Park Natoliński (ul. Nowoursynowska #84) to niedostępny publicznie kompleks pałacowo-parkowy [1], położony na skarpie warszawskiej [3]. Jest to największe w Warszawie założenie romantyczne [17] o powierzchni 120 ha, z czego 20 ha przypada na górę skarpy [22].
Kompleks tworzą: klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, park z początku XIX wieku, oficyna pałacowa wybudowana w latach 1806-1808, pawilon ogrodowy (świątynia dorycka) z 1834 roku, domki dozorców z 1823 roku, gajówka z 1838 (1836 [3]) roku, sarkofag z początku XIX wieku, pomnik Natalii Sanguszkowej powstały w latach 1834-1838, most mauretański, akwedukt z 1834 roku i brama mauretańska z gajówką z 1838 (1836 [3]) roku, która była głównym wejściem na teren Natolina od drogi z Wilanowa. Do pałacu prowadziła od niej ceglana droga. Całkiem niedawno brama została odrestaurowana. Całość jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 647 [5]. Są też ruiny ławki z 1807 roku, ogrodzenie ogrodu owocowego z początku XIX wieku i studnia z 1836 roku. Na moście mauretańskim znajdują się rzeźby Lwów, pierwotnie autorstwa Kaufmanna z 1836 roku, po zniszczeniach odtworzone przez Konstantego Loewi z 1856 roku [3]. U podnóża skarpy znajduje się rezerwat Las Natoliński ze stawem Łosice [4]. Na terenie w ostatnim czasie powstały również obiekty edukacyjne. Układ przestrzenny kampusu uczelnianego nie został podporządkowany osiowemu założeniu pałacu i parku [22].
Układ kompozycyjny założenia jest obecnie słabo czytelny ze względu na niekontrolowany rozrost drzewostanu. Zatarte zostały formy charakterystyczne dla założeń romantycznych, takie jak polany, klomby czy grupy drzew. Czytelna jest jedynie główna oś kompozycyjna i widokowa, na której zlokalizowany jest pałac i brama mauretańska [18]. Oś stanowiła połączenie parku górnego z dolnym. Oś prostopadłą stanowi droga na grobli, która jest trasą spacerową [9].
Rezerwat Las Natoliński
Rezerwat przyrody Las Natoliński jest jednocześnie obszarem Natura 2000. Został utworzony w 1991 roku i zajmuje powierzchnię 105 ha. Stanowi własność Skarbu Państwa, a całe założenie znajduje się pod opieką Fundacji Centrum Europejskie Natolin [8]. Obecnie istnieje wewnętrzne, ażurowe ogrodzenie pod napięciem elektrycznym (zastosowane przeciwko dzikom) z furtkami [22].
Pod względem geomorfologicznym dominują równiny niższego tarasu nadzalewowego, przechodzące ku zachodowi w kilkunastometrową skarpę między III a IV tarasem pradoliny. Tereny nadskarpowe leżą na młodszych glinach lodowcowych stadiału Warty, zaś gleby pozostałej części utworzone zostały przez plejstoceńskie piaski rzeczne dawnej Wisły. W zagłębieniach u podnóża skarpy występują cienkie pokrywy niskich torfów. Roślinność rezerwatu wywodzi się z dawnych lasów puszczy mazowieckiej [9]. Obniżające się stale lustro wód gruntowych zabagnia staw Łosice, zarastają osie widokowe i nieudostępniane do zwiedzania ścieżki [22].
Występują tu lasy świeże i wilgotne, na których rozwijają się zbiorowiska grądowe. Wyróżnia się cztery typy zbiorowisk. Łęg jesionowo-olszowy dominował przed odwodnieniem wzdłuż cieków. Grąd niski występuje na terenach dawnych, obecnie osuszonych łęgów i stanowi połowę powierzchni rezerwatu. Grąd typowy zajmuje około jednej trzeciej powierzchni i występuje na siedliskach lasów świeżych tarasu górnego. Około 8% powierzchni rezerwatu zajmują drzewostany grądu zboczowego [9]. W 1942 roku 30% rezerwatu stanowiły łąki, dziś to tylko 4% powierzchni [22]. Gatunkiem panującym jest jesion w wieku ok. 50-60 lat i dąb w wieku od 200 do 310 lat [9]. Rośnie tu także brzoza, klon pospolity, grab, jarząb i kruszyna, a w runie: jeżyna pospolita, jeżyna popielica, jasnota purpurowa, kukliki (zwisły i wyniosły). Nieliczne sosny to sztuczne nasadzenia. Dwie z nich to pomniki przyrody [22]. W drzewostanie rezerwatu znajduje się około 100-120 drzew pomników przyrody, m.in.: korkowiec amurski, tulipanowiec amerykański, sosny pospolite, modrzewie europejskie, dęby szypułkowe i lipy drobnolistne [21].
Do najczęściej spotkanych tu grzybów należą: ozorek dębowy (ochrona ścisła), żółciak siarkowy oraz czyreń dębowy [9]. Ciołek matowy i sprężyk rdzawy żerują wyłącznie na spróchniałym drewnie dębowym mającym więcej niż 200 lat [22]. Na obszarze rezerwatu w 2005 roku znaleziono 273 gatunki chrząszczy i 368 gatunków motyli. Wśród owadów na uwagę zasługuje tęcznik mniejszy oraz biegacz zielonozłoty [9]. Szereg owadów uważanych jest za relikty pochodzące z lasów o charakterze pierwotnym [22]. W Lesie Natolińskim występuje najprawdopodobniej największe na Mazowszu zagęszczenie dzięcioła średniego [8]. Bytuje tu też dzięciołek, kowalik [9], myszołów zwyczajny oraz kruki. Łącznie rozpoznano ponad 90 gatunków ptaków [22]. Gady reprezentowane są przez zaskrońca zwyczajnego, a wśród płazów najwięcej spotyka się ropuchy szarej i żaby trawnej. Świat ssaków reprezentują zwłaszcza sarny. Dla lisów, borsuków i jenotów jest to miejsce lęgowe [9]. Można tu spotkać tchórza, łasicę, gronostaja, nornicę rudą, ryjówkę aksamitną i malutką, zająca i jeża [22]. W 2012 roku po silnej nawałnicy powalone drzewo uszkodziło ogrodzenie, a na teren dostało się stado dzików [8].