Przy ul. Rakowieckiej #21 mieści się Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie (ZPSM nr 1), który tworzą cztery szkoły: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Zenona Brzewskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Józefa Elsnera [1] oraz Państwowa Ogólnokształcąca Eksperymentalna Zintegrowana Szkoła Muzyczna [2].
Kompleks zabudowań składa się z dwóch części, starego zabytkowego budynku dawnego sierocińca z początku XX wieku oraz wybudowanej niedawno nowej części, której centrum stanowi sala koncertowa.
Stary budynek
W rejestrze zabytków pod numerem A-821 są wpisane sierociniec, stróżówka i budynek gospodarczy [2].
Pięciokondygnacyjny budynek główny dawnego sierocińca z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną jest cofnięty od ulicy [2], otoczony murem z dwiema bramami wjazdowymi [4]. Ma plan litery H i został wzniesiony z czerwonej cegły [3]. Do poziomu pierwszego piętra jest otynkowany [2]. Fryzy arkadkowe i nachylenie dachów wskazują na styl neoromański [12], niektóre źródła sugerują też styl neogotycki [3]. Front ma czternaście osi [3], do budynku prowadzi osiem wejść: główne od frontu na poziomie terenu, cztery po bokach (dwa na poziomie parteru i dwa na poziomie piwnicy) oraz trzy od tyłu (dwa przy klatkach schodowych i jedno w skrzydle) [2]. Budynek ma układ trzytraktowy z korytarzem rozdzielającym trakty zewnętrzne. Fundamenty i ściany wykonano z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie wapiennej (45-90 cm grubości). Stopy mają konstrukcję sklepień murowanych z cegły (kolebkowe, krzyżowe, odcinkowe, beczkowe). W budynku znajdują się trzy klatki schodowe w konstrukcji betonowo-ceglanej: główna prowadząca z piwnicy do drugiego piętra i dwie boczne prowadzące z piwnicy aż na poddasze. Schody od parteru do drugiego piętra są drewniane. Więźba dachowa drewniana płatwiowo-krokwiowa o słupach kozłowych w części głównej wzmocniona została zastrzałami z bocznymi wieszakami. Dach wykonano z blachy ułożonej na rąbek [2].
Jako architekta wskazuje się Apoloniusza Pawła Nieniewskiego, chociaż w źródłach pojawiają się też Władysław Adolf Kozłowski, Władysław Marconi [3] lub Edward Cichocki, a jako prowadzący prace Stanisław Adamczewski [10]. Obecnie budynek jest przeznaczony do edukacji ogólnej. Znajduje się w nim też część administracyjna, większa część zaplecza oraz kuchnia [15].
Budynek przez kilka lat był opuszczony. We wnętrzach kręcono wówczas wiele filmów i seriali, m.in. Czas honoru [21], "Jestem mordercą" z 2016 roku [27] czy "Poza Zasięgiem" ze Stevenem Seagalem, z 2004 roku [36].
Budynek gospodarczy przylega do zachodniej granicy działki. Jest parterowy z trzema niezależnymi pomieszczeniami, ceglany i otynkowany, nieocieplony. Płaski dach opada w kierunku działki. Prowadzą do niego trzy wejścia od wschodu oraz drzwi garażowe od północy [2].
Stróżówka znajduje się w północno-wschodnim narożniku. Jest to obiekt ceglany, otynkowany, nieocieplony, jednokondygnacyjny, na planie prostokąta, przykryty dachem wielospadowym. Do budynku prowadzą dwa wejścia, jedno bezpośrednio z ul. Rakowieckiej, a drugie od południa [2].
Po prawej stronie budynku głównego znajdował się garaż nawiązujący stylistycznie do zabudowań [12] oraz wiata śmietnikowa. Ogrodzenie jest murowane z przęsłami metalowymi. Na teren prowadzą dwie bramy od ul. Rakowieckiej [2].
Nowy budynek
Nowy pięciokondygnacyjny budynek [15] na planie podkowy powstał w głębi działki [8]. Z zewnątrz bryłę wykończono za pomocą szkła i betonu [13]. Aby otworzyć obiekt na miasto, zlikwidowano ogrodzenie, całość poprzedzono zagłębionym w terenie placem, a w bryle historycznego obiektu przebito arkadowy łącznik dla widzów oraz dodatkowo zintegrowano tradycyjnym szklanym łącznikiem [34]. Łączna kubatura budynku to 46523 m3, a powierzchnia 12942 m2 [13].
Część obejmująca wejście główne, informację i kasę, łazienki, szatnię oraz restaurację/kawiarnię jest ogólnodostępna. W części administracyjnej dostępnej dla rodziców i uczniów przewidziano zaplecze socjalne i sanitarne. Część techniczna obejmuje wentylatornię, przyłącza wody, gazu, elektryczne i ciepła, serwerownię, warsztaty i pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia socjalne, zaplecze kuchenne i magazyny [2]. Ponadto wydzielono cztery strefy: sportową (sala gimnastyczna z możliwością podziału na dwie części, dwie sale do rytmiki, pokój trenera oraz szatnie z zapleczami sanitarnymi), edukacji ogólnej (sale edukacyjne dla najmłodszych, sale lekcyjne, pracownie przedmiotowe, świetlice oraz biblioteka z czytelnią), edukacji muzycznej (sale zajęć grupowych i indywidualnych dostosowane ze względu na instrumenty) i koncertową (sala koncertowa, dwie sale kameralne i sala organowa, kulisy, magazyn, garderoby i studio nagrań) [2]. Sale kameralne i sale prób rozmieszczono wokół sali koncertowej. Między biblioteką i salą koncertową zaprojektowano wewnętrzny ogród [26]. Łącznie powstały 132 (118 [19]) sale lekcyjne [13].
