Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła


Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła

W tych niepozornych zabudowaniach mieści się Ośrodek Jasnogórski Matki Kościoła, który znajduje się na skraju lasu i ma bogatą przeszłość, w której pojawiają się Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński. Pierwszy z nich stąd udał się na konklawe, na którym został papieżem (mówi się, że to polskie Castel Gandolfo), a drugi wypoczywał tu spacerując po lasach i odwiedzając swoje podopieczne, tzw. Ósemki. To świeckie stowarzyszenie kobiet założone w czasie okupacji przez Marię Okońską, które oddały się Maryi i wspierały przyszłego Prymasa Polski. Efektem ich działalności jest dzisiejszy Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Na terenie kompleksu w latach 70-tych XX wieku (jako samowola budowlana) pojawiła się drewniana kaplica (nazywana obecnie Prymasówką), która wcześniej była domem sołtysa na Kurpiach. Oprócz pierwotnego budynku (z pokojem i muzeum kard. Wyszyńskiego) jest tu też dom rekolekcyjny czy droga krzyżowa w zagajniku. Planowana jest również budowa sanktuarium.

altanaaltanakościółkościółparkparkpomnikpomniktablica pamięcitablica pamięcizbiorowe zakwaterowaniezbiorowe zakwaterowanie

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Świerkowa
  • Rok powstania:  1938-2000
  • Obszar MSI:  Chomiczówka
  • Wysokość:   12 m
  • Funkcja:  rekreacyjna, sakralna
  • Styl:  funkcjonalizm, zakopiański
  • Związane osoby: Grzelak Urszula, Okońska Maria, Pietrusiński Eugeniusz, Wojtyła Karol Jan Paweł II, Wyszyński Stefan, Zarębski Eugeniusz

Opis urbanistyczny:

Na terenie Ośrodka Jasnogórskiej Matki Kościoła (ul. Świerkowa #4, zwany Jasną Górką) znajduje się dom główny Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, dom Instytutu Prymasowskiego z archiwum, kaplica pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła, dom rekolekcyjny przy bramie od północy oraz duży teren z parkiem i alejkami [16]. W ogrodzie można spacerować aleją lipową (którą często wędrował kard. Wyszyński) [10]. Na terenie posesji rozmieszczone są liczne rzeźby religijne, m.in. figura św. Anny z Maryją [5], kapliczki różańcowe czy drewniana droga krzyżowa w zagajniku z 2016 roku.

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Instytut Prymasa Wyszyńskiego to instytut świecki będący wspólnotą chrześcijańską. Jego działalnością jest upowszechnianie myśli kard. Stefan Wyszyńskiego [4]. Domy Instytutu znajdują się w Warszawie-Choszczówce i Częstochowie. Instytut współpracuje z Ruchem Apostolskim Rodziny Rodzin i wspólnotą Pomocników Matki Kościoła, z Kręgiem Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia (istniejącym od 1993 roku [17]) [9], z Fundacją Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego (istniejącą od 1999 roku) [17], kieruje sekretariatem misyjnym ośrodka dla trędowatych w Jeevodaya w Indiach (od 1993 roku [16]) [9].

