Ogród Botaniczny w Powsinie (Polska Akademia Nauk (PAN) Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, ul. Prawdziwka #2) prowadzi badania naukowe w zakresie botaniki doświadczalnej i stosowanej, biotechnologii i genetyki roślin, ekologii stosowanej, różnorodności biologicznej oraz ochrony przyrody i środowiska, gromadzi i udostępnia kolekcje roślinne oraz prowadzi banki nasion. Część działań dotyczy edukacji oraz popularyzacji wiedzy [1]. Ogród zajmuje powierzchnię ok. 40 ha, z czego zwiedzającym udostępniono około 30 ha. Pozostałe 10 ha zajmują tereny gospodarcze, zaplecze do prowadzenia doświadczeń polowych, a także szkółki służące do rozmnażania roślin [17].
Ogród znajduje się na skarpie wiślanej, na skraju równiny pradoliny Wisły (kilkaset lat temu Powsin leżał bezpośrednio nad Wisłą) [16]. Charakterystyczna jest skarpa oraz występujące wąwozy. Jest położony na górnym tarasie doliny Wisły, na wysokości 87-102 m n.p.m. Znajduje się w strefie klimatu przejściowego z wyraźnymi wpływami kontynentalnymi. Średni roczny opad wynosi 512 mm z wahaniami od 355 mm w 1976 roku do 658 mm w 1981 roku. Minimalna temperatura wyniosła tu -37.0 stopnia Celsjusza (14 stycznia 1987 roku), a maksymalna 33.1 stopnia Celsjusza (1 czerwca 1979 roku). Dominują lekkie gleby typu bielicowego, zwykle IV klasy [17].
Do ogrodu prowadzą dwa wejścia od Lasu Kabackiego oraz od ul. Prawdziwka (wejście główne). Od południa jest także parking (płatny w święta i weekendy) oraz stoiska dla rowerzystów [22]. Na terenie ogrodu zabronione jest zrywanie roślin, palenie papierosów i spożywanie alkoholu, słuchanie muzyki, wprowadzanie psów i rowerów. Alejki w większości są asfaltowe i szerokie [20].
Ogród botaniczny to nie tylko kolekcja roślin. Odbywają się tu koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Floralia Muzyczne - muzyka w Kwiatach" [22] organizowanego wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina [39]. Festiwal odbywa się od 1996 roku, a jego pomysłodawczynią była Anna Maria Stańczyk [23]. Cyklicznie organizowany jest po ścieżkach ogrodu bieg "Botaniczna Piątka" na dystansie 5 km. Charakterystyczny jest Miesiąc Japoński związany z kwitnieniem ozdobnych wiśni [39]. Częste są też wystawy malarstwa i ekspozycje rzeźb, przykładowo 17 kamiennych i brązowych posągów "Spotkanie z bogami Indii" w części poświęconej roślinności tropikalnej [22].
Kolekcje roślin
W ogrodzie udało się zgromadzić ponad 8600 taksonów (tzn. gatunków i odmian) [17], w tym wiele roślin, które już nie występują w naturze, niektóre od setek lat. Ważnym elementem zbiorów są banki nasion roślin przechowywanych w bardzo niskiej temperaturze.
Ogród podzielony jest na kilka działów udostępnionych do zwiedzania. W części zachodniej, sąsiadującej z zapleczem techniczno-badawczym, zamkniętym dla odwiedzających znajduje się dział roślin użytkowych i ozdobnych. Tworzą go kolekcje (patrząc od północy) roślin leczniczych i przyprawowych, ogród warzywny, roślin sadowniczych w tym dawnych odmian jabłoni, odmian róż, roślin cebulowych i kłączowych, a przy południowym wejściu ogromny ogród bylinowy. W części północnej oraz południowej znajduje się dział arboretum z kolekcją drzew. W centrum i wzdłuż wschodniego ogrodzenia mieści się dział flory Polski, w tym w części centralnej mieści się na wzgórzach kolekcja roślin z Tatr, z Beskidów i Sudetów. Czwarty dział roślin egzotycznych z kolekcją roślin tropikalnych i subtropikalnych mieści się w szklarni niedaleko południowego wejścia do ogrodu.
