Apartamenty Saska nad Jeziorem (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego #42, #44, #46, #48, #50, #52) to kompleks sześciu budynków o wysokości 3-5 pięter. Jest to kontynuacja sąsiedniego założenia urbanistycznego Osiedla Saska [1] i podobnie jak w jego przypadku zespół znajduje się nie na Saskiej Kępie, lecz na mniej prestiżowym Gocławiu [11].
W inwestycji przewidziano 550 (622 [7], 631 [4]) lokali mieszkalnych [1] o powierzchni 40-149 m2 [3] w cenie 8350-14100 zł/m2, 397 miejsc garażowych na kondygnacji podziemnej i 102 komórki lokatorskie. Największe mieszkanie to pięciopokojowy apartament [4]. Mieszkania mają ponadstandardową wysokość 2.78 metra [1]. Powierzchnia całkowita mieszkań wynosi 63000 m2 [11].
Inwestycje tworzą niewysokie, kameralne budynki [3]. Pierwszy z nich, usytuowany wzdłuż kanału, ma cztery kondygnacje, a jego bryła składa się z charakterystycznych prostopadłościanów [5]. Powstał zgodnie z przepisami przeciwpowodziowymi na sztucznym wyniesieniu i wyróżnia się rzutem przypominającym w kształcie piłę (budynek stoi równolegle do kanałku, a obrócone względem płaszczyzny elewacji uskoki w bryle zapewniają widok na jezioro ze wszystkich pokojów dziennych) [11]. Kolejne budynki mają sześć i siedem kondygnacji i kaskadowo obniżają się w kierunku jeziora [5]. Duże balkony i loggie skierowane na nadbrzeże i pobliskie tereny zielone [3], pozwalają widzieć Jezioro Gocławskie [3]. Od strony południowej budynki zamykają pierzeję ulicy i stanowią barierę dla hałasu [5]. Blok znajdujący się najbliżej Trasy Łazienkowskiej odwraca się od niej elewacją-ekranem z ułożonych na przemian bezokiennych kostek i cofniętych płaszczyzn wypełnionych zielonkawym szkłem pustakowym. Za tak zakomponowaną kurtyną kryją się wyłącznie klatki schodowe i korytarze oraz umieszczone wewnątrz kostek-wykuszy komórki lokatorskie. Elewacja budynków jest biała, a elementem ocieplającym są drewniane okna oraz panele [11].
Pomiędzy budynkami utworzone zostały przestrzenie ogólnodostępne, które tworzą osie widokowe w kierunku jeziora oraz umożliwiają przejście do parku. Od strony północnej budynki otwierają się przestrzeniami dziedzińców w stronę parku. Dziedzińce zostały nieznacznie wyniesione (podziemne garaże są powyżej poziomu jeziorka [11]) [5]. Elementem łączącym część parkową (nad jeziorem) z częścią zamkniętych wnętrz osiedli jest skarpa, obsadzona wysokimi krzewami i trawami ozdobnymi. Są tu kasztanowce, platany, klony, jesiony i lipy, zaprojektowano elementy małej architektury i place zabaw [4]. Osiedle jest ogrodzone i strzeżone [12].
Inwestorem był Dom Development, a generalnym wykonawcą Unibep [2], konstrukcję wykonał PKBI [11]. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia HRA Architekci [2] w składzie: Dariusz Brzeziński (architekt prowadzący), Agnieszka Arciszewska, Baltazar Brukalski, Beata Czarnohuz, Małgorzata Drzewiecka, Agata Jakubek-Oktaba, Maciej Kleszczewski, Katarzyna Pawełek, Ewa Rosa, Nina Straszewska, Anna Trząskowska, Łukasz Węcławski, Adam Wojtalik, Witold Wyczański. Projekt zagospodarowania terenów zielonych przygotowała pracownia Urbandesign [11].
W inwestycji zaplanowano Klub Mieszkańca, czyli 150 m2 przestrzeni, gdzie można urządzić przyjęcie lub spotkanie [3].