Historia Instytutu Stefana Wyszyńskiego sięga II wojny światowej. Został on założony w 1942 roku przez Marię Okońską, która pragnęła odrodzenia Ojczyzny i opracowała program tzw. Miasta Dziewcząt [5]. Miało gromadzić kobiety z wszystkich grup społecznych, aby były później apostołkami w swoich środowiskach. Powstał jeden program edukacyjny, planowano dedykowane szkoły, szpitale, teatry, gdzie panuje wzajemna miłość i duch jedności na wzór chrześcijańskich wspólnot monastycznych [9]. Pierwsze spotkanie założycielek odbyło się 26 sierpnia 1942 roku w Szymanowie pod Warszawą. Nie miały one wówczas świadomości, że to dzień święta Matki Bożej [4]. Grupę stworzyło osiem kobiet (Maria Okońska, Hanna Iłowiecka, Zofia Daremniak, Maria Wanatowska, Janina Piasecka, Wanda Kupczyńska, Telimena Pietraszun oraz Maryla Kurowska), dlatego nazwały się Ósemką. Każda z członkiń grupy wylosowała kartkę z jednym z ośmiu błogosławieństw, które miało stać się wskazaniem na całe życie (do dzisiaj nowe członkinie wybierają sobie jedno przewodnie błogosławieństwo) [9]. Ósemka spotykała się raz w miesiącu na nocną modlitwę, czuwanie i rozmowy o Mieście Dziewcząt. Pierwszym miejscem spotkań był dom rodzinny Okońskiej przy ul. Grochowskiej [9]. Z grupy pierwszych ośmiu dziewcząt w Instytucie pozostało pięć, dwie wyszły za mąż, a jedna wstąpiła do Karmelu [17].

W Laskach 1 października 1942 roku [17] spotkały ks. Stefana Wyszyńskiego, który [5] 10 sierpnia 1943 roku [21] stał się „Ojcem” i kierownikiem duchowym inicjatywy [5]. Głosił rekolekcje oraz wykłady z katolickiej nauki społecznej, spowiadał, rozmawiał, proponował studia z myślą o Mieście Dziewcząt (pedagogikę, medycynę, psychologię) [21]. Dzień ten przyjmuje się za datę założenia Instytutu [17]. Zespół założycielski, tzw. Trio, stanowiły trzy dziewczyny: Maria Okońska, Maria Wantowska i Janina Michalska [21].

Po II wojnie światowej dziewczęta dotarły na Jasną Górę, początkowo pracowały u Sióstr Zmartwychwstanek później w klasztorze paulińskim. 26 sierpnia 1945 roku trzy pierwsze dziewczyny złożyły przyrzeczenia oddania się na całkowitą służbę Bogu [21].

W 1946 roku rozpoczęły jawną pracę wśród młodzieży maturalnej i akademickiej, prowadząc letnie i zimowe obozy. Wkrótce wzmogło się prześladowanie Kościoła i ich działalnością zainteresował się UB [21]. W raporcie z 1948 roku dotyczącym operacji o kryptonimie Apostołki, wymierzonej w Ósemkę, oficer prowadzący stwierdził, że rozpracowanie sprawy natrafia na trudności ze względu na specyficzny hermetyczny charakter grupy [9]. W 1948 roku Maria Okońska została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów. Wyszła na wolność po ponad czterech miesiącach więzienia, dzięki interwencji Wyszyńskiego, wówczas biskupa lubelskiego [2].

W warunkach komunistycznej Polski nie było szans na tworzenie idei Miasta Dziewcząt. Dziewczyny zaoferowały posługę dla kard. Wyszyńskiego, który został prymasem Polski. Gdy w 1953 roku został on aresztowany [4] Okońska wyjechała na Jasną Górę i przed Cudownym Obrazem Matki Bożej modliła się o jego uwolnienie i o wolność Kościoła w Polsce. Przez ponad dwa lata była więźniem Maryi w intencji Prymasa (obecnie każda członkini zaczyna tak na Jasnej Górze swój nowicjat) [9]. Cała trójka odwiedzała uwięzionego kard. Wyszyńskiego w Komańczy, ostatnim miejscu jego odosobnienia. Okońska zachęcała go do napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu, a gdy tekst był gotowy, w tajemnicy przed władzami zorganizowała uroczystość złożenia ślubów przez naród. 26 sierpnia 1956 roku około miliona wiernych złożyło śluby na Jasnej Górze, a uwięziony Prymas składał je w Komańczy. Okońska była wówczas jedynym świadkiem [2].

W tym czasie wspólnota otrzymała nazwę Instytut Pomocnic Maryi Jasnogórskiej [21].

