Park Kultury w Powsinie (ul. Maślaków #1) położony jest na górnym tarasie Skarpy Warszawskiej [1]. Skarpa ma tu ok. 10 m wysokości. Poniżej skarpy rozciąga się taras nadzalewowy niższy (Praski). Profil geologiczny w rejonie Powsina to piasek drobnoziarnisty do 0.5 m, glina zwałowa piaszczysta do 0.7 m, pospółka do 5.8 m, ił pylasty do 6.3 m oraz piasek drobnoziarnisty poniżej [35].
Park posiada płaski, łagodnie pofałdowany teren, lekko opadający w kierunku wschodnim [9] przecięty dwoma wąwozami. Północny wąwóz stanowi dogodny dojazd do Parku. W drugim, mającym 750 m długości oraz od 4 do 10 m głębokości, znajduje się muszla koncertowa [43]. Wąwóz ten dzieli park na dwie części: północną i południową [1]. W części północnej o powierzchni ok. 16 ha znajduje się basen, zespół domków turystycznych, wypożyczalnia sprzętu, pawilon sportowo-turystyczny z kortami tenisowymi, ogród zabaw dla dzieci oraz punkty gastronomiczne i punkty poboru wód głębinowych. W części południowej, intensywnie zalesionej o pow. ok. 30 ha, znajdują się boiska oraz trasy spacerowe [9]. Przebiegająca tam ul. Trufli prowadzi do bocznego wejścia do Ogrodu Botanicznego PAN [1].
Administracyjnie większość parku należy do Ursynowa, mimo że swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej miejscowości Powsin, włączonej wraz z Wilanowem do Warszawy w 1951 roku. Jedynie wąwozy należą do Wilanowa [6].
Przez park przebiegają fragmenty szlaków turystycznych, zielonego i czerwonego. Przekraczają one granicę parku na skrzyżowaniu ul. Maślaków i Nowoursynowskiej. Początkowo trasa obydwu szlaków biegnie fragmentem drogi stanowiącej zachodnią granicę Parku. Następnie szlaki rozwidlają się. Szlak zielony prowadzi na południe, do wąwozu i dalej koroną grobli do ul. Trufli, gdzie skręca do pętli autobusowej, a następnie ul. Prawdziwka i ul. Sadową wkracza na tereny Klarysewa. Szlak czerwony prowadzi obok wejścia głównego, na zachód do pawilonu rekreacyjno-sportowego [1].
U podnóża skarpy znajduje się pętla autobusowa [1]. Obecnie do parku można dojechać z Dworca Centralnego autobusem linii 519 [49]. Altana przy pętli autobusowej pojawiła się m.in. w serialu Tulipan z 1986 roku [26].
Przyroda
Park jest ostoją ptaków takich jak: sikory, pełzacze, kowaliki, dzięcioły, sójki, sowy puszczyki. Często zatrzymują się ptaki przelotne: rudziki, czyże i zięby [1]. Wśród drzew można spotkać stado saren, lisa, dzika czy zająca [41].
Teren Parku Kultury jest pokryty w 60% drzewami, a 20% zajmują trawniki, łąki i polany [9]. Kompleks leśny składa się głównie z lasu liściastego (grądowego) oraz boru mieszanego (drzewa iglaste i liściaste). Mimo, że jest to raczej młody las (są to nasadzenia planowe oraz sukcesja lasu na terenach porolnych [9]), pośród drzew porastających Park zachowało się nieco starodrzewu z takimi okazami jak dąb szypułkowy Hetman (pomnik przyrody [37]), grupa trzech topól czarnych rosnących na skarpie (pomnik przyrody [37], jedyne miejsce na Mazowszu, gdzie można je spotkać [11]), sosny stojące przy pętli autobusowej czy liczne grupy dębów [18]. Najczęściej spotykanymi gatunkami drzew są sosna, świerk, modrzew, buk, wiąz, brzoza i dąb [41]. Niższą warstwę tworzą krzewy leszczyny, kaliny, derenia. Wczesną wiosną można podziwiać konwalie, przylaszczki, pierwiosnki [18].
W ogrodzie regularnym rosną świerki srebrne i jarzębina płacząca oraz okalające ogród szpalery żywotników olbrzymich [18].