Był to jeden z fortów Twierdzy Warszawa stanowiących zewnętrzny pierścień fortyfikacji, wybudowanych w latach 80-tych XIX wieku przez władze rosyjskie [1]. Położony był w kolanie Wisły, które zazwyczaj określa się mianem Łuku Siekierkowskiego, obecnie w odległości ok. 200 m od wału przeciwpowodziowego [4].
W sąsiedztwie znajduje się starorzecze (Łacha Siekierkowska), układając się wzdłuż sinusoidalnej linii o długości około 1200 m. Szerokość Łachy waha się obecnie od 20 do 50 m, głębokość wynosi 2-4 m. Fragment od strony Fortu X to odcinek określany jako Łacha Zachodnia A. Część autorów uważa, że Łacha Siekierkowska była mniej aktywną odnogą Wisły, inni że końcowym odcinkiem Wilanówki. Na pewno teren stał się wyspą w wyniku prac regulacyjnych po wielkiej powodzi z 1884 roku. Następnie podczas powodzi zimowej 1888 wejście uległo zamuleniu. Właśnie na tej wyspie (Wyspa Wilanowska), pomiędzy Łachą i Wisłą, został zbudowany Fort X. Łacha wykorzystywana jako zbiornik retencyjny. Do niej i do Fosy Augustówka odprowadzane są wody z odwodnienia Trasy Siekierkowskiej [12].
Fort nazywany też Fortem X lub Fortem Siekierki zbudowany był z dwóch ziemistych wałów położonych na bagnistym obszarze zamykającym dolinę Wisły [2]. Trzydziestometrowej szerokości fosa otaczała dzieło tylko z trzech stron, z wyjątkiem strony szyi, gdzie znajdowało się starorzecze [3]. Fort nie posiadał schronów [2], najprawdopodobniej nigdy też nie miał koszar [3]. Przeznaczony był przede wszystkim dla artylerii, ale drugi z wałów sugeruje, że fortu broniła również piechota [4]. Jako jedyny z fortów został sklasyfikowany jako bateria [3]. Fortyfikacja otoczona była mniejszymi stanowiskami obronnymi [1], a droga do fortu wyłożona była brukiem [5]. Do dziś zachował się jej fragment (ul. Wolicka) z elementami oryginalnego bruku [13]. Rzędna najwyższego punktu fortu miała 87.7 m. [4].