Po uwolnieniu w 1956 roku z więzienia idea Miasta Dziewcząt przekształciła się na Miasto Boże (Civitas Dei) [4]. 3 maja 1957 roku równolegle powstał Instytut Prymasowski Ślubów Narodu na Jasnej Górze [16]. Członkinie Instytutu odegrały istotną rolę podczas Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966 oraz w czasie Milenium Chrztu Polski 1966 roku [9]. Wygłaszały prelekcje, przepisywały teksty, organizowały pielgrzymki, prowadziły katechezy w szkołach [21].

Przez lata Instytut Pomocnic Maryi Jasnogórskiej pozostawał pod osobistą opieką prymasa Wyszyńskiego i w momencie jego śmierci okazało się, że nie ma kanonicznego zatwierdzenia [17]. Maria Okońska zwróciła się z prośbą i w 1988 roku kard. Józef Glemp zatwierdził Instytut na prawie diecezjalnym [5].

3 lipca 1993 roku Instytut Prymasowski Ślubów Narodu został przekształcony w Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego [21], powołany do zabezpieczenia i upowszechniania dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia [16]. Instytut posiada prawa autorskie do ok. 12 tys. tekstów kard. Wyszyńskiego, prowadzi wydawnictwo Soli Deo oraz księgarnię. Pracują w nim 104 osoby [17].

W 1996 roku Maria Okońska przestała być generalną, a na tę funkcję wybrano Annę Rastawicką [17].

31 maja 1998 roku [21] Instytut Pomocnic Maryi Jasnogórskiej został zatwierdzony na prawie papieskim przez Jana Pawła II [17]. Papież zasugerował też zmianę nazwy, gdy w 2005 roku Maria Okońska przedstawiła mu ją, Papież złapał się za głowę i powiedział „Kto to spamięta? Nazwijcie się po prostu Instytutem Prymasa Wyszyńskiego [4][21]. Otrzymał tę nazwę w 2006 roku [2].

W 2007 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego [11], a w 2009 roku Maria Okońska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski [2]. Zmarła 6 maja 2013 roku w Częstochowie [20].

Od 2019 roku w Ośrodku mieści się siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego [19].

Dom główny z kaplicą

Dom Instytutu pod względem architektonicznym jest typowym budynkiem mieszkalnym [5]. Do dyspozycji gości w nim oraz w domu rekolekcyjnym jest kaplica, jadalnia, sala spotkań na ok. 100 osób, 15 pokoi 3-4 osobowych, możliwość korzystania z kuchni i parking [21]

Na parterze znajduje się kaplica, którą kard. Wyszyński poświęcił w sierpniu 1969 roku [1]. Jest w niej obraz Matki Bożej Częstochowskiej, namalowany przez Wandę Zagórską z Częstochowy [6]. Kaplica jest m.in. miejscem konferencji pań z Instytutu [1].

Na pierwszym piętrze znajduje się pokój, który zajmował kard. Wyszyński [15]. Do dziś pozostaje w niezmienionym stanie, w jakim opuścił on go 30 marca 1981 roku. Wystrój jest skromny [7]. Jest tu duże biurko, stolik na gazety [10], podręczna biblioteczka, w której są m.in. dzieła religijne i rozprawy Karola Marksa. Na ścianach wisi m.in. pejzaż górski namalowany przez jednego z krewnych i nad tapczanem prawosławna ikona Matki Boskiej Włodzimierskiej [7]. Jest też na biurku wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej [7], który kard. Wyszyński otrzymał w 1961 roku [15] i towarzyszył mu on przy wyborze czterech papieży: Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I oraz Jana Pawła II. Jest to kopia obrazu nawiedzenia, namalowanego przez prof. Leonarda Torwirta. Z tyłu na płótnie zapisane są najważniejsze wydarzenia [7]. W sąsiednim pokoju urządzono niewielkie muzeum Prymasa Tysiąclecia. Są tu m.in. sutanna, ornat [15], piuska Jana Pawła II, różaniec [7] i książki z dedykacjami od papieża Pawła VI czy kapelusz góralski i ciupaga ofiarowane przez górali z Bachledówki [15].

