Fort II Wawrzyszew (w okresie międzywojennym, od 1921 roku Fort II Opalin [18]) podzielony jest obecnie na dwie części: w jednej mieszczą się warsztaty i magazyny, a w drugiej hotel pracowniczy [6] o nazwie FORT przy ul. Księżycowej #76. Na jego przedpolu w części zachodniej powstało osiedle domów jednorodzinnych [14] wzdłuż ul. Kalinowej Łąki, a na północy znajdują się ogródki działkowe (ROD Magnolia [5]). Koło fortu znajduje się spory parking i liczne dawne zabudowania wojskowe.
Przyczyną powstania fortu Wawrzyszew było zamknięcie od północy kilkukilometrowego niezalesionego pasa, biegnącego wzdłuż Wisły, pomiędzy Warszawą i Modlinem. Fort usytuowany na równinie warszawskiej otoczony był na przedpolu podmokłymi łąkami z licznymi przeszkodami wodnymi. Jego całkowita powierzchnia wynosiła 34.08 ha, a rzędna najwyższego punktu 111.2 m n.p.m. [1].
Ze względu na ukształtowanie terenu został zaprojektowany jako dzieło nieregularne, co stanowiło rzadkość w ówczesnych fortyfikacjach rosyjskich. Miał około 400 metrów szerokości u podstawy oraz około 250 metrów głębokości (wzdłuż osi). Otoczony został mokrą fosą, przy czym czoło i prawy bark były w sposób typowy dla takich dzieł bronione z wałów, zaś dla obrony barku lewego wzniesiono półkaponierę. Posiadał początkowo dwa wały: dla artylerii i piechoty (później przekształcone w jeden wał). Głównym obiektem zaplecza były ceglane koszary, mające około 130 metrów długości, zakończone na obydwu krańcach nadbudówkami. Szyi broniła duża kaponiera, osłonięta charakterystycznym dziełem ziemnym o narysie małego bastionu. W szyi fortu, już poza obrębem rowów, wzniesiono niewielki schron amunicyjny [9].
Fosa fortu stanowi jeden z czystszych zbiorników wodnych tej części Warszawy [6], pełna jest dzikiej roślinności i ptactwa [7].
Mimo nazwy fort administracyjnie nie znajduje się na Wawrzyszewie [2], lecz jest częścią Chomiczówki.
Osiedle Kalinowej Łąki
Istniejące tu ogródki działkowe przekształcono na prywatne działki budowlane, na których zbudowano wolnostojące domy mieszkalne [17]. Osiedle przy ul. Kalinowej Łąki powstało na początku XX wieku, według niektórych źródeł w 2004 roku [15], chociaż niektóre domy stały co najmniej od 2001 roku. Jest to osiedle domów jednorodzinnych pojedynczych lub połączonych w bliźniaki, o numerach nieparzystych (ul. Kalinowej Łąki od #1 do #99) oraz numerach parzystych (ul. Kalinowej Łąki od #4 do #46). Być może administrowała tym Spółdzielnia Pomocy w Budownictwie Jednorodzinnym WIEŻA, która ma siedzibę przy ul. Kalinowej Łąki 1A.
Budynki znajdują się na zamkniętym osiedlu, na którym jest plac zabaw, małe boisko i plac do koszykówki [15]. Są podłączone do wodociągu i kanalizacji miejskiej. Są najczęściej dwukondygnacyjne (na parterze z garażem, toaletą, spiżarnią, pralnią; salonem, jadalnią i kuchnią, a na piętrze z gabinetem, tarasem, biblioteką, łazienkami i sypialniami), podpiwniczone (m.in. z kotłownią, piwnicą i siłownią), dodatkowo z poddaszem użytkowym (np. przeznaczonym na pracownię) [16]. Domy zostały wybudowane z tradycyjnych materiałów: drzwi i dachówka ceramiczne, okna drewniane, a na poddaszu drewniane belki ze skosami. Wylewki są betonowe, a ściany z cegły [15].