Stacja Uzdatniania Wody Praga (SUW Praga, ul. Brukselska #21) to część Zakładu Centralnego należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). Trzy ujęcia infiltracyjne pompują wodę spod dna Wisły do stacji [3]. Dwa, tzw. uzupełniające, znajdują się na brzegu, a trzecie to budynek studni miejskiej w korycie rzeki Wisły, zwany Grubą Kaśką [1].
SUW dostarcza wody ok. 30% powierzchni miasta [4]: w tym do części Rembertowa, Pragi Południe, Mokotowa, Wilanowa, Wawra, Wesołej i Powsina [5]. Maksymalna wydajność wynosi 200 000 m3/d [28], a koszt produkcji wody jest kilkukrotnie niższy niż w pozostałych wodociągach warszawskich [29]. Nadmiar wody kierowany jest do Stacji Uzdatniania Wody Filtry [1].
Do zakładów należy też piaskarnia przy ul. Wał Miedzeszyński 383/387, gdzie odbywa się sprzedaż piasku rzecznego wydobytego podczas pogłębiania [18]. Większość terenu zajmuje wydobyty piasek, a pracownicy maja do dyspozycji kontenery biurowe.
Przy ul. Brukselskiej w części centralnej znajduje się kompleks trzech hal przemysłowych na planie krzyża z 1964 roku, zakończony od południa wyższym budynkiem o pięciu kondygnacjach. Od północy znajduje się portiernia prowadząca do części przemysłowej, budynek w północno-zachodniej części z 2014 roku i osobno ogrodzony czterokondygnacyjny blok mieszkalny (powstały zapewne w momencie budowy zakładów). W latach 90-tych XX wieku pojawił się pawilon od zachodu. Trzykondygnacyjny gmach filtrów węglowych powstał w 2015 roku w miejscu dawnych garaży od wschodu. Równolegle z nim dobudowano do kompleksu głównego niewielki budynek. Przy południowym ogrodzeniu stoi okrągły budynek z wejściem do tunelu.
Obok niego znajduje się pomnik-miniaturka Grubej Kaśki [19].
Woda po procesie infiltracji przez naturalne złoże piaskowo-żwirowe na dnie rzeki trafia do wnętrza studni, skąd za pomocą pomp tłoczona jest do kolejnych etapów uzdatniania [4]. Początkowo wodę tylko dezynfekowano chlorem i wpuszczano do sieci. W 1965 roku uruchomiono aeratory, czyli potężne zamknięte zbiorniki, w których docierająca do zakładu woda jest napowietrzana, oraz pospieszne filtry piaskowe. Komór filtrów było dwanaście, kolejnych sześć dodano w 2000 roku [9]. Każda z nich ma powierzchnię 71 m2 i wypełnione są piachem, przez który woda z dosyć dużą prędkością (3-5 m na godzinę [9]) przesącza się z góry na dół [25]. Podczas rozbudowy stacji proces uzdatniania został uzupełniony o nowoczesną technologię ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym [4]. Woda trafia do kolumn ozonacyjnych (w czterech równoległych liniach ozonowania za pomocą tzw. dyfuzorów [26]), gdzie przez ok. 10 minut jest poddawana kontaktowi z mieszaniną ozonu i powietrza. Następnie jest odgazowywana i trafia na filtry z dwumetrową warstwą granulowanego węgla aktywnego, gdzie utleniona materia organiczna jest absorbowana przez złoże. Po tym etapie woda jest dezynfekowana niewielką ilością dwutlenku chloru [25]. Następnie woda dopływa do zbiorników wody czystej (dawniej tu dodawano do niej chlor). W ten sposób powstał pełen ciąg technologiczny uzdatniania wody o maksymalnej wydajności 150 tys. m3 na dobę [9]. Średnia dobowa produkcja to 65 tys. m3 wody [26]. Cały proces zajmuje kilkadziesiąt godzin [9].