Jeziorko Czerniakowskie to jedno z zachowanych starorzeczy Wisły. Jego powierzchnia dosyć szybko się zmniejsza, źródła podają, że wynosi między 15 – 20 ha, długość między 1.5 – 1.8 km, maksymalna szerokość od 0.1 – 0.2 km, maksymalna głębokość 4.5 – 5.8 m, a średnia głębokość ok. 2.5 m. [6][10][12][26]. Do najpłytszych należy północno-zachodni fragment, najgłębiej jest w środkowej części jeziora [26].
Dno ma kształt niecki wypełnionej mułem, jedynie w kilku miejscach pojawia się podłoże żwirowo-kamieniste. Jeziorko jest zasilane przez Kanał „W” w południowej części, który rozpoczyna się w całkowicie już zarośniętym i zabagnionym Jeziorku Sielanka oraz przez duży kanał burzowy, odprowadzający wodę z osiedla Sadyba. Występuje również w kilku miejscach zasilanie podziemne. Woda odpływa melioracyjnym Kanałem Siekierkowskim [6].
Przebiegający w połowie jeziora most drogowy dzieli je na część południową i północną, które różnią się morfologią i zagospodarowaniem. Na północy jest cicho i spokojnie, porasta je trzcinowisko z lęgowiskami ptaków. Graniczy z nieużytkami i działkami [6]. Część południowa jest intensywnie wykorzystywana w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Występują plaże pozbawione szuwarów, kąpielisko (mierzona jest czystość wody [9]) przy ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym WOPR [8]. W sąsiedztwie znajduje się stadnina TKKF Hubert oraz kompleks sportowy KS Delta Czerniaków z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej i kilkoma kortami tenisowymi, gdzie trenował Robert Lewandowski [21]. Część południowa przyciąga też wędkarzy obfitością ryb i możliwością przemierzania tafli akwenu w łodziach [9].
Rezerwat
Jeziorko Czerniakowskie jest największym zbiornikiem wodnym Warszawy, położonym jedynie 6 km od centrum [13]. Wraz z otuliną (łącznie 46,83 ha) zostało ustanowione rezerwatem przyrody. Taflę wody w strefie przybrzeżnej zdobi wynurzona roślinność wodna w postaci objętego ochroną ścisłą [7] grążela żółtego i grążela białego. Pod wodą zaś ciągną się gęste i bujne zielone „łąki” moczarki kanadyjskiej, wywłócznika i rdestnicy [6]. Spotyka się również: rzęsę drobną, strzałkę wodną, rogatka sztywnego, żabiścieka pływającego i osokę aloesową [10]. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów, będących w znaczniej mierze pozostałością dawnych lasów łęgowych doliny Wisły: łęgu jesionowo-wiązowego i wierzbowo-topolowego [16] – czarny bez, topole, wiązy, szakłaki [12].
W ciągu roku notuje się tutaj ponad 50 gatunków ptaków. W północnej części można obserwować kilka par bączków. Na wodzie pojawiają się łyski, kokoszki wodne, perkozy dwuczube, mewy, rybitwy, nurogęsi oraz różne gatunki kaczek, a w trzcinowisku i na brzegach trzciniaki, trzcinniczki, strzyżyki, czaple siwe, remizy, wąsatki. Na łąkach rezerwatu można spotkać brzęczki, rokitniczki, łozówki, ziarnojady, kuropatwy, czajki, a w okolicznych ogródkach działkowych sikory, rudziki, drozdy oraz szpaki. Na pobliskiej elektrociepłowni gniazdują sokoły wędrowne, spotyka się też w okolicy inne drapieżniki: błotniaki stawowe, krogulce, jastrzębie. Sporadycznie nad jeziorkiem mogą pojawić się nury [11].
Wśród żab króluje żaba trawna. Ropucha szara zamieszkuje nadwodne szuwary i okoliczne łąki. Gady reprezentuje popularny i niejadowity zaskroniec [10]. Z występujących w rezerwacie ssaków należy wymienić: karczownika, badylarkę, piżmaka, rzęsorka, łasicę, jeża, krety i norki amerykańskie. Te ostatnie są niestety odpowiedzialne za wiele zniszczeń w lęgach tutejszych ptaków. W 2009 roku zadomowiły się tu również trzy pary bobrów. Interesująco wygląda również świat bezkręgowców, w tym raki pręgowane oraz cztery gatunki małży (m.in. chroniona szczeżuja wielka) [6]. W wodach żyją: szczupaki, sumy, sandacze, okonie, węgorze, liny, płocie, leszcze, wzdręgi, jazgarze, karpie, tołpygi, jazie, karasie, ukleje, krąpie, różanki i miętusy [6].
Nurkowie opowiadają legendy o mieszkających na dnie węgorzach, których samice jesienią, cztery dni po pełni księżyca, wyruszają na tarło do Morza Sargassowego. Ponieważ jezioro nie ma połączenia z Wisłą, czołgają się do niej lądem z prędkością 3 km/h [30].
Klon jesionolistny nad Jeziorkiem Czerniakowskim pojawił się w 1945 roku ze względu na swój pionierski charakter. Koroną skarpy ciągnącej się wzdłuż ul. Jeziornej biegły linie niemieckich okopów. Po wojnie zasypano je gruzami z Sadyby. Do dziś widać tu cegły w ścieżce i u podnóża skarpy. Szybko rosnące klony, wysiały się pierwsze i w wielu miejscach wygrały walkę o światło z rodzimymi gatunkami drzew, zajmując ich siedliska [31].