W domu jest również pokój Marii Okońskiej z licznymi pamiątkami [6].

Przy drzwiach wejściowych do budynku jest tablica upamiętniająca kard. Wyszyńskiego [13]. Między nim i kaplicą 20 września 2014 roku został odsłonięty pomnik przedstawiający głowę Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wykonany według projektu prof. Jana Kucza. Poświęcenia dokonał abp Henryk Hoser [22]. Nieco dalej stoi krzyż.

Kaplica pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła

Kaplica pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła wcześniej była czteroizbowym domem sołtysa [12] z zaprzyjaźnionej rodziny Ceberków [18], mieszkającego na Kurpiach Białych [12] w miejscowości Zalas [5]. Dom został zbudowany pod koniec lat 40-tych XX wieku [18]. Został rozebrany i dzięki znajomościom Janiny Michalskiej przyjechał do Warszawy 22 lipca 1973 roku [12]. Rozbiórką kierował ten sam mistrz, który go stawiał, cieśla Bogdański z Łysych [18].

Dzień przewozu wybrano celowo, 22 lipca był jednym z największych świąt PRL i milicjanci oraz urzędnicy mieli wolne (niektóre źródła błędnie podają, że wówczas Warszawę odwiedził Breżniew i wszyscy pilnowali jego bezpieczeństwa [12]) [19]. Ówczesne prawo budowlane zakazywało rozbiórki, więc w ciągu doby złożono drewniane ściany i dach (fundamenty przygotowano wcześniej, w podmurówce znalazł się kamień węgielny z Lourdes, poświęcony przez kard. Wyszyńskiego [12]). Tym samym kaplica powstała, zanim władze dowiedziały się o samowoli. Została poświęcona przez kard. Wyszyńskiego [10] 21 sierpnia 1975 roku [12]. Ten wielokrotnie odprawiał w niej mszę świętą oraz wygłaszał kazania [10]. Potocznie nazywana jest Kaplicą Prymasowską [1] albo Prymasówką [8].

Kaplica jest jednym z dziewięciu drewnianych obiektów sakralnych prawego brzegu Warszawy (pięciu kościołów i czterech dzwonnic) [13]. Charakterystyczne są kurpiowskie szparogi na szczycie kaplicy oraz bogato rzeźbione obramowania okien i drzwi. Jest na podmurówce, a jej balkon został zaprojektowany przez kard. Wyszyńskiego [5].

Wnętrze kaplicy przypomina drewniany wiejski kościółek. W ołtarzu znajduje się drewniany krzyż na którym w centrum umieszczona jest rzeźba odlana z mosiądzu [10] przez gdańskich stoczniowców [12] przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa i stojącą u Jego boku Matkę Bożą podtrzymującą zwisające Ciało Syna. Autorką jest Elżbieta Szczodrowska. Po lewej stronie wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Komisję Maryjną. Stacje Drogi krzyżowej, obraz Chrystus Zmartwychwstały i tryptyk poświęcony Trójcy Przenajświętszej to malowidła na szkle autorstwa Eweliny Pęksowej. Uwagę przyciągają także trzy gobeliny przedstawiające Boże Narodzenie, Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie, które zostały wykonane przez Marię Węgrzyniak-Szczepkowską (aby pomóc biednym zdolnym studentom, kard. Wyszyński często kupował ich dzieła [3]). Pod kaplicą znalazła się sala spotkań, tzw. Wieczernik, z kominkiem [10].

Kard. Wyszyński często rozmawiał z sąsiadami, którzy zgłaszali, że najbliższy kościół jest oddalony o pięć kilometrów. Dlatego też w pierwszą niedzielę adwentu 1978 roku zaprosił mieszkańców Choszczówki do uczestnictwa we mszach świętych. Te odprawiane są do dziś, w niedzielę o 10:30 [12].

