Glinianka Sznajdra (Glinianki Schneidera, Schneidra, Sznajdera) to staw, który powstał w wyniku zalania wodą wyeksploatowanego wyrobiska gliny. Położony jest na wysoczyźnie i jest zasilany stale wodami podziemnymi, natomiast sam jest bezodpływowy. Jego powierzchnia wynosi 1.43 ha, a lustro wody znajduje się na wysokości 106 m. n.p.m. [1]. Woda w najgłębszym miejscu nie przekracza czterech metrów [5]. Zbiornik ten jest głęboki, z gwałtownymi uskokami dna, na którym mogą znajdować się elementy betonowe i pobudowlane [15]. Dno jest gliniasto-piaszczysto-muliste. Przy południowym brzegu występuje sporo roślinności podwodnej i nawodnej [5].
Można tu spotkać liny, karpie, karasie, płotki, oraz szczupaki, podobno dawniej były też okonie i krasnopióry [5]. Ciekawostką jest mała rybka różanka, która składa tu jaja wewnątrz szczeżui wielkiej, największego polskiego małża [8]. O czystości wody świadczy stała obecność raków. Po przebudowie stawów, likwidacji jednej grobli i wycięciu sporej ilości szuwarów Gliniankę Sznajdra opuściła znaczna część ptaków [6]. Na pewno nadal można spotkać kaczkę krzyżówkę [1].
Latem na pobliskiej łące mieszkańcy mogą się opalać. Po rewitalizacji zamontowano tu ławki i stoły piknikowe. Nad wodą powstał pomost dla wędkarzy, a wokół stawu alejki [9]. Ponieważ staw należy do urzędu dzielnicy, za wędkowanie się nie pobiera opłat [5]. Glinianka została uznana za czarny punkt wodny (parę osób się w niej utopiło) i nie wolno się tu kąpać [11]. Warszawski Klub Rogatego Morsa i Aktywni+ korzystają nieformalnie z glinianki do morsowania [14].