Oczyszczalnia Czajka (ul. Czajki #4/6) to najnowocześniejsza i największa oczyszczalnia ścieków w Polsce. Zajmuje obszar 52.7 ha, a jej przepustowość wynosi 435 (515 [8]) tys. m3 ścieków na dobę. Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, w której zastosowano pogłębione usuwanie związków biogennych. Oczyszcza ścieki z Warszawy (oprócz Wilanowa, Ursynowa, części Mokotowa i Ursusa) oraz z miast przyległych (Legionowo, Jabłonna, Marki i Ząbki) [23]. Oczyszczalnia została zaprojektowana dla przetwarzania ścieków 2.1 mln mieszkańców [8]. Jakość wody, która jest zwracana Wiśle, jest wyższa niż ta, która jest z niej pobierana [16]. Udzielone spółce pozwolenie wodno-prawne dopuszcza wprowadzenie do Wisły bez szkody dla środowiska ok. 15 ton osadu w ciągu doby z oczyszczalni [19]. Obiekt zajmuje 600 tys. m2 i złożony jest z 120 (164 [24]) różnych obiektów inżynieryjnych [15].
Ścieki z Warszawy odprowadzane są do tzw. komory zbiorczej przy oczyszczalni. Z lewobrzeżnej Warszawy przerzucane są kolektorem przesyłowym o średnicy 4.5 m [10], długości 1.3 km pod Wisłą [23], a następnie 6 km od brzegu Wisły do Czajki [13]. Kolektor został oddany do użytku w 2012 roku [16].
Pierwszym etapem oczyszczania jest oczyszczanie mechaniczne, polegające na usuwaniu stałych zanieczyszczeń (pływających i wleczonych), piasku, zawiesin łatwo opadających oraz tłuszczów. Ścieki są najpierw filtrowane na dziewięciu kratach taśmowo-hakowych. Otwory mają boki o długości 6 mm (przedostają się przez nie np. patyczki do uszu [16], a owijają się na nie chusteczki dla niemowlaków [28]). Taśmy filtracyjne unoszą zanieczyszczenia do rynny zsypowej, przepuszczając ścieki do dalszego oczyszczania [23]. Odłowiono tu m.in. wersalkę, która przypłynęła kanalizacją [28]. Zanieczyszczenia zatrzymane na kratach, czyli skratki, są następnie płukane, odwadniane, prasowane, dezynfekowane i spalane w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ) Po usunięciu zanieczyszczeń stałych, ścieki trafiają do czterech napowietrzanych piaskowników z odtłuszczaczami. Piaskowniki oddzielają i zatrzymują zawiesiny mineralne (piasek, żwir i drobne kamienie) w procesie sedymentacji. Odtłuszczacze usuwają tłuszcze i oleje w procesie flotacji. Zanieczyszczenia te również trafiają do STUOŚ. Po usunięciu piasku i tłuszczu ścieki trafiają do okrągłych osadników wstępnych (każdy o średnicy 50 m [16], są one w ciągłym ruchu okrężnym [16]), w których podczas sedymentacji następuje usunięcie zawiesin łatwo opadających (głównie organicznych). Zebrane zanieczyszczenia (zwane osadem wstępnym) trafiają do sześciu zagęszczaczy grawitacyjnych, a następnie do komory fermentacyjnej, natomiast ścieki rozprowadzane są do dziesięciu biologicznych ciągów technologicznych [23]. Wszystkie obiekty są całkowicie zhermetyzowane, zaś odciągane powietrze jest neutralizowane w systemie oczyszczenia powietrza [30].
Każdy ciąg biologiczny składa się z reaktora biologicznego (z osadem czynnym typu BIODENIPHO [32]), dwóch osadników wtórnych oraz układu recyrkulacji osadu czynnego. Reaktor biologiczny (o głębokości 8 m) ma dwie komory napowietrzania w których usuwany jest węgiel, azot i fosfor. Ścieki są mieszane w reaktorze z tzw. osadem czynnym, czyli mikroorganizmami, które rozkładają związki biogenne, zamieniając je na produkty gazowe. Ścieki z reaktorów biologicznych trafiają do 20 okrągłych osadników wtórnych (każdy o średnicy 48 m), które służą do oddzielenia osadu czynnego od oczyszczonych ścieków. W procesie oczyszczania biologicznego następuje ciągły przyrost mikroorganizmów. który usuwany jest z osadników do wirówek zagęszczających. Zagęszczone osady przesyłane są do komór fermentacyjnych, gdzie powstaje metan oraz dwutlenek węgla. Osady poddawane są odwadnianiu w wirówkach mechanicznych, a następnie trafiają do STUOŚ. Oczyszczone ścieki trafiają do pompowni odpływowej, a następnie do Wisły. Podczas fermentacji powstaje tzw. biogaz, który zostaje odsiarczony, co czyni go zdatnym do wykorzystania w produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Jest magazynowany w dwóch dwupowłokowych zbiornikach o objętości 6800 m3 każdy. To największe w Europie zbiorniki biogazu wykonane w tej technologii. Uzyskana energia jest wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni. Wykorzystanie pełnej mocy oczyszczalni oznaczałoby powstawanie 500 ton osadów na dobę. Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (spalanie w złożu fluidalnym) pozwala na dziesięciokrotne zmniejszenie tej ilości [23]. Energia cieplna powstała podczas procesu spalania pokrywa 1/3 zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. Miejsce, gdzie oczyszczone ścieki wpływają do rzeki jest ogólnodostępne i podobno lubiane przez wędkarzy [16].