Fort VIII Służew, należący do pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa [10] został wzniesiony na wzniesieniu pomiędzy skarpą Ursynowską i doliną Potoku Służewieckiego według wzorcowego projektu F1879 [4]. Fort wybudowano w miejscu, gdzie trakt z Warszawy rozgałęział się na drogę do Góry Kalwarii (dołem) oraz na drogę do Piaseczna wzdłuż górnej krawędzi skarpy. Powierzchnia fortu wynosiła 26.17 ha, a położenie najwyższego punktu 107 m n.p.m. [13]. Fort był najbardziej na południe wysuniętym obiektem obronnym Twierdzy [5].
Fort miał pięcioboczny zarys i posiadał dwa czoła (część fortyfikacji skierowana w kierunku przedpola), dwa barki (boczna część fortyfikacji) oraz szyję (tylna część fortu, w której mieściła się brama). Otoczony został rowem, przed którym znajdował się około 100-metrowej szerokości wał ziemny o bardzo niewielkim nachyleniu (przedstok). Fosa miała na celu częściowe zakrycie umocnienia, aby sprawiało wrażenie niższego niż w rzeczywistości. Pierwotnie fort składał się z dwóch wałów, których konstrukcja wykonana była z cegieł pokrytych warstwą ziemi. Pierwszy z wałów (niższy) przeznaczony był dla piechoty i tworzył zamknięty pięcioboczny obrys. Za nim znajdował się wał dla artylerii (wyższy) zlokalizowany wzdłuż obydwu czół i barków. W forcie znajdowały się także zakryte stanowiska artyleryjskie, zwane kaponierami: kaponiera czołowa (w miejscu, gdzie łączyły się czoła), dwie kaponiery barkowe (po obu stronach założenia), a także kaponiera szyjowa (broniąca bramy oraz podejścia do fortu). W części szyjowej zlokalizowane były koszary szyjowe o nietypowym kształcie, gdyż tworzyły kąt wklęsły [12].
Z elementów fortu pozostały ruiny kaponier barakowych i kaponiery czołowej, ceglane koszary szyjowe [5], fundamenty tradytora, lodownia na zapolu oraz częściowo zniekształcone formy ziemne [14].
Obiekt jest objęty ochroną Konserwatora Zabytków. Na esplanadzie fortu ulokowane są ogródki działkowe [5], na jego terenie zbudowano też osiedle dla wojskowych. Po sprzedaniu przez wojsko teren fortu stał się własnością prywatną [14], otoczoną niewysokim płotem, a właściciel wykorzystuje garaże na terenie fortu. Większość okien koszar została zamurowana [4]. Od 2017 roku w sąsiedztwie powstaje nowoczesne osiedle.