Archiwum

Częścią ośrodka jest archiwum Instytutu. Są w nim przechowywane liczne prymasowskie notatki, rękopisy (w tym 10 tysięcy stron autoryzowanych maszynopisów [4[), kalendarze oraz tysiące taśm z oryginalnymi nagraniami (najpierw były to notatki przemówień, później został zakupiony wielki, szpulowy UHER [4]). Zgromadzono też ponad 26 tys. zdjęć [7].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

W 1938 roku przedsiębiorca Eugeniusz Pietrusiński na ponad 2 ha działce przy ul. Świerkowej wybudował dom o kubaturze 1260 m3. Budynek zaprojektował Eugeniusz Zarębski [18].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

W 1969 roku z propozycją sprzedaży domu i 3 ha gospodarstwa zwrócili się do bp. Bronisława Dąbrowskiego państwo Pietrusińscy [15], którzy w okresie PRL-u zubożeli [7]. Dom kupiono jako miejsce wypoczynku dla schorowanego po uwięzieniu kard. Wyszyńskiego [5] dzięki wsparciu mieszkającej w Rzymie angielskiej arystokratki [7], Angeliki Lady Milington [5]. Właścicielką posiadłości została Urszula Grzelak z Instytutu Świeckich Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, która miała uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolniczego, więc spełniała formalne wymogi [7].

Po wprowadzeniu się Instytutu budynek przeszedł generalny remont [1], który trwał ok. półtora roku. Z salonu zrobiono kaplicę domową, na piętrze nad kaplicą wyodrębniono pokój kard. Wyszyńskiego z łazienką. W sali w podmurówce kaplicy zorganizowano miejsce spotkań Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski [12]. Kard. Wyszyński zaproponował, by bryłę budowli zamknąć przeszklonymi werandami [15].

Choszczówka stała się miejscem, gdzie kard. Wyszyński odpoczywał, pisał listy pasterskie, prowadził rekolekcje dla Instytutu i spotykał się z miejscową ludnością [16]. Dojazd nie był łatwy ze względu na stan dróg. Bywało, że zimą samochód docierał do rogu ul. Modlińskiej i ul. Dębowej, a stamtąd jeden z sąsiadów wiózł kard. Wyszyńskiego saniami [15]. Ponieważ Choszczówka należała do Jabłonny, kiedy kard. Wyszyński zatrzymywał się na kilka dni, panie z Instytutu musiały go meldować. W efekcie SB zainteresowała się posiadłością. W pobliżu urządzono specjalną placówkę obserwacyjną, której zadaniem było śledzenie kard. Wyszyńskiego podczas spacerów po lesie. Sukcesem SB było zainstalowanie w jego gabinecie urządzeń podsłuchowych (wykryto je dopiero po jego śmierci). Prawdopodobnie instalacji podsłuchu dokonał elektryk [7], ponieważ przed wizytami kard. Wyszyńskiego w domu zwykle psuł się hydrofor i trzeba było wzywać elektryka [15]. Jednak kard. Wyszyński poufne rozmowy prowadził nie w gabinecie, ale w czasie spacerów lub na werandach [7]. Lubił też spacerować leśną drogą do stacji kolejowej i patrzeć na przejeżdżające pociągi [3].

W dniach, gdy tu przebywał, harmonogram dnia kard. Wyszyńskiego był bardzo regularny (miał sparafrazowane powiedzenie „Czas to pieniądz” na „Czas to miłość”). O godz. 7:30 odprawiał mszę świętą. Po śniadaniu wychodził na piętnastominutowy spacer, jeden z trzech-czterech odbywanych codziennie w ogrodzie i w lesie. Następnie pracował w pokoju, a przed obiadem udawał się na modlitwę do kaplicy. Na obiad jadł wszystko, co mu podano, prosząc, żeby było jak najskromniej. Podczas kolacji było więcej swobodnego czasu na rozmowę. Wspominał wtedy dawne lata, opowiadał dowcipne historie. Na zakończenie dnia w kaplicy śpiewano Apel Jasnogórski, a kard. Wyszyński prowadził krótkie rozważanie i błogosławił ojczyźnie [15].

