Na posesji przy ul. Bednarskiej #9 stoi tzw. Waweliowiec albo Wawel, socrealistyczny budynek który nawiązuje architektonicznie do dziedzińca na Wawelu [1]. Wybudowany został w stylu polskiego renesansu jako długi trzykondygnacyjny dom typu galeriowego, a na zewnętrznej przedniej elewacji otrzymał krużganki. Składa się z długiej części środkowej, podkreślonej dwukondygnacyjną galerią, zakończonej po obu bokach wysuniętymi ryzalitami. Na galerię pierwszego piętra prowadzą zewnętrzne schody. Dach nad galerią wsparto na rzędzie smukłych bliźniaczych kolumn, przebiegających przez obie kondygnacje [20]. Różowy kolor pięter z białymi tynkami partnerów uzupełniła kamienna okładzina cokołu [19]. Kubatura budynku wynosi 15 tys. m2 [2]. Pierwsze i drugie piętro części środkowej oraz części boczne przeznaczono na mieszkania, łącznie 71 izb zasiedlonych w lutym 1952 roku [20].
Część środkową parteru zajęła Gospoda Ludowa „Pod Retmanem”, nazwana tak na pamiątkę znajdującego się w pobliżu flisackiego zajazdu [20]. W obszernym lokalu zwraca uwagę kasetonowy sufit. Ściany zostały wyłożone jasną, drewnianą boazerią. Kuchnie i pomieszczenia pomocnicze od razu otrzymały nowoczesne wyposażenie, m.in. dwa kotły do gotowania na potrzeby wycieczek. Z tarasu gospody, znajdującego się na tyłach gmachu, rozpościera się widok na parkową zieleń [19].
Budynek został cofnięty od ul. Bednarskiej i oddzielony od niej niewielkim placykiem, nazywanym Przyrynkiem Mariensztackim, centralnym punktem VII serii osiedla [20]. Poprzez cofnięcie Waweliowca o 50 m powstał plac o wymiarach 50 x 70 m. Dla utrzymania jednolitego charakteru osiedla, plac został obudowany budynkami o wyrównanym gabarycie trzech kondygnacji, tj. około 12 m, krytych dachami ceramicznymi. Wnętrze placu posiadało również specjalnie zaprojektowane drobne formy architektoniczne, które podkreślały kameralność miejsca. Miejsce powyższe otrzymało nawierzchnię układaną we wzory, całość została otoczona murkiem z piaskowca, na którym stanęły stylowe kandelabry [2]. Obecnie jest tu duży parking [3]. Posesję tworzy też teren zielony z drzewami po południowej stronie budynku. Powierzchnia działki wynosi 9887 m2 [3]. Założenie urbanistyczne wpisane jest do rejestru zabytków [3].
W domu mieszkał m.in. aktor Józef Kostecki [21].