Świątynia Opatrzności Bożej (ul. Hlonda #1, róg Rzeczypospolitej, siedziba parafii pw. św. Opatrzności Bożej [31]) [39] to najwyższy kościół w Warszawie i najwyższy budynek Wilanowa [33]. Została wybudowana na Polach Wilanowskich [4] jako spełnienie wotum dziękczynienia, ogłoszonego po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.
Projekt powstał w pracowni architektonicznej Szymborski & Szymborski [1]. Świątynia została zaprojektowana na planie kwadratu, w który wpisano krzyż grecki (równoramienny, 84 na 84 metry [5]) i rotundę (koło) nawy głównej. Okrągłe wnętrze przypomina rzymski Panteon. Nawę główną wytyczają filary ustawione po okręgu i zbiegające się w kopule. Układ filarów, rytm okien w tamburze rotundy i w płaszczu kopuły symbolizuje promienie spływającej na wiernych Bożej Opatrzności. Promienie światła wpadające poprzez świetlik kopuły i nawę główną, aż do sepultorium (Panteon Wielkich Polaków [2]) to symbol Ducha Świętego i linia porozumienia Boga i człowieka. W bryle świątyni, na zamknięciu ramion krzyża, zostały zaprojektowane cztery bramy. Symbolizują one cztery drogi, którymi opatrzność prowadziła Polaków do wolności. Drogi krzyżują się w centralnym miejscu świątyni [11]. Z pierścienia nawy bocznej wierni mogą wchodzić do czterech bocznych kaplic oraz do zakrystii [3]. Kaplice i stacje usytuowane są tak, by umożliwić odwiedzającym chronologiczne prześledzenie kolejnych najistotniejszych wydarzeń w historii Polski [2]. Główne wejście od strony północnej ma powierzchnię 205 m2, a portale boczne od strony wschodniej i zachodniej mają po 126 m2 powierzchni [21]. Nad wejściem do świątyni jest chór, który może pomieścić orany, orkiestry symfoniczne i kilkuset chórzystów [24].
Świątynia tworzy jednoprzestrzenne wnętrze, do którego prowadzą monumentalne schody. Nad wejściem głównym została zaprojektowana rozeta symbolizująca Opatrzność Bożą. W nawie głównej, oddzielonej od nawy bocznej filarami, jest 1500 miejsc siedzących [2]. Posadzkę nawy głównej i prezbiterium wyłożono amerykańskim marmurem Calacatta Lincoln, w kaplicach zaś granitem strzegomskim. W nawie bocznej posadzka wykonana jest ze specjalnie podgrzewanych paneli [14]. Posadzka prezbiterium jest podniesiona [2]. Za ołtarzem, na wprost wejścia głównego, znajduje się krzyż na tle ażurowej konstrukcji [2]. Nawa główna ma 1742 m2, nawa boczna 862 m2, prezbiterium zaś 437 m2 [14]. Łącznie wnętrze może pomieścić 4000 wiernych na 3000 (4400 [24]) m2 powierzchni [4]. Wysokość całej budowli (wraz z krzyżem) to 75 metrów [6]. Kubatura wynosi 122 (250 [24]) tys. m3 [14].
Świątynia jest bardzo dobrze oświetlona, na co złożą się trzy rodzaje oświetlenia, które są dostosowywane do barw kojarzonych z okresami roku liturgicznego. Wykorzystano także nowoczesne rozwiązania nagłośnieniowe z najlepszych sal koncertowych [14].