Schemat kompozycyjny osi Saskiej w jego początkowej wersji przypominał dwa odwrócone wachlarze, z których jeden zachował się we współczesnym kształcie [76]. Centralny punkt założenia stanowiło skrzyżowanie dwóch dróg, które łączyły oba układy. W miejscu tym znajdował się Wielki Salon. Pozostałymi wyznacznikami osi były: brama przy Krakowskim Przedmieściu, pałac, brama w zachodniej części ogrodu oraz pawilony koszar [83].
Ogród od ul. Królewskiej otoczony był zabudowaniami koszar, ujeżdżalni (reitszula), operalni (operenhaus) i i lazaretu wojskowego. Wzdłuż ul. Granicznej ciągnął się skład dekoracji teatralnych, a dalej stajnie i wozownie, które łączył mur bastionowy przez całą długość ul. Żabiej. Od strony pałacu Bruhla znajdowały się dwa oddzielone sztachetami ogródki, dla publiczności niedostępne. Znajdowały się tam cieplarnie, ananasarnie, oraz ogrody warzywny i ogród owocowy. Mieszkańcy mogli wejść do Ogrodu Saskiego przez wielką sień pałacową lub przez bramę, od której został nazwany plac targowy placem Żelaznej Bramy. Brama stała przy zbiegu ulic Granicznej i Żabiej [43]. Wchodząc przez sień, wychodziło się w świat przystrzyżonych niskich żywopłotów na tle jasnego piasku. Krańce tej przestrzeni otoczone były boskietami, czyli ścianą żywopłotów i drzew. W boskietach występowały nisze na rzeźby i ławki. Wystrzyżone przejścia prowadziły do pomniejszych wnętrz zwanych gabinetami, bądź amfiteatrami, jeśli zamykano je półkoliście. Do stojącego na osi Wielkiego Salonu zbiegały się wszystkie alejki po jego zachodniej stronie, tworząc układ wachlarza [76]. W tej ogrodu zostały wzniesione w 1726 roku Domki Gry [82], czyli małe altany do gry w karty. W północnej części ogrodu znajdował się teatr na wolnym powietrzu. Pomiędzy nim, a pałacem, mieścił się Ogród Królowej z Małym Salonem (Król i królowa mieli własne wydzielone części ogrodu [76]). Symetrycznie do Ogrodu Królowej, po stronie południowej, znajdował się Ogród Króla [82]. Obydwa ogrody dochodziły mniej więcej do połowu obecnego Ogrodu Saskiego [89] i były niedostępne dla publiczności. W południowej części, symetrycznie do Ogrodu Królowej znalazł się budynek altany-cukierni prowadzonej przez Alberta Jerzego Lessla [82]. Obok altany, w stronę ul. Królewskiej, znajdowały się resztki zabudowań po klasztorze i ogrodzie ojców Bonifratów zajmujących to miejsce od 1766 roku [89].
Środkową osią od dziedzińca do żelaznej bramy ciągnęły się partery kwiatowe, po bokach wyższa partia krzewów, system boskietów z posagami wyłożonymi piaskowcem z polskich kopalni kunowskich i ławkami w ścianach zieleni oraz masy drzew ujęte w żywopłoty [90]. Ogród wzdłuż granic miał sady owocowe i jarzynowe. Drzewa już wtedy były stare i rozłożyste, zwłaszcza lipy i kasztany. Wiele z obecnych drzew w alei pamięta uroczystość oddania ogrodu mieszkańcom. Pierwszym ogrodnikiem Ogrodu Saskiego był Jan Jakób Mencke, sprowadzony przez Augusta II dla zrobienia planu, urządzenia i utrzymania ogrodu. Dom ogrodnika Mencke-go znajdował się na wzgórzu, wśród sadów owocowych i warzywnych, za ogrodami Króla i Królowej, gdzie obecnie znajduje się wieża ciśnień [89]. Zielenią ogrodu w czasach saskich zajmowali się ogrodnicy podlegli warszawskiemu oddziałowi Bauamtu [67].
Ogród dzisiaj
Obecnie Ogrodem Saskim o powierzchni ok. 16 ha zarządza Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych, obwód Warszawa-Stare Miasto. Zgodnie z historycznym nazewnictwem określa się go nadal mianem Ogrodu (terenu rekreacyjnego powstałego na tyłach pałacu), a nie parku.
Podstawę drzewostanu stanowią drzewa w wieku około 30 lat w liczbie około tysiąca sztuk, w większości: lipy, klony, topole i kasztany. Z krzewów spotkać możemy białe rododendrony, jaśminowce, lilaki węgierskie i pospolite, czarny bez lekarski, tamaryszek odeski, cisy, forsycje, dereń biały, berberys. Przycinane graby tworzą żywopłot. Razem rośnie około 4700 sztuk krzaków liściastych i 54 sztuki iglastych, 45 białych i różowych kasztanowców, jedno drzewo korkowe, jeden modrzew, rabaty kwiatowe przy fontannie i wzdłuż dawnej alei osiowej wysadzane kwiatami sezonowymi. Mimo zniszczeń znajduje się w nim kilka starych, 200-letnich drzew [67]. Rosnący na wschód od Fontanny Wielkiej dąb królowej swą nazwę zawdzięcza temu, że w sadzeniu drzewa uczestniczyła królowa Elżbieta II. W Ogrodzie Saskim rośnie sześć pomników przyrody. Jednym z nich jest ogromna topola na brzegu parku od ul. Marszałkowskiej. Głębiej, w okolicy wodozbioru, znajdziemy cztery miłorzęby, a w pobliżu placu zabaw kasztanowiec biały [5].
Główną oś Ogrodu nadal wytycza pozostałość Osi Saskiej, poprowadzona od Grobu Nieznanego Żołnierza, przez Fontannę Wielką, zanikająca przy ul. Marszałkowskiej, gdzie znajduje się jedna z tablic pamiątkowych. Wzdłuż osi znajdują się liczne klomby i kwietniki. W okolicy fontanny stoją odtworzone rzeźby, personifikujące alegorie związane ze sztuką i nauką. Obok fontanny znajduje się zegar słoneczny. Na wysokości placu zabaw główna aleja przecięta jest szeroką aleją prostopadłą, prowadzącą od placu zabaw w południowej części do stawu w części północnej. Przy niej znajduje się pijka, ustawiona w rocznicę powstania wodociągów miejskich. Za stawem znajduje się na wzniesieniu wodozbiór w kształcie świątyni Westy. Od niego w kierunku północno-zachodnim prowadzi ścieżka do Placu Bankowego. Na otwartej przestrzeni, na zachód od wodozbioru, stoi popiersie Marii Konopnickiej.