Szkoła Podstawowa nr 355 im. Jana Wedla


Szkoła Podstawowa nr 355 im. Jana Wedla

W nowoczesnym budynku szkolnym (powstał w II dekadzie XXI wieku) oprócz szkoły nr 355 im. Jana Wedla mieści się też czytelnia miejska i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Obok w osobnym budynku znalazło się mniejsze Przedszkole nr 430. Wokół obu obiektów jest bogata infrastruktura sportowa i place zabaw.

altanaaltanabibliotekabibliotekaboiskoboiskokort tenisowykort tenisowyplac zabawplac zabawprzedszkoleprzedszkoleszkołaszkoła

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Ceramiczna
  • Rok powstania:  2012-2017
  • Obszar MSI:  Tarchomin
  • Wysokość:   10 m
  • Funkcja:  edukacyjna
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Szkoła Podstawowa nr 355 im. Jana Wedla (ul. Ceramiczna #11) mieści się w trzykondygnacyjnym budynku na planie litery H, z dobudowaną między skrzydłami po jednej stronie salą gimnastyczną i skwerem po drugiej stronie, prowadzącym na boiska szkolne. W szkole został wykorzystany system ogniw fotowoltaicznych do zasilania zewnętrznego, iluminacji budynku i zasilania klimatyzacji w serwerowni oraz pompy ciepła z instalacją solarną na dachu budynku do ogrzewania wody [6].

W szkole są 32 sale lekcyjne: piętnaście dla dzieci z klas I-III, dziesięć dla starszych roczników oraz pięć dla oddziału przedszkolnego z zapleczami szatniowo-sanitarnymi, stołówka oraz sala gimnastyczna o wymiarach 18 x 36 m z trybunami na 200 osób [9]. Dzieci mają do dyspozycji pracownie językowe i informatyczne oraz sześć świetlic. Nie zabrakło też biblioteki [3]. W centralnym miejscu w holu są dwie windy na potrzeby pracowników i osób niepełnosprawnych [10]. Cała szkoła może pomieścić 800 uczniów [9]. Przed szkołą znajdują się boiska do gry w: piłkę ręczną / nożną, siatkówkę / koszykówkę, pole do rzutu piłką, czterotorowa bieżnia o długości 60 m ze skocznią w dal i skocznią wzwyż, plac zabaw dla dzieci o powierzchni 500 m2, wyposażony w zestawy zabawowe oraz wiata na rowery [9]. Od strony ul. Ceramicznej powstały dwa dość duże parkingi (mniejszy dobudowano po oddaniu do użytkowania przedszkola).

Na I piętrze znalazła się, przeniesiona z ul. Van Gogha, Czytelnia Naukowa [3], co spotkało się z protestem rodziców, którzy nie chcą, by w budynku przebywali postronni ludzie [10]. Mieści się tu też Poradnia psychologiczno-pedagogiczna nr 21 [1].

Obiekty, pomniki, tablice:

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 430

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 430 (ul. Ceramiczna #9A) znajduje się w niewielkim budynku. Można w nim wydzielić dwie części. Niższa jest nieregularna, wyższa, dwukondygnacyjna, jest na planie prostokąta. Każda grupa wiekowa ma do dyspozycji własną salę do zajęć i zabaw. W budynku jest dziesięć takich sal dydaktycznych z łazienkami, sala gimnastyczno-rekreacyjna, sala do zajęć integracji sensorycznej, gabinety specjalistów, przestronna szatnia oraz zaplecze gastronomiczne [4]. Od południa po obu stronach budynku powstały place zabaw, wyposażone w sprzęt rekreacyjno-sportowy, piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie [2]. Przy samym budynku jest też niewielki parking.

Budowę rozpoczęto pod koniec 2015 roku. Przedszkole zostało uruchomione w 2017 roku [4].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

W latach 80-tych XX wieku były tu pola uprawne, wzdłuż północnej granicy działki przebiegał niewielki zagajnik.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Pola uprawne

[1987] Pola uprawne (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Na przełomie XX i XXI wieku znajdowały się tu ogródki działkowe, zlikwidowane przed 2005 rokiem. Po tym roku był to ogólnodostępny teren zielony.

Prace budowlane rozpoczęto w 2012 roku. Szkoła została otwarta dla uczniów 1 września 2014 roku [8]. Początkowo odbiór zaplanowano na 30 maja 2014 roku, natomiast wystąpiło wydłużenie prac z uwagi na problemy z dachem sali gimnastycznej [11]. W pierwszym roku utworzono osiem grup przedszkolnych, dziewięć klas pierwszych, dwie lub trzy klasy drugie, dwie trzecie, cztery czwarte, jedną piątą i jedną szóstą [9]. Koszt budowy wyniósł 18.7 (30 [6]) mln złotych [8].

Pierwszym dyrektorem została Elżbieta Kozłowska [9]. Początkowo pojawiało się wiele uwag rodziców dotyczących m.in. zajęć dodatkowych czy lokalizacji zerówki na II piętrze. Zaangażowano nawet Rzecznika Praw Dziecka, pojawiły się kontrole z kuratorium [10].

W 2015 roku w ramach budżetu partycypacyjnego powstał chodnik i boczne wejście do szkoły od zachodu, z rejonu ul. Myśliborskiej [9].

11 kwietnia 2019 roku szkoła otrzymała za patrona Jana Wedla [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zagajnik

[2001] Zagajnik (źródło)

Zagajnik

[2010] Zagajnik (źródło)

Wejście

[2014] Wejście (źródło)

Budowa szkoły

[2014] Budowa szkoły (źródło)

Dziedziniec

[2015] Dziedziniec (źródło)

Szkoła

[2015] Szkoła (źródło)

Elewacja szkoły

[2017] Elewacja szkoły (źródło)

Budynek szkoły

[2018] Budynek szkoły (źródło)

Widok z lotu ptaka

[2018] Widok z lotu ptaka (źródło)

Przedszkole - plac zabaw

[2020] Przedszkole - plac zabaw (źródło)

Przedszkole - plac zabaw

[2020] Przedszkole - plac zabaw (źródło)

Przedszkole - wnętrze

[2020] Przedszkole - wnętrze (źródło)

Przedszkole

[2020] Przedszkole (źródło)

Przedszkole

[2020] Przedszkole (źródło)

Teren szkoły

[2020] Teren szkoły (źródło)

Szkoła

[2020] Szkoła (źródło)

Wejście do szkoły

[2021] Wejście do szkoły (źródło)

Przedszkole

[2022] Przedszkole (źródło)

Opis przygotowano: 2022-10