Glinianka Sznajdra - Chrzanów - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
Glinianka Sznajdra


Glinianka Sznajdra

Staw ten to miejsce dawnego wydobywania gliny przez sąsiednie zakłady Bogumiła Schneidera. Przez wiele lat był miejscem odpoczynku wędkarzy, a jego najsłynniejszy moment to finałowa scena w filmie Miś. W ostatnich latach został zrewitalizowany i uregulowany. Nie przetrwał jednak pomysł ustawienia na środku kukły misia - ten został spalony przez nieznanych sprawców.

dostępne całodobowodostępne całodobowomostmoststawstawwędkarstwowędkarstwołąkałąka

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Połczyńska
  • Rok powstania:  1850-1950
  • Obszar MSI:  Chrzanów
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl: 
  • Związane osoby: Bareja Stanisław, Schneider Bogumił

Opis urbanistyczny:

Glinianka Sznajdra (Glinianki Schneidera, Schneidra, Sznajdera) to staw, który powstał w wyniku zalania wodą wyeksploatowanego wyrobiska gliny. Położony jest na wysoczyźnie i jest zasilany stale wodami podziemnymi, natomiast sam jest bezodpływowy. Jego powierzchnia wynosi 1.43 ha, a lustro wody znajduje się na wysokości 106 m. n.p.m. [1]. Woda w najgłębszym miejscu nie przekracza czterech metrów [5]. Zbiornik ten jest głęboki, z gwałtownymi uskokami dna, na którym mogą znajdować się elementy betonowe i pobudowlane [15]. Dno jest gliniasto-piaszczysto-muliste. Przy południowym brzegu występuje sporo roślinności podwodnej i nawodnej [5].

Można tu spotkać liny, karpie, karasie, płotki, oraz szczupaki, podobno dawniej były też okonie i krasnopióry [5]. Ciekawostką jest mała rybka różanka, która składa tu jaja wewnątrz szczeżui wielkiej, największego polskiego małża [8]. O czystości wody świadczy stała obecność raków. Po przebudowie stawów, likwidacji jednej grobli i wycięciu sporej ilości szuwarów Gliniankę Sznajdra opuściła znaczna część ptaków [6]. Na pewno nadal można spotkać kaczkę krzyżówkę [1].

Latem na pobliskiej łące mieszkańcy mogą się opalać. Po rewitalizacji zamontowano tu ławki i stoły piknikowe. Nad wodą powstał pomost dla wędkarzy, a wokół stawu alejki [9]. Ponieważ staw należy do urzędu dzielnicy, za wędkowanie się nie pobiera opłat [5]. Glinianka została uznana za czarny punkt wodny (parę osób się w niej utopiło) i nie wolno się tu kąpać [11]. Warszawski Klub Rogatego Morsa i Aktywni+ korzystają nieformalnie z glinianki do morsowania [14].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

Początkowo w okolicy wznosiły się drewniane domki, obórki, kurniki. Rozwój okolicy nastąpił wraz z pojawieniem się Bogumiła Schneidera. Postanowił on ulokować tu wytwórnię cegieł, dachówek i ceramiki. Szosa poznańska (dzisiejsza ul. Połczyńska) przecinała bogate w glinę stawy i łatwo było tu dojechać [18]. Działalność Zakładów Cegielnianych i Fabryki Dachówek rozpoczęła się [6] w połowie XIX wieku [8] (na początku XX wieku). Gdy pokłady gliny zaczęły się kończyć, wyrobisko zostało zalane [6]. Kres funkcjonowania cegielni położyła II wojna światowa [1].

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Lokalizacja glinianki

[1935] Lokalizacja glinianki (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Chrzanów i Włochy

[1939] Chrzanów i Włochy (źródło)

Odbudowa stolicy:

Ulica Połczyńska znalazła się w granicach Warszawy wraz z całym Bemowem w 1951 roku i wtedy przestano nazywać ją szosą poznańską [10].

