Jest to teren osiedla domków jednorodzinnych Spółdzielni Mieszkaniowej Marokańska [1]. Na osiedlu występuje kilka typów domów:
W centralnej części, między ul. Marokańską i ul. Algierską (12 budynków) oraz na północ od ul. Libijskiej (6 budynków) znajdują się trzykondygnacyjne czworaki (X, XA-XC) o charakterystycznym rzucie litery H (typ 1). Część centralna jest obniżona względem zewnętrznych skrzydeł. Wokół jest stosunkowo dużo drzew i terenów zielonych, niektóre budynki są również porośnięte pnączami. Są to budynki o numerach (X) ul. Algierska 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22,24, ul. Marokańska 3, 5, 7, 9, 11, 13 oraz ul. Libijska 2, 4, 6, 8, 10, 12. Fasada w tych domach zbudowana jest z cegły. Budynki mają ogrzewanie gazowe, domofon, pięć miejsc parkingowych (w tym jedno w garażu), nie są podpiwniczone. Do dyspozycji mieszkańców jest duży ogród [14].
Między ul. Afrykańską i ul. Algierską znajduje się zabudowa szeregowa o dachach spadających naprzemiennie na dwie strony (typ 2). Każda posesja ma dwukondygnacyjną część mieszkalną i jednokondygnacyjną część z garażem. Jest to 8 odrębnych szeregowców, cztery złożone z sześciu segmentów: ul. Marokańska 21, 21A-21E, ul. Marokańska 19, 19A-19E, ul. Algierska 25, 25A-25E, ul. Afrykańska 6, 6A-6E oraz cztery złożone z trzech segmentów: ul. Algierska 21, 21A-21B, ul. Algierska 23, 23A-23B, ul. Afrykańska 2, 2A-2B, ul. Afrykańska 4, 4A-4B.
Podobne do tego typu są również typy 3 i 4. Typ 3 to domy na północ ul. Marokańskiej w których dachy są niesymetryczne. Większa część dachu opada ku wewnętrznemu ogródkowi, a niewielki fragment ku ulicy. Kolejne budynki w pierzei są naprzemiennie wysunięte lub wcięte względem ulicy. Jest tu sześć ciągów szeregowców o adresach: ul. Marokańska X, XA, XB, XC, XD, a następnie ul. Libijska YC, YB, YA, Y, gdzie kolejno są to numery: ul. Marokańska 14 i ul. Libijska 11, ul. Marokańska 12 i ul. Libijska 9, ul. Marokańska 10 i ul. Libijska 7, ul. Marokańska 8 i ul. Libijska 5, , ul. Marokańska 6 i ul. Libijska 6, ul. Marokańska 4 i ul. Libijska 1.
Typ 4 znajduje się na wschód od typu 3 i tworzą go również dwukondygnacyjne budynki o dwuspadowym, niesymetrycznym dachu, z tym że opadająca większa część dachu ułożona jest naprzemiennie raz do ulicy, raz do wewnętrznego ogródka, a kolejne lokale zazębiają się o siebie. Jest to łącznie osiem szeregowców, cztery krótsze i cztery dłuższe. Znajdują się pod adresami: ul. Marokańska 2, 2A-2R oraz ul. Marokańska 4E-4Z.
Dwukondygnacyjne o niebieskich dachach kolebkowych budynki typu 5 znajdują się w południowo-wschodniej części osiedla i są dużo bardziej surowe. Charakterystyczne są skrajne budynki od ul. Marokańskiej, w których fasada od ulicy jest zaokrąglona. Jest to łącznie pięć szeregowców o adresach: ul. Algierska 19, 19A-19W, ul. Algierska 1-17, ul. Marokańska 1-1H i ul. Algierska 17A, ul. Marokańska 1L-1W i ul. Algierska 17B, ul. Algierska 17C-17L. Ostatni budynek (17L), z racji położenia na trójkątnej działce, odbiega architektonicznie od pozostałych.
W północno-wschodniej części osiedla znajdują się dwukondygnacyjne domy (druga kondygnacja jest użytkowym poddaszem) na planie dwóch połączonych ze sobą krzyży greckich (typ 6). Jest to siedem budynków o adresach: ul. Libijska 2D-2E, ul. Libijska 2F-2G, ul. Libijska 2H-2J ul. Libijska, 2K-2L, ul. Libijska 2M-2N, ul. Libijska 2P-2R, ul. Libijska 2S-2T.
Dwukondygnacyjne budynki (typ 7), położone w północnej części, powstały najpóźniej. Połączone są w grupy do 6 segmentów (nie mają jednak charakteru pierzejowego). Mają płaskie dachy, betonowe ściany pozbawione od ulicy okien (okna wychodzą na patio w wewnętrznych częściach). Punktem centralnym urbanistyki założenia jest kwadrat parku ze wspaniałym istniejącymi drzewami. Domy zaprojektowane zostały jako atrialne, w których wszystkie funkcje otwarte zlokalizowane są wokół wewnętrznych, prywatnych ogrodów. Skromna, surowa architektura tworzy oprawę dla istniejącej zieleni [5]. Ich adresy to: ul. Libijska 14, 14A-14E, ul. Libijska 10E-G, ul. Libijska 4D, ul. Libijska 4F, ul. Libijska 4G-J. Wspólnie z tymi budynkami powstał budynek jednorodzinny przy ul. Libijskiej 16.
Część domów jest nieco zmodyfikowana, ma między innymi dodatkowe okna, przybudówki czy zamontowane panele słoneczne.
Na terenie osiedla znajduje się m.in. przedszkole Czerwony Balonik (ul. Algierska 4, funkcjonuje w tym miejscu od 2013 roku [20]) i żłobek Jak u Mamy (ul. Libijska 2).
Między ul. Algierska i ul. Wał Miedzeszyński znajduje się pas zieleni i siłownia plenerowa, powstała jako jedna ze stu w ramach budżetu partycypacyjnego ok. 2016 roku w ramach projektu „Warszawa w dobrej kondycji”. W siłowni znajduje się sześć urządzeń: wyciskacz, wahadło, biegacz, twister, orbitrek, wioślarz [19]. Na terenie osiedla jest też niewielkie ogrodzone boisko.