Kompleks młyński Michla (Spichlerz Michla, ul. Objazdowa #2) to dawny kompleks produkcyjny, składający się z budynku administracyjnego przy wjeździe (portierni) i spichrza. Jest unikatem w skali Warszawy, jako jeden z ostatnich zachowanych obiektów przemysłu spożywczego z przełomu XIX i XX wieku [1].
Pierwotnie wjazd z ulicy oraz place były wybrukowane łamanym kamieniem polnym, obecnie zostały pokryte płytami betonowymi oraz asfaltem [25]. Ogrodzenie wykonano ze słupków i siatki. Słupki zostały zakończone blaszanymi sterczynami w kształcie lilijki [10].
Według niektórych źródeł spichlerz Michla jest najwyższym zachowanym budynkiem przemysłowym z przełomu XIX i XX wieku na terenie Pragi [3]. Na dachu zamontowano liczne nadajniki sieci komórkowych [6].
Budynek portierni
Budynek portierni jest parterowy, na planie prostokąta [10], podpiwniczony, z prostokątnym aneksem od południa, murowany z pełnej cegły ceramicznej na zaprawie wapienno-cementowej [25].
Elewacje ceglane (cegła licówka) [10]. Elewacja od ulicy jest czteroosiowa z dodatkowymi dwoma osiami aneksu, wsparta na wysuniętym profilowanym cokole. Osie elewacji zostały wydzielone płaskimi lizenami. Okna piwnic i parteru przebite w cokole są prostokątne zamknięte wysuniętym ceglanym łukiem odcinkowym. Elewację zamyka gzyms koronujący w formie fryzu kostkowego (z cegieł wozówki i główki [10]). Elewacja tylna o identycznym układzie jest sześcioosiowa [25].
Dach dwuspadowy został pokryty papą [10]. Więźba jest drewniana o konstrukcji krokwiowej. Drzwi są drewniane, jednoskrzydłowe, ramowo płycinowe, trójpolowe, w profilowanych obramieniach, zawieszone na zawiasach czopowych. Okna zawieszone na zawiasach czopowych są drewniane, ościeżnicowe podwójne, dwudzielne, trójpolowe, z uchylnym nadślemieniem, z prostą listwą przymykową, zamykane wpuszczanymi zasuwnicami z symetrycznymi klameczkami [25].
Spichlerz
Spichlerz był najbardziej okazałym obiektem kompleksu [3]. Poza wyjątkową w tej dzielnicy Warszawy skalą kubatury, jest ciekawym przykładem zastosowania żelazobetonu. Jego złożoną konstrukcję ukryto za licowanymi cegłą elewacjami [25]. Budynek jest sześciokondygnacyjny, na planie prostokąta, z rampą na całej długości elewacji południowej i wschodniej [10]. Jest licowany od zewnątrz cegłą układaną na zaprawie wapienno-cementowej [25]. Lizeny podkreślające elewacje w narożnikach są podwojone, w elewacjach północnej i południowej narożnikowe lizeny zwieńczono machikułami nadającymi obiektowi charakter architektury obronnej. Powyżej pierwszej kondygnacji gzyms kordonowy powstał z ukośnie ułożonych cegieł, a gzyms koronujący ceglany jest bez dekoracji [10]. Budynek jest podpiwniczony [25]. Okna zostały zamknięte łukami odcinkowymi zaakcentowanymi pasem ceglanego muru [10], z wyjątkiem ostatniej kondygnacji na której okna są prostokątne [25].
W elewacji wschodniej na ostatniej kondygnacji widoczne są wysokie blendy dekorujące ścianę [10]. Elewacja południowa jest pięcioosiowa, wydzielona lizenami zdwojonymi w narożnikach. Elewacja wschodnia jest ślepa [25]. Dwie skrajne lizeny ujmują ryzalit mieszczący klatkę schodową, zwieńczony machikułami i trójkątnym szczytem zaakcentowanym wydatnym profilowanym gzymsem. Nad wejściem w elewacji północnej okno zamknięto łukiem pełnym zaakcentowanym profilowanym gzymsem kordonowym [10]. Elewacja ma pięć osi, artykułowana na całej wysokości płaskimi lizenami, zdwojonymi w narożnikach [25]. Elewacja zachodnia jest ślepa, czteroosiowa, artykułowana lizenami, urywającymi się pod lekko profilowanym gzymsem oddzielającym ostatnią kondygnację [25].
Klatka schodowa jest w układzie trójbiegowym, schody żelbetowe, prefabrykowane oparte końcami na konstrukcji stropów, stopnie pokryte lastriko. Drzwi są jedno- i dwuskrzydłowe, ramowe z profili stalowych obite blachą, zawieszone na zawiasach czopowych, a okna wielokwaterowe, ościeżnicowe, ze szprosami ze stalowych profili. Balustrada metalowa została wykonana ze spawanych profili stalowych. Okna w klatce schodowej umieszczono na wysokości podestów międzypiętrowych. Dach z profili stalowych, pokryty papą bitumiczną [25].
Do spichlerza od strony wschodniej długo przylegał budynek suszarni [10].