W centrum nowej części usytuowano salę koncertową [26]. Sala ma owalny kształt, sklepienie z nadwieszonymi wypukłymi żaglami (żagle złożone są z tysięcy małych, drewnianych elementów, nadwieszenia tworzą kąt prosty ze ścianami, te w przedniej części odbijają, a w tylnej części pochłaniają dźwięk [13]) i okrągły plafon u góry (na wysokości 14 m [13]), które są wykonane z ręcznie przycinanych kawałków drewna jesionowego, co zapewnia doskonałą akustykę. Elementy te nawiązują do kształtu plastra miodu, co przypomina, że szkoła działała wcześniej przy ul. Miodowej [8]. Jasne, jesionowe panele zestawione są z czernią ścian [34]. Sala dysponuje estradą na 70-100 członków orkiestry i widownią na 307 widzów [8][15]. Najdalszy rząd oddalony jest osiem metrów od estrady, co stwarza wrażenie kameralnej przestrzeni [34]. Nad udźwiękowieniem sali czuwał Yasuhisa Toyota. Wszystkie elementy wyposażenia, od foteli scenicznych po oprawy oświetleniowe, zostały poddane badaniom akustycznym. Wolnostojąca bryła budynku zapewnia dodatkową izolację akustyczną [13]. Uzyskano pogłos dochodzący niemal do dwóch sekund, zniwelowano też zjawisko koncentracji dźwięku, czy echo [19].
Na poziomie +1 zlokalizowane zostało pomieszczenie reżyserki [13]. Trafiają tu sygnały ze wszystkich sal dla wykonawców, które są połączone sieciowo i wyposażone w bardzo dobre przetworniki, co umożliwia rozdzielenie wykonawców (np. wyodrębnienie chóru, bardzo cichych lub bardzo głośnych instrumentów). Odsłuch oparto na pięciu monitorach Genelec z serii The Once, a elementem sterującym jest kontroler Avid S4 z systemem Pro Tools HD Ultimate. Sieć cyfrowa bazuje na routerze Nova 73, łączy się z MTRX za pośrednictwem MADI, pozwalając na przesył do 128 kanałów. System umożliwia wyświetlanie w każdej sali dowolnego widoku, np. dyrygenta z sali koncertowej [24].
Oprócz sali koncertowej są też: sala organowa duża mieszcząca 91 osób, sala kameralna duża mieszcząca 86 (79 [19]) osób i sala kameralna mała mieszcząca 52 (63 [19]) osoby [13], sala organowa mała, sala klawesynowa, sala perkusyjna [24] czy sala fortepianowa [15]
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
Zespół Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie jest największą i wiodącą szkołą muzyczną w Polsce [1]. Powstał 1 września 2002 roku w wyniku połączenia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 5 im. Emila Młynarskiego (zwanego Małą Miodową) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych (zwanego Dużą Miodową) [16]. Zespół wiele lat mieścił się w bliźniaczych budynkach przy ul. Miodowej 22C i 22D, stąd po przeniesieniu na ul. Racławicką sala koncertowa otrzymała nazwę Nowa Miodowa [1].
Najstarsza ze szkół wchodzących w skład zespołu, Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Józefa Elsnera, stanowi kontynuację Konserwatorium Warszawskiego, którego historia sięga początków XIX wieku [1]. W 1972 roku szkoła otrzymała siedzibę przy ul. Miodowej 22C w bocznym skrzydle dawnego zespołu klasztornego oo. Pijarów. W szkole zatrudnionych jest ponad 250 pedagogów oraz ok. 50 pracowników administracji i obsługi. Kształci się w niej ok. 400 uczniów [2].
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego została w lutym 1950 roku wydzielona z dzisiejszej PSM II stopnia im. Józefa Elsnera. Celem było rozdzielenie szkoły na pion podstawowy i średni. Była pierwszą w powojennej Warszawie podstawową szkołą muzyczną z pionem ogólnokształcącym. Początkowo mieściła się we frontowej suterenie przy ul. Miodowej 22, następnie otrzymała. Kształci się w niej ok. 200 uczniów [2].
Państwowa Ogólnokształcąca Eksperymentalna Zintegrowana Szkoła Muzyczna powstała w 1999 roku, gdy Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. E. Młynarskiego została przekształcona z 8-letniej szkoły podstawowej w 6-letnią szkołę podstawową. Powołano wówczas eksperymentalną szkołę realizującą kształcenie ogólne i muzyczne na poziomie gimnazjalnym i połączono obie szkoły w Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 5 im. Emila Młynarskiego. W szkole uczy się ok. 70 uczniów [2].
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Z. Brzewskiego powstała w 1991 roku z inicjatywy skrzypka i pedagoga Zenona Brzewskiego z myślą o młodzieży szczególnie utalentowanej muzycznie, w oparciu o autorskie programy. Jest jedną z dwóch takich szkół w Polsce. Została wydzielona z PSM II stopnia im. Józefa Elsnera jako Eksperymentalny Wydział Instrumentalny z Kształceniem Ogólnym. Następnie jako Państwowe Liceum Muzyczne została powołana 3 lutego 1993 roku, kilka dni przed śmiercią prof. Brzewskiego. Z inicjatywy młodzieży nadano szkole jego imię. Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. J. Elsnera i Państwowe Liceum Muzyczne im. Z. Brzewskiego utworzyły wówczas Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. W wyniku reformy w 1999 roku Państwowe Liceum Muzyczne zostało przekształcone w 6-letnią Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Z. Brzewskiego. W szkole uczy się ok. 60 uczniów [2].