Czasy PRL-u:

12 lutego 1980 roku [17] nakręcono tu finałową scenę z filmu Miś w reżyserii Stanisława Barei, w której tytułowa [1] wielka, ośmiometrowa [2] kukła transportowana przez helikopter urywa się i spada na oblodzony zbiornik wodny [1]. Bareja kręcił ten fragment w temperaturze minus 15 stopni Celsjusza [17].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Glinianka Sznajdra

[1976] Glinianka Sznajdra (źródło)

Glinianki Sznajdra

[1979] Glinianki Sznajdra (źródło)

Kadr z filmu Miś

[1980] Kadr z filmu Miś (źródło)

Glinianka Sznajdra

[1982] Glinianka Sznajdra (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Teren przez wiele lat był zaśmiecony i zapuszczony, natomiast często z jego brzegów korzystali wędkarze. Zimą 1997 roku [5] powstała tzw. przyducha i zginęło wiele ryb, przez co na pewien czas był to koniec łowiska [6].

XXI wiek:

W 2009 roku miasto odkupiło ten zbiornik od prywatnych właścicieli [8], spadkobierców Shneidera mieszkających w Stanach Zjednoczonych [5], a od okolicznych mieszkańców działki [9].

W 2010 roku przeprowadzono rewitalizację [8]. Wcześniej w północno-zachodniej części była zarośnięta zatoczka, która w upalne dni była odcinana od reszty glinianki (lub miała tylko wąski przesmyk głęboki do kolana). W wyniku prac zbiornik został nieco powiększony i na środku powstał mały cypel. Wycięto sporo drzew i krzewów, brzeg został umocniony płytami. Pojawiły się kosze na śmieci oraz ławki [5]. Wytyczono alejki i zbudowano pomost dla wędkarzy [8]. Plan zagospodarowania zakładał zachowanie 100% powierzchni biologicznie czynnej, dlatego ścieżka spacerowa wokół stawu nie została utwardzona [12]. Koszt wykonania prac to ponad 2 mln zł [6], a środki pochodziły z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [16].

We wrześniu 2011 roku władze dzielnicy ustawiły na specjalnej platformie na środku stawu słomianą wierną replikę misia i zabezpieczyły substancją uniemożliwiającą jego podpalenie [1]. Został on udostępniony dzielnicy nieodpłatnie przez Fundację Kamili Skolimowskiej [3]. Mimo tego w lipcu 2012 roku nieznani sprawcy spalili kukłę [1]. Nie został naruszony metalowy szkielet konstrukcji [3]. Odtworzenie repliki kosztowało 3 tys. zł [4], po czym została ona umieszczona przy Bemowskim Centrum Kultury (gdzie ponownie została podpalona) [1].

W 2013 roku w gliniance wyłowiono roślinożerną piranię pacu [11].

W 2015 roku, w ramach budżetu partycypacyjnego, na terenie przylegającym do zbiornika zainstalowano cztery domki dla owadów [6].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Glinianka

[2006] Glinianka (źródło)

Glinianki Sznajdra

[2008] Glinianki Sznajdra (źródło)

Glinianki Sznajdra

[2008] Glinianki Sznajdra (źródło)

Glinianka Sznajdra

[2008] Glinianka Sznajdra (źródło)

Rewitalizacja glinianek

[2010] Rewitalizacja glinianek (źródło)

Kukła filmowego misia

[2011] Kukła filmowego misia (źródło)

Ścieżka przy gliniance

[2011] Ścieżka przy gliniance (źródło)

Miś

[2011] Miś (źródło)

Miś

[2011] Miś (źródło)

Miś

[2011] Miś (źródło)

Przebudowa glinianki

[2012] Przebudowa glinianki (źródło)

Miejsce gdzie stał Miś

[2012] Miejsce gdzie stał Miś (źródło)

Glinianka

[2014] Glinianka (źródło)

Glinianka

[2016] Glinianka (źródło)

Glinianka

[2016] Glinianka (źródło)

Teren zielony na południe od glinianki

[2019] Teren zielony na południe od glinianki (źródło)

Teren zielony na wschód od glinianki

[2019] Teren zielony na wschód od glinianki (źródło)

Tablica informacyjna dotycząca występujących ryb

[2020] Tablica informacyjna dotycząca występujących ryb (źródło)

Morsowanie w gliniance

[2020] Morsowanie w gliniance (źródło)

Cypel

[2020] Cypel (źródło)

Glinianka Sznajdra

[2020] Glinianka Sznajdra (źródło)

Opis przygotowano: 2021-02