczki obrożnej) [2]. Od połowy lat 90-tych XX wieku do końca 2002 roku regularnie występowało tu 155 gatunków ptaków, w tym 85 gniazdujących [2]. W 2009 roku oceniano występowanie gatunków następująco: mewa śmieszka (800 par), mewa siwa (120 par), rybitwa rzeczna (300 par, 3% krajowej populacji), rybitwa białoczelna (60 par, 7% populacji krajowej, być może największe siedlisko w Europie [4]), sieweczka rzeczna (kilkanaście par), sieweczka obrożna (kilka par). Na wyspach i łachach gniazdują też pojedyncze pary mewy srebrzystej i czarnogłowej (5% populacji krajowej). Ptaki te tworzą wielogatunkowe kolonie liczące kilkaset i więcej gniazd [2]. Mewy i rybitwy gniazdują kolonijnie na mało zarośniętych fragmentach wysp stałych lub na piaszczystych ławicach [6].
Na przełomie XX i XXI wieku w rezerwacie stwierdzono gniazdowanie m.in. kilku par nurogęsi, brodźca piskliwego, derkacza, gąsiorka, świerszczaka i zimorodka, kilkunastu par remiza, strumieniówki, dziwonii, wilgi, kukułki, licznych (około 100 par) jaskółek brzegówek oraz pojedyncze pary dudka. W okresie migracji pojawiają się kwokacze, łęczaki, samotniki, biegusy zmienne i rybołowy. Zimą wokół wysp unoszą się stada nurogęsi (najliczniejszy przedstawiciel blaszkodziobych [6]), gągołów, bielaczki czy szlachary, które przyleciały z dalekiej północy aby spędzić zimę na Wiśle. Przez cały rok w rezerwacie żerują kormorany oraz czaple siwe i białe. Na drzewach lub piasku odpoczywają bieliki [2]. Pojawiają się bataliony, kwokacze, świstuny, płaskonosy, cyraneczki, nury czarnoszyje, perkozy dwuczube, rybitwy wielkodziobe, kamuszniki czy szlamniki. Lasy łęgowe z licznymi dziuplami to też dogodne miejsce dla dzięciołów, można tu spotkać aż 9 z 11 występujących w Polsce gatunków [6].
Do ssaków lęgowych występujących na terenie rezerwatu należą: bóbr, wydra i karczownik ziemnowodny. Oprócz tego można tu spotkać ryjówkę aksamitną, ssaki łasicowate oraz dzika i sarnę. Na terenie rezerwatu żyje też zaskroniec i wiele płazów, a w wodach ryby, m.in. sum europejski. Z bezkręgowców warto wymienić pazia królowej, wonnicę wierzbówkę, trociniarkę czerwią i szczeżuję. [21].