Willa Pietrusińskiego


Willa Pietrusińskiego

Ta przedwojenna willa jest jedną z nielicznych pozostałości takiej zabudowy na Targówku Mieszkaniowym i jedynym obiektem w tej okolicy wpisanym do rejestru zabytków. Przez długi czas funkcjonowało tu przedszkole, później willa została opuszczona, następnie sprzedana i wyremontowana.

plac zabawplac zabawrejestr zabytkówrejestr zabytkówzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Heleny Junkiewicz, ulica Tykocińska
  • Rok powstania:  1930-1930
  • Obszar MSI:  Targówek Mieszkaniowy
  • Wysokość:   10 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  historyzm (neo)
  • Związane osoby: Pietrusiński Bolesław

Opis urbanistyczny:

Willa Bolesława Pietrusińskiego (ul. Tykocińska #15) to zabytkowy dom [1] w stylu neobarokowym [2]. To ostatni budynek w tej dzielnicy pamiętający czasy, gdy ul. Tykocińską nazywano Marszałkowską Targówka [2]. Budynek jest murowany, podpiwniczony, zlokalizowany na działce o powierzchni 1680 m2. Pomieszczenia użytkowe rozmieszczone są na czterech kondygnacjach (z czego dwie kondygnacje ukryte są na poddaszu, między którymi prowadzą kręcone schody) [9]. Ma on rzut litery L [12]. Architekt i pierwszy właściciel zwieńczył fasadę zwieńczył wysokim szczytem z kartuszem, w którym umieścił swoje inicjały i rok budowy willi [5]. Jest to jedyny budynek na Targówku Mieszkaniowym wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków [7].

Przed budynkiem znajdował się ogród z placem zabaw. Pośrodku znajdowała się piaskownica otoczona ławkami, dookoła umieszczono wysokie huśtawki typu ważka. Pośrodku znajdowała się zabytkowa ortogonalna marmurowa fontanna [12].

Były tu kręcone sceny do filmu „Nie ma róży bez ognia” z 1974 roku. Willa zagrała też w filmie "Dyrygent" z 1979 roku [3].

Opis przygotowano: 2020-01
To Top