Las Bemowo (Las Bemowski, Park Leśny Bemowo) oprócz terenów Bemowa zajmuje również teren gminy Stare Babice (282,65 ha z łącznej powierzchni 508.58 ha [9]) [8]. Jest trzecim pod względem wielkości kompleksem leśnym w Warszawie. 1/3 powierzchni zajmują tereny podmokłe (bagna, bory wilgotne, olsy), okresowo niedostępne [9]. Nawet niektóre ścieżki zalewane są w okresie wiosennym przez wodę. Są one odwadniane przez drobne cieki wodne oraz kanały [8]. Na terenie Lasu Bemowo znajdują się dwa rezerwaty (Kalinowa Łąka, Łosiowe Błota), oba poza administracyjnymi granicami Warszawy [9].
Las Bemowo jest miejscem do uprawiania pieszych spacerów i wypraw rowerowych. Umożliwia to sieć dróg i ścieżek, przy których urządzono miejsca wypoczynku z wiatami i ławkami [23]. Na polanie leśnej ok. 400 metrów na południe od toru crossowego przy lotnisku ustawiono kilka wiat ze stolikami wewnątrz oraz kilka miejsc na ognisko (w ostatnich latach zakazano jednak rozpalania tu ognia) [3]. Druga polana biwakowa znajduje się od ul. Kutrzeby. Znajdują się tu również leśny plac zabaw, ścieżka zdrowia i ścieżki edukacyjne (Śladami Łosia i Znaleźć Zgubka) [8]. Nie jest to jednak las spacerowy, lecz teren przejściowy między lasami Skarpy Wiślanej i Puszczą Kampinoską. Dla łosia jest to korytarz ekologiczny [22].
Ścieżka edukacyjna „Znaleźć Zgubka” znajduje się w całości na terenie gminy Stare Babice. Spośród 10 przystanków ścieżki Śladami Łosia (Ptasie remizy, Mrowisko, Rezerwat Łosiowe Błota, Woda i jej rola w lesie, Owady w naszych lasach, Pożytki z lasu, Jak rośnie las, Dokarmianie zwierzyny leśnej, Zwierzyna i jej tropy, Ochrona lasu przed owadami) trzy ostatnie znajdują się na terenie Warszawy [16]. Długość całej ścieżki to 5 km, a czas przejścia 2.5 godziny [16]. Na drzewach wzdłuż ścieżki znajduje się wizerunek tropów łosia. Powstała w 2000 roku, aby ukazać różne typy siedliskowe lasu i fragment rezerwatu Łosiowe Błota [9].
Las otacza tereny wojskowe: lotnisko, strzelnice, stację radarową i Fort Babice. Właścicielem terenu są Lasy Miejskie miasta stołecznego Warszawy [16]. Przebiega przez niego nieużywana bocznica kolejowa [16], odgałęziająca się przy poligonie WAT i biegnąca łukiem aż do lotniska. Nieoficjalny tor crossowy sąsiaduje z lotniskiem [3]. Wzdłuż lasu ciągną się pozostałości dawnej Radiostacji Transatlantyckiej. W jej okolicy jest również pas żelbetowych zapór przeciwpancernych z II wojny światowej [5]. Można znaleźć też pozostałości podziemnych tuneli [30] oraz obiektów wspomagających pracę lotniska.
Flora
Ponieważ jest to teren przejściowy między lasami skarpy wiślanej i Puszczą Kampinoską, powoduje to bogactwo i różnorodność drzewostanów. Cechą charakterystyczną jest brak torfowisk wysokich, wiążący się z niewielką ilością terenów na glebach silnie kwaśnych [8]. Jest to las podmokły, silnie zarośnięty, w większości liściasty [26]. Miejscami występuje rzadki wielopiętrowy starodrzew, wyglądający jak tropikalny las deszczowy, w którym jest wiele suchych drzew, złomów, wykrotów [26]. Podstawowym drzewem grądu jest klon zwyczajny, który odnawia się masowo, wypierając sztucznie nasadzoną sosnę. Spotyka się też jawory, graby, lipy drobnolistne, wiązy, dęby szypułkowe i czereśnię ptasią [8] oraz olsza i brzoza [22]. Na gorszych glebach rosną brzozy brodawkowate, dęby szypułkowe i osiki, sporadycznie klon polny, jarzębina, jabłoń i grusza. Nad uregulowanymi potokami tworzą się łęgi z jesionem wyniosłym, olchą, klonem jesionolistnym, czeremchą zwyczajną, topolą białą, wierzbą białą, wikliną, bzem czarnym, bzem koralowym, kaliną koralową i trzmieliną zwyczajną. Zarośla łozy (wierzby szarej) tworzą obwódki wokół podmokłych łąk. W wilgotnych miejscach można natrafić na gęsty podszyt z leszczyny [8].
Jest to las bardzo młody. Znaczne jego obszary były niezalesione do lat 20-tych XX wieku [8]. Drzewostany są najczęściej w wieku 50-80 lat, lecz spotkać można także starsze, nawet 140 letnie. [22]. Partie przerzedzonego starodrzewu w wieku około 100 lat występują m.in. w południowo-wschodniej części lasu. Przypuszczalnie były przycinane w czasach carskich, by nie zasłaniały ostrzału lub zostały uszkodzone przez pociski na poligonie [8]. Szacuje się, że rośnie tu 570 tys. dużych i 7.7 mln młodych drzew [16]. Starodrzew jest obecnie pozbawiony runa leśnego, ponieważ został nadmiernie osuszony przez meliorację. Na terenie lasu rośnie wiele obcych gatunków drzew i krzewów [8].
