Prawosławne Seminarium Duchowne (PSD, ul. Paryska #27) mieści się w prostokątnym, trzykondygnacyjnym kremowym budynku [11]. Na krótszej ścianie, od frontu znajdują się trzy osie. Na środkowej umieszczono wejście w niewielkim ryzalicie, do którego wchodzi się po dwubiegowych schodach. Nad wejściem znajduje się półkoliste okno, pozostałe okna są prostokątne. Narożniki zostały udekorowane boniowaniem. Przed najwyższą kondygnacją znajduje się wydatny śródgzyms. Całość wieńczy metalowy, ażurowy krzyż. Od frontu są cztery poziomy okien, z czego poziom rysujący trzecią kondygnację ma poziome wąskie okna po bokach i blendę pośrodku. Wzdłuż budynku jest to pojedyncza druga kondygnacja, co podkreślają wysokie pojedyncze okna.
Metalowe ogrodzenie, które okala dzisiaj posesję, pochodzi z cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Granicy, z 1884 roku [20]. Seminarium jest wpisane do gminnej ewidencji zabytków [8].
Prawosławne Seminarium Duchowne
Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie jest wyższą szkołą zawodową. W szkole mogą studiować osoby wyznania prawosławnego, które ukończyły szkołę średnią i uzyskały świadectwo dojrzałości [1], w trybie stacjonarnym tylko mężczyźni, na studiach zaocznych również kobiety [15].
W seminarium oprócz przedmiotów teologicznych naucza się języków: cerkiewno-słowiańskiego, rosyjskiego, angielskiego, greckiego, łaciny oraz do wyboru białoruskiego lub ukraińskiego [4]. Oprócz zajęć teoretycznych wiele miejsca zajmuje modlitwa, praktyka i służba Kościołowi [3]. Cykl nauczania trwa trzy lata, a nauka jest bezpłatna. Ukończenie szkoły jest równoznaczne z uzyskaniem dyplomu ukończenia seminarium duchownego oraz uzyskaniem dyplomu licencjata teologii prawosławnej [1].
W latach 1951-1998 Seminarium ukończyło ponad 430 absolwentów, z których 2/3 przyjęło święcenia kapłańskie. Na dzień 31 grudnia 1998 roku w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie pracowało 19 wykładowców i kształciło się 43 alumnów [16].
Właścicielem jest Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP) [1]. Seminarium podlega bezpośrednio zwierzchnikowi Kościoła, Jego Eminencji Wielce Błogosławionemu Sawie, Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski, a za jego pośrednictwem Świętemu Soborowi Biskupów [3]. Stanowisko rektora zajmowali kolejno ks. Aleksander Kalinowicz (1951), ks. Serafim Żeleźniakowicz (1951-1970), ks. Wiaczesław Rafalski (1970-1974), ks. Rościsław Kozłowski (1974-1977), ks. Jan Sezonow (1977-1987), ks. Jerzy Tofiluk (1987-) [4].
Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie utrzymywane jest ze składek wiernych [15].
Mieści się tu również internat metropolitalny Prawosławnego Seminarium Duchownego [8].
Cerkiew pw. Wprowadzenia do świątyni Najświętszej Bogurodzicy
W budynku znajduje się cerkiew pw. Wprowadzenia do świątyni Najświętszej Bogurodzicy. Mimo ograniczonej powierzchni, w nabożeństwach uczestniczą również prawosławni studenci innych warszawskich uczelni i mieszkańcy Warszawy [2]. Cerkiew służy seminarzystom jako miejsce porannych i wieczornych modlitw, a w niedziele i święta sprawowana jest tu Eucharystia, na której bywa dodatkowo kilkanaście osób [16]. Przy cerkwi mieści się parafia Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy. Administratorem parafii jest rektor Seminarium [5].
W kaplicy znajdują się ikony z cząstkami relikwii św. Hioba Poczajewskiego, świętych Kosmy i Damiana, św. Teodora Tyrona oraz wiele ikon podarowanych przez zwierzchników Kościołów prawosławnych [2].
Ponieważ sprawowano tu początkowo liturgię według obrządku zachodniego, kaplica jest zorientowana na zachód, a nie na wschód. Jest też otwór w suficie, aby możliwe było wpasowanie istniejącego już wcześniej ikonostasu [22].
Cerkiew konsekrował w 1936 roku Metropolita Dionizy [16][17]. W 2010 roku została ozdobiona polichromią [2]. W II dekadzie XXI wieku przeszła gruntowny remont. Odnowiono ikonostas i położono freski, których wykonawcą był Grzegorz Zinkiewicz z Bielska Podlaskiego [17].