Ponadto w budynkach znajdują się kriogeniczne kolekcje nasion żyta i dzikich gatunków, nasion zagrożonej flory Polski oraz pąków jabłoni.
Kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych liczy ponad 300 taksonów i zajmuje obszar 0.1 ha. Zgromadzono tu rośliny wykorzystywane w medycynie akademickiej, ludowej, homeopatii i aromaterapii całej Eurazji i Ameryki Północnej, w tym gatunki syberyjskie, dalekowschodnie i środkowo-azjatyckie, również gatunki użytkowane w epoce kamienia, starożytności i średniowieczu. Można tu zobaczyć świdośliwki (dawne zamienniki rodzynek i daktyli) czy dzięgiel (stosowany przeciwko dżumie, cholerze i wampiryzmowi). Od końca 2020 roku prowadzone są prace związane z przeniesieniem kolekcji w nowe miejsce, do kwatery sąsiadującej z kolekcją warzywną [3].
Kolekcja roślin warzywnych zajmuje ok. 0.15 (1 [18]) ha i liczy 200 taksonów. Są w niej gatunki i odmiany warzyw, przede wszystkim polskiej hodowli, jak również gatunki mało znane i rzadko uprawiane (marek kucmerka, topinambur, jarmuż, salsefia, skorzonera, głąbigroszek szkarłatny [6], kard, fenkuł, szpinak nowozelandzki [18]). Rośliny warzywne w kolekcji są jednoroczne, posadzone w grupach np. dyniowate obok siebie [6]. Kolekcja jest jedyną tego typu kolekcją w polskich ogrodach botanicznych [18].
Kolekcja drzew i krzewów owocowych składa się z trzech części. W pierwszej, założonej w latach 1986-1989, znajdują się rośliny sadownicze polecane do uprawy w ogródkach przydomowych i na działkach (309 taksonów). Drugą część kolekcji, założoną w latach 1992-1993, stanowią nie uprawiane bądź całkiem zapomniane odmiany jabłoni (m.in. Kosztela, Papierówka, Malinowa Oberlandzka, Złota Reneta, czy XII-wieczne Aporta i Bursztówka Szlachetna). Trzecia część kolekcji (ok. 200 gatunków) to gatunki, które są dzikimi przodkami roślin sadowniczych i rodzą jadalne owoce, w tym jabłoń Siewersa uważana za przodka jabłoni uprawnej. Godna uwagi jest też kolekcja borówek [5]. W czasie kwitnięcia wiśni odbywają się w ogrodzie różne imprezy, wieszane są lampiony, organizowane są wystawy o Japonii [21].
Kolekcja Narodowa Odmian Uprawnych Róż (obejmuje kilka części położonych w różnych miejscach, w tym po wschodniej stronie alei biegnącej od północnego wejścia) zajmuje ok. 1 ha i liczy ok. 1000 taksonów. Powstała w 1998 roku, a w 2008 roku uzyskała status kolekcji narodowej. To największa kolekcja róż w kraju. Historyczne odmiany róż, które można obejrzeć to m.in. Shailers White Moss (z 1788 roku), Cardinal de Richelieu (z 1840 toku), Zephirine Drouhin (z 1868 roku) czy Variegata di Bologna (z 1909 roku). Częścią kolekcji jest Ogród Testowy Nowych Odmian Róż, który powstał w 2018 roku i do którego hodowcy mogą przesyłać wyhodowane przez siebie odmiany, które jednocześnie biorą udział w konkursie Warsaw Rose Trials. Ogród Testowy składa się z dwóch części: odmiany nie znajdujące się jeszcze na rynku oraz odmiany, które właśnie na rynek wprowadzono [4].