Najbardziej charakterystycznym dla tego kompleksu leśnego paprotnikiem jest skrzyp zimowy. Można tu również spotkać paprocie. Uroku wiosną dodają łany bylin: fiołków, ziarnopłonu, zawilca gajowego i zawilca żółtego. Na gorszych glebach rośnie dąbrówka rozłogowa, rzadszy od niej gajowiec żółty, konwalijka dwulistna, fiołek leśny czy siódmaczek leśny. W olsach i na mokrych łąkach wiosną kwitną kaczeńce i bagienny kosaciec żółty. Do roślin wodnych należy okrężnica bagienna. Z kolei latem na otwartych terenach powstają kwieciste dywany z fragmentami goździka kropkowanego, zawciągu pospolitego, macierzanki, żółtymi przytulii właściwej i janowca barwierskiego. Na piaszczystych glebach rośnie szczodrzeniec czy rozchodnik wielki. W Lesie Bemowo znajduje się tylko jedno wrzosowisko. W lasach łęgowych rośnie niecierpek pospolity, wypierany przez niecierpka drobnokwiatowego. Najbardziej rzucającą się w oczy rośliną zielną łęgów jest chmiel zwyczajny. Typowymi ziołoroślami są kozłek i sadziec konopiasty. Przy brzegach rowów można spotkać kielisznika zaroślowego. Dla łąk podmokłych charakterystyczne są: wiązówka błotna, krwawnica pospolita i firletka poszarpana. Występuje też pępawa różyczkolistna, pępawa miękka, rutewka żółta, rutewka wąskolistna, pszeniec grzebieniasty, biedrzeniec wielki, kokoryczka wonna, pięciornik biały, goździk kartuzek, lebiodka pospolita, cebulica syberyjska i rozchodnik ościsty [8]. Jest nieco roślin chronionych np. widłak goździsty, przylaszczka, sasanka łąkowa [26].
Do najrzadszych i chronionych roślin należą: pełnik europejski, mieczyk dachówkowaty, goździk pyszny, sierpik barwierski, oman wierzbolistny i kukułka szerokolistna, a z krzewów kruszyna i kalina koralowa [9].
Las Bemowo nie jest atrakcyjny dla grzybiarzy. Z grzybów jadalnych najczęściej spotykana jest purchawka chropowata, na drugim miejscu są gołąbki. Rosną też podgrzybki brunatne, zajączki, kurki, czubajki kanie i czerwieniejące, czernidlaki kołpakowate, a także lokalnie kolczaki obłączaste i koźlarze. Częste są grzyby rosnące na martwym drewnie: opieńka miodowa, żółciak siarkowy, żagiew łuskowata, zimówka aksamitnotrzonowa oraz rzadszy rycerzyk czerwonozłoty. Wśród grzybów niejadalnych należy wymienić wyjątkowo pospolitą maślankę wiązkową oraz łuskwiaka [8].
Fauna
Las Bemowo zamieszkują drapieżniki średniej wielkości: lisy, borsuki i jenoty, a także kuny, tchórze, łasice. Interesująca jest zwłaszcza rozległa kolonia borsucza, zwana Miastem Borsuków. Drapieżniki bytują zwłaszcza w okolicy wysypiska śmieci. Poza tym powszechnie występuje sarna, wiosną i latem często spotyka się łosie. Dziki występują w liczbie kilkudziesięciu sztuk. Z mniejszych zwierząt można spotkać zająca szaraka, dzikie króliki, ryjówkę i nietoperze [8].
Wśród ptaków obecne są myszołowy, krogulce i pustułki. Można spotkać dzięcioły: szarego, zielonego i pstrego małego. Z małych ptaków można wymienić gile, raniuszki, szczygły, kosy, drozdy śpiewaki i strzyżyki. W nocy latają sowy i puszczyki. Do Lasu Bemowo docierają bażanty łowne, jastrzębie i krogulce, a także bociany i gęsi gęgawy. Unikatowe są tutejsze sójki, które potrafią naśladować głosy koguta, kota, myszołowa, a nawet skrzypienie huśtawki [8].
Z płazów i gadów spotkać można ropuchę szarą, żabę zieloną, żabę trawną i rzekotkę drzewną. Dawniej występowały również grzebiuszki ziemne, ropuchy zielone i kumaki nizinne. Prawdopodobna jest obecność traszki zwyczajnej. W lesie żyją jaszczurki zwinki, żyworódki oraz padalec, a na bagnach zaskroniec [8]. W lesie żyją na pewno żmije zygzakowate, a podobno też rzadki gniewosz plamisty [26].
Najbardziej charakterystycznym gatunkiem ważki jest żagnica sina. Na łąkach żyje dużo pasikoników, świerszcz polny i siwoszek błękitny. W okolicy lasu spotyka się turkucia podjadka i żuki gnojowe. Spośród pluskwiaków najczęściej można zobaczyć strojnicę baldaszkówkę. Wśród martwej materii żerują chrząszcze-drewnojady: m.in. chrabąszcz kruszczyca złotawka, kózka baldurek pręgowany czy ogrodnica niszczylistka, a na liściach olch hurmak olszowiec. Żyje tu wiele motyli: dostojki, kraśnik sześcioplamek, rusałka osetnik czy czerwończyk nieparek. Charakterystycznymi gatunkami dla Lasu Bemowo jest strzępotek ruczajnik i modraszek korydon [8] oraz mieniak strużnik [26]. Spotkać można także podobnego do kolibra fruczaka gołąbka. Spośród muchówek warto wspomnieć o żywiącym się krwią strzyżaku jelenim [8], a spośród pajęczaków można wymienić stanowisko pająków tygrzyków paskowanych [26]. W wodach żyją m.in. ośliczki, wodopójki i chruściki. Wiosną można znaleźć przekopnice oraz zadychrę pospolitą [8].