Zajęcza 8 i 10


Zajęcza 8 i 10

Są to dwa budynki mieszkalne. Na jednym z nich znajduje się mural o nazwie Captain America, chociaż faktycznie przypomina bardziej pralkę z nogami.

muralmuralzabudowa śródmiejskazabudowa śródmiejska

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Zajęcza
  • Rok powstania:  1930-1935
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   15 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Borkowski Krzysztof

Opis urbanistyczny:

Na posesji znajdują się dwie kamienice, o numerach ul. Zajęcza 8 i 10. Oba budynki to pozostałości po zabudowie pierzejowej, co widać po niepasujących do otoczenia ślepych ścianach.

Kamienica przy ul. Zajęczej #8 jest cofnięta w głąb ulicy i ulokowana względem niej prostopadle, czterokondygnacyjna, z dachem spadającym w stronę frontu.

Z kolei budynek przy ul. Zajęczej #10 znajduje się tuż przy ulicy i ma pięć kondygnacji. Zachodnią ścianą przylega do nowoczesnego biurowca Hortus. Ma nietypowe skrzydło, które zwieńcza taras cofniętej ostatniej kondygnacji. Od strony podwórza ma siedem osi, tu też znajdują się balkony (podwójne). Teren pomiędzy budynkami zajmuje parking, rośnie tu również kilka drzew.

Obiekty, pomniki, tablice:

Captain America

Mural Captain America powstał 2 sierpnia 2012 roku [1] na ślepej ścianie kamienicy przy ul. Zajęczej 8 [3]. Postać ma nogi i ręce człowieka oraz tułów robota przyczepiony dwiema namalowanymi rurami do ściany. Jedną rękę ma podniesioną, a drugą opuszczoną, każda z wyprostowanymi palcami wskazującym i środkowym. Na tułowiu znajduje się okrągłe okno, a pod nim odwrócona do góry nogami flaga amerykańska. Projekt wykonał Simpson (Krzysztof Borkowski [2]) w ramach stypendium artystycznego Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy [1].

XVIII wiek i wcześniej:

W połowie XVIII wieku był to fragment ogrodów tuż nad Wisłą.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

Zabudowania pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Przed II wojną światową były to dwie oddzielne nieruchomości, obecnie budynki znajdują się na jednej działce [4]. Na posesji wschodniej główny budynek znajdował się od ul. Zajęczej. Przy północnej granicy działki znajdowały się połączone oficyny obu posesji.

W 1926 roku wykonano nadbudowę (2 mieszkania) budynku przy ul. Zajęczej 8. Właścicielem był wówczas A. Rzeczkowski [5].

W połowie lat 30-tych XX wieku na wolnym fragmencie posesji przy ul. Zajęczej 10 stanęła istniejąca do dzisiaj, nowoczesna czteropiętrowa kamienica czynszowa. Budynek został cofnięty względem ulicy, aby utworzyć przed wejściem niewielki zieleniec. Nie zaprojektowano oficyn, co miało wyeliminować ponure podwórko-studnię. Przepisy zabraniały wówczas projektowania suteren oraz mieszkań na poddaszach. Nowocześnie zaprojektowaną bramę ożywiły dwa filary [7].

Okoliczna zabudowa była tłem komedii z z 1933 roku "Każdemu wolno kochać" [7].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

Budynki na posesjach zostały zniszczone podczas II wojny światowej. W najlepszym stanie przetrwał budynek nr 8. Po wojnie zabudowa posesji (poza istniejącymi obecnie obiektami) została wyburzona.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zajęcza 10

[1939] Zajęcza 10 (źródło)

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

W 2008 roku przy ul. Zajęczej 10 wykonano ocieplenie budynku i odnowienie elewacji. Jednocześnie zamurowano mieszkańcom część okien [6] (najprawdopodobniej wychodziły na zachód), a następnie doklejono do tej ściany sąsiedni biurowiec.

W 2019 roku trwało postępowanie w sprawie zwrotu obu nieruchomości spadkobiercom, jednak nie miało ono podstaw prawnych [4].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[2009] Posesja (źródło)

Posesja

[2012] Posesja (źródło)

Mural

[2012] Mural (źródło)

Mural

[2012] Mural (źródło)

Mural

[2012] Mural (źródło)

Zajęcza 10

[2018] Zajęcza 10 (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Zajęcza 8

[2020] Zajęcza 8 (źródło)

Opis przygotowano: 2020-12