Kolekcja roślin cebulowych, kłączowych i bulwiastych zajmuje ok. 0.3 ha i liczy ok. 1100 taksonów. Są tu przede wszystkim rodziny czosnkowatych, liliowatych, irysowatych i amarylkowatych. Na cienistej rabacie, po północnej stronie szpaleru cisów, posadzone gatunki kwitnące wczesną wiosną, w tym krokusy, narcyzy i szachownice. W 2004 roku do kolekcji powróciły tulipany, których zgromadzono 250 odmian. Jest też 50 odmian czosnków, posadzonych na kwaterze wysypanej żwirem. Zbiór kosaćców liczy 234 odmiany ze środowisk wodnych, bagiennych, wilgotnych i suchych. W kolekcji jest też około 100 odmian lilii, 180 odmian mieczyków i 50 odmian pacioreczników. Są też trujące zimowity i szafran (jedna z najdroższych przypraw świata). Na terenie kolekcji funkcjonuje mała szklarnia, gdzie uprawiane są rośliny wrażliwe na mróz [7].
Kolekcja bylinowa została utworzona w latach 1993-1995 [23]. Zgromadzono w niej 790 taksonów na 1.3 ha. W centralnej części wijący się trawnik podkreśla kompozycje (m.in. astrów, dzielżanów) na nieregularnych rabatach na tle ciekawych gatunków i odmian drzew i krzewów ozdobnych. Na kamienistym wzniesieniu prezentowane są rośliny ogrodów skalnych, kwitnące wiosną. Kamienne murki i drewniana palisada tworzą tarasy na skarpie przeznaczonej dla roślin półcienistych, m.in. funkii. Po kamienistym wzniesieniu z roślinami górskimi spływa woda do dwóch małych oczek wodny. W zbiornikach i łączących je ciekach rosną gatunki podwodne: moczarka kanadyjska i rogatek sztywny jak i pływające: grzybień biały i grążel żółty, a nad brzegami rośliny stanowisk wilgotnych i bagiennych. Przez zbiorniki prowadzą kamienne ścieżki i mostek. Nieco bardziej na północ znajdują się dwie odrębne ekspozycje prezentujące liliowce (150 odmian) i piwonie (47 odmian) [8].
Za początek istnienia kolekcji drzew i krzewów (Arboretum) można przyjąć 1979 rok, kiedy posadzono pierwsze szpalery drzew według projektu dendrologa dr. inż. Andrzeja Marczewskiego. Obecnie kolekcja zajmuje 6 ha i liczy 2557 taksonów, w tym 91 magnoliowatych, 616 wrzosowatych (w pobliżu willi Janówek można podziwiać najstarsze, blisko 40-letnie okazy różaneczników zimozielonych). W najbardziej północnej części, obejmującej rośliny iglaste, zgromadzono 598 taksonów. Zgromadzono też dużą populację metasekwoi chińskiej [11]. Wrażenie robi kilkusetmetrowy szpaler rododendronów, z których wiele okazów osiągnęło ponad dwa metry wysokości [19].
Kolekcja flory Polski gromadzi rośliny naturalnie występujące na terenie Polski. Znajduje się na powierzchni 2.5 ha i liczy ok. 700 taksonów. Podstawę stanowią zlokalizowane po południowej stronie ul. Trufle gatunki objęte ochroną gatunkową, w tym ochroną ścisłą (164 gatunki), ochroną częściową (61 gatunków), oraz gatunki rzadkie lub wymarłe (238 gatunków). Ekspozycja roślin leśnych znajduje się we wschodniej części graniczącej z ul. Wczasową, tworząc tzw. „leśny zakątek”. Ekspozycja roślin światłolubnych usytuowana jest na stoku (tzw. rabata dydaktyczna, rabata słoneczna) na końcu alei dębowej, prowadzącej od bramy leśnej, i jest najstarszą częścią kolekcji powstałą w latach 1983-1984. Są w niej m.in. kosaciec bezlistny, nawrot czerwonobłękitny czy dyptam jesionolistny. Ekspozycja roślin terenów podmokłych (m.in. warzucha polska, kosaciec syberyjski czy długosz królewski) znajduje się przy krawędzi wąwozu niedaleko willi Janówek. W kolekcji są też gatunki roślin obszarów nadmorskich: turzyca piaskowa, piaskownica zwyczajna czy mlecznik nadmorski występujący na solniskach [9].
