Park Agrykola (Łazienki Północne [5]) jest położony na wschód od Zamku Ujazdowskiego. Jego obszar jest ograniczony Trasą Łazienkowską, granicą skarpy warszawskiej, ul. Agrykola oraz al. T. Hopfera (aleja kasztanowa [2]) [1]. Powierzchnia parku to 4.72 ha [2]. Park jest jednak powiązany urbanistycznie perspektywą widokową (roztaczającą się z Zamku Ujazdowskiego) z Kanałem Piaseczyńskim, który dochodzi do ul. Czerniakowskiej, zatem układ ten został tu opisany jako całość. Panorama ta jest główną atrakcją parku.
Pośrodku parku, u podnóża skarpy znajduje się utwardzony, regularny plac, na którym organizowane są latem liczne imprezy artystyczne, pikniki i darmowe koncerty muzyczne. Wielkie schody, prowadzące w stronę Zamku Ujazdowskiego, zmieniają się wówczas w scenę, a dwie kamienne fontanny w baseny pełne nielegalnych amatorów kąpieli [49].
Żelbetowe schody spoczywają na belkach wspartych na słupach. Słupy posadowione zostały na studniach. Skarpa u podnóża zamku ma średnie nachylenie 32 stopnie i wznosi się od poziomu 14 metrów do wysokości 31 metrów powyżej poziomu zerowego Wisły. Pod powierzchnią terenu występują grunty nasypowe o zmiennej miąższości od 1.6 do 6.0 metrów (większej u podnóża). Nasypy zbudowane są z piasków drobnych przemieszanych z gruzem ceglanym. U podnóża skarpy na głębokości czterech metrów znajduje się stary fundament ceglany o grubości dwóch metrów. Mur spoczywa na trzeciorzędowych glinach pylastych. Z kolei na skarpie pod gruntami nasypowymi zalegają zagęszczone piaski drobne. Zwierciadło wody gruntowej znajduje się na głębokości 7.2 metra [24].
Alejki na północ i na południe są nieco bardziej naturalistyczne i zadrzewione. Na wschód od placu kwadratowym zbiornikiem z fontanną zaczyna się Kanał Piaseczyński. Ciągnie się on na wschód, przecinając ul. Myśliwiecką. Wzdłuż niego biegną al. Radiowej Trójki przechodząca w ul. Kusocińskiego (na północy) oraz al. Harrisona przechodząca w al. Nojiego (na południu). Nad brzegiem Kanału, niedaleko fontanny, znajdują się schodki prowadzące do tafli wody. Potem płyty chodnikowe przechodzą w asfalt, gdyż Aleja Radiowej Trójki składa się z dwóch ścieżek: asfaltowej dla pieszych i wyłożonej kostką trasy dla rowerzystów. Pośrodku alei wyrastają dwa potężne klony, a nieco dalej, obok budynku Trójki, rozłożysta akacja. [53].
W części południowo-zachodniej znajduje się kompleks sportowy (Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego [2]) oraz teren Ermitażu, należący formalnie do Łazienek Królewskich. Na terenie parku jest również siłownia, toaleta i plac zabaw. Park jest wpisany do rejestru zabytków [1].
Plac zabaw u podnóża Zamku Ujazdowskiego został sfinansowany przez ambasadę Węgier w Warszawie. Dzieci mogą dowiedzieć się o historii relacji polsko-węgierskich, współpracy obu krajów i symbolach świeckich i religijnych Węgier [60].
Siłownia nie jest typową dla warszawy siłownią plenerową ani też drążkami do workoutu. Są m.in. niestabilne platformy do pracy na równowagę, możliwość wykonywania różnych odmian pompek czy sprzęty do ćwiczeń mięśni stabilizujących [26].