W skład historycznego zespołu dawnej Stalowni przy ul. Szwedzkiej #2/4 wchodzą: budynek produkcyjny, fragment (szczyt) hali produkcyjnej, budynek administracyjny (mieszkalny) przy ul. Stalowej 58, magazyny, chodniki podziemne oraz ceglany mur [30]. Są one wpisane do rejestru zabytków [27].
Budynek produkcyjny znajduje się od al. Solidarności. Powstał w pierwszym okresie budowy zakładu. Jest to ciąg parterowych hal na planie prostokąta, murowanych z cegły i otynkowanych. O wartości obiektu świadczą ceglane nadproża w formie archiwolt nadokiennych, gzymsy układane dekoracyjnie z cegły i lizeny [30].
W czterech budynkach warsztatowych od al. Solidarności odbywają się imprezy. W hali zlokalizowana jest industrialna sala konferencyjno-eventowa. W 2018 roku pod nr 8 działała firma Szwedzka.com, a pod nr 9 Stalownia Praska [16]. W latach 2017-2019 odbywały się tu znane z wyjątkowej oprawy wesela, które w dzierżawionej sali organizował Marcin B. 10 sierpnia 2019 roku odbyło się ostatnie udane wesele. Kolejne 50 par, które zapłaciły za swoje wesele, zostało oszukanych, a 21 sierpnia 2019 roku współwłaściciel Marcin Olszewski wypowiedział umowę najmu [25]. W 2021 roku mają tu siedziby Praga Centrum, Kultura Wysoka czy Stara Zbrojownia.
Z hali produkcyjnej, będącej największym obiektem stalowni, zachowała się jedynie część szczytowa. Jest murowana z cegły, otynkowana, ze stropami i podciągami betonowymi. Powstała najprawdopodobniej po 1918 roku. Elewacja w dwóch dolnych kondygnacjach jest 11-osiowa, trzecia elewacja ma formę szczytu, w którym widoczne są cztery osie z otworami okiennymi. Pola na elewacji wydzielone są poprzez lizeny i płyciny [30]. Front jest symetryczny. Ma dwuspadowy dach. Od północy z halą sąsiaduje magazyn.
Odrębny adres, ul. Stalowa 58, ma dawny budynek mieszkalny. Jest on murowany z cegły, otynkowany, na planie prostokąta, trzykondygnacyjny. Siedmioosiowa elewacja frontowa została podzielona lizenami, nad elewacją została umieszczona attyka [30] w której umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą skrzyżowane lufy armatnie, znak firmowy dawnej zbrojowni [21]. Przez pewien czas mieściła się tu Wojskowa Komisja Uzupełnień. W 2017 roku powstał tu Nowy Akademik [36]. Oferował on pokoje jedno i dwuosobowe w mieszkaniach z wygodnym dostępem do łazienki i kuchni [37].
W centralnej części znajduje się pozostałość dawnej kaplicy (wskazuje na to krzyż na dachu [16]), na której znajduje się mural. Z niej prowadzi też wejście do podziemi. Mural powstał 8 stycznia 2018 roku w ramach projektu Akademia Aktywnego Varsavianisty [23] w którym uczniowie mogli wziąć udział w rewitalizacji i kreowaniu oblicza stolicy [46]. Są to prace Pauliny Sergieievej, Sylwii Strusińskiej i Natalii Szwed, Oliwii Kiełtyki z Gimnazjum nr 30 im. Kazimierza Pułaskiego [23].
Budynek magazynowy to jeden z najstarszych obiektów. Początkowo był składnicą materiałów, karabinów, a potem został przekształcony na warsztaty naprawcze. Murowany z cegły, na planie wydłużonego prostokąta. Mieści się w centralnej części kompleksu, równolegle do kaplicy. Elewacja jest otynkowana, jedynym elementem dekoracyjnym są nieotynkowane nadproża w formie łuków odcinkowych i gzyms kostkowy [30].
Wzdłuż wschodniej granicy ciągnie się pas czterech magazynów, tzw. stajni. Dwa z nich zostały zniszczone w 2020 roku podczas prac budowlanych.
Dodatkowo na terenie we wschodniej części znajduje się kompleks uczelniany, mieszczący Uczelnię Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, która współprowadzi Mazowiecki Szpital Onkologiczny. Są to dwa nowoczesne, czterokondygnacyjne budynki. Od strony ul. Szwedzkiej prowadzi wjazd z budynkiem portierni, a obok jest kolejny wolnostojący budynek. Po północnej stronie powstał nowoczesny apartamentowiec przy ul. Szwedzkiej 4. Wzdłuż al. Solidarności ciągnie się ceglany mur.