W 2003 roku w ramach kolekcji flory Polski otwarto kolekcję roślin górskich [23]. Kolekcja powstała dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekspozycja gatunków roślin z Tatr usytuowana jest na dwóch wzniesieniach zwanych „Gawrysiową Kopą” i „Kopieńcem Powsińskim”. Między nimi prowadzi czerwony szlak. Rośliny podzielone są na rosnące na podłożu granitowym oraz na podłożu zasobnym w węglan wapnia. Można tu spotkać krokusy, kosodrzewinę (przywiezioną w 1979 roku), sosnę limbę (tworzy tzw. lasek limbowy składający się z 203 osobników [18], przywieziona w 1986 roku), powojnik alpejski, dębik ośmiopłatkowy czy szarotkę alpejską. Ekspozycja gatunków z Pienin znajduje się na dwóch kolejnych, niższych wzniesieniach, bliżej domku góralskiego. Są to siedliska łąkowe i muraw naskalnych. Rośnie tu m.in. języcznik zwyczajny, smagliczka skalna czy chryzantema Zawadzkiego. W 2019 roku na pochyłości poniżej ekspozycji pienińskiej utworzono wrzosowisko. Florę lasów dolnoreglowych i połonin Bieszczadów można znaleźć na łagodnie ukształtowanej skarpie, a obok drewniany domek, który pełni rolę punktu informacyjnego o kolekcji. Ekspozycja roślin z Beskidów i Sudetów znajduje się w zachodniej części. Przy strumieniu umieszczono wymierające i rzadkie gatunki chwastów polnych (ok. 20 gatunków) [9].
Kolekcja roślin tropikalnych i subtropikalnych mieści się w szklarni „Zielony Raj” o powierzchni 2000 m2 i liczy około 1500 taksonów [10]. Szklarnia została przebudowana i udostępniona w 2003 roku [17]. Kolekcję podzielono na pięć części [18]. Jest tu największa w Polsce kolekcja roślin cytrusowych (cytryny, pomarańcze, mandarynki, pomele, limonki, grejpfruty, kalamondyny, cytrony i muraje). Są też rośliny użytkowe (kawa, herbata, figa, oliwka, bananowiec, ananas, wawrzyn, bambus, bawełna, maniok kauczukodajny), epifity i pnącza, sukulenty i kaktusy (m.in. Wollemia nobilis czy Pereskia grandiflora). Liczne grupy stanowią kolekcja paproci i kolekcja sagowców [10]. Pomiędzy roślinami umieszczono posągi hinduskich bożków [21].
W banku genowym żyta od lat 70-tych XX wieku zgromadzono ponad 2500 taksonów. Zasoby pozwalają zachować naturalną zmienność tego gatunku. Wysuszone do wilgotności 7-8% nasiona zamykane są próżniowo w opakowaniach z laminowanej folii aluminiowej i przechowywane w zamrażarkach w temperaturze -24 stopni Celsjusza [12]. W latach 90-tych XX wieku powołano Bank Nasion flory rodzimej. Stanowi on rezerwę w razie wymarcia poszczególnych gatunków na ich naturalnych stanowiskach. Do przechowywania wybrano kriokonserwację w ciekłym azocie, która umożliwia przechowanie nawet kilka tysięcy lat. Zdeponowanych jest ponad 730 próbek 220 rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków polskiej flory. Częścią Banku Nasion jest szklarnia dla aklimatyzacji siewek z przeprowadzanych testach kiełkowania [14]. Jedną z najmłodszych kriogenicznych kolekcji (lata 2009-2012) jest Bank Genów historycznych odmian jabłoni. Stanowi on uzupełnienie sadu pomologicznego. Po odwodnieniu jednopąkowe fragmenty (co najmniej 50 pąków z odmiany) umieszczane są w kriofiolkach i zamrażane. Próbki przechowywane są w zbiorniku chodzonym ciekłym azotem [13]. Jest to pierwszy bank genów jabłoni w Europie [39].