W latach 70-tych XX wieku w zorganizowanym przez siebie Ośrodku zamieszkała Maria Okońska [2].

2 października 1978 roku w Choszczówce odbyło się posiedzenie Rady Głównej Episkopatu Polski, ostatnie z udziałem kardynała Karola Wojtyły [2] przed jego wylotem na konklawe na którym został papieżem [7]. Z tego względu Choszczówka jest nazywana polskim Castel Gandolfo [5].

W ostatnich latach życia jeden dzień w tygodniu kard. Wyszyński spędzał w domu Instytutu. Pisał projekty listów pasterskich, memoriałów, przygotowywał ważne wystąpienia. Dla odprężenia czytał Makuszyńskiego, Wiecha, zbiór opowiadań Małaczewskiego, pozycje naukowe, prasę krajową i zagraniczną [3]. Po raz ostatni odwiedził Choszczówkę 25 marca 1981 roku (podawane są też daty od 27 do 30 marca 1981 roku [6] i 22 maja 1981 roku [3]) [5]. Nazwał je wtedy zbiornikiem nowych sił Miłości [6].

W latach 1976-1982 na posesji były dwa budynki, dom instytutu i kaplica.

Dom w Choszczówce stał się własnością Instytutu w 1988 roku [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Wmurowanie kamienia węgielnego

[1973] Wmurowanie kamienia węgielnego (źródło)

Choszczówka

[1975] Choszczówka (źródło)

Kaplica

[1975] Kaplica (źródło)

Kaplica

[1975] Kaplica (źródło)

Prymas Wyszyński przed budynkiem

[1975] Prymas Wyszyński przed budynkiem (źródło)

Posesja

[1982] Posesja (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

W 2001 roku były na terenie stały cztery budynki (dom rekolekcyjny i budynek w północnej części), a obok tego ostatniego również szklarnia i pola.

Na przełomie 2019 i 2020 roku pojawił się pomysł, aby w Choszczówce powstało pierwsze w Polsce sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego, które stanie się centrum jego pamięci i kultu. Budowa świątyni planowana jest na sąsiedniej działce, przekazanej przez osoby świeckie. Centrum ma służyć przede wszystkim grupom rekolekcyjnym, dlatego planowany jest nowoczesny dom rekolekcyjny [14].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Budynek przy bramie północnej

[2013] Budynek przy bramie północnej (źródło)

Odsłonięcie pomnika

[2014] Odsłonięcie pomnika (źródło)

Weranda w kaplicy

[2014] Weranda w kaplicy (źródło)

Mała architektura

[2015] Mała architektura (źródło)

Sala spotkań

[2015] Sala spotkań (źródło)

Sala spotkań

[2015] Sala spotkań (źródło)

Kaplica w Choszczówce

[2015] Kaplica w Choszczówce (źródło)

Mała architektura

[2015] Mała architektura (źródło)

Mała architektura

[2015] Mała architektura (źródło)

Kaplica - weranda

[2015] Kaplica - weranda (źródło)

Kaplica - stacje drogi krzyżowej

[2015] Kaplica - stacje drogi krzyżowej (źródło)

Kaplica - obrazy przedstawiające życie Jezusa

[2015] Kaplica - obrazy przedstawiające życie Jezusa (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Droga krzyżowa

[2018] Droga krzyżowa (źródło)

Weranda

[2018] Weranda (źródło)

Dom główny

[2019] Dom główny (źródło)

Pokój prymasa

[2019] Pokój prymasa (źródło)

Zabudowania

[2020] Zabudowania (źródło)

Elementy kurpiowskie

[2021] Elementy kurpiowskie (źródło)

Informacja o drodze krzyżowej

[2021] Informacja o drodze krzyżowej (źródło)

Żyrandol w kaplicy

[2021] Żyrandol w kaplicy (źródło)

Dom rekolekcyjny

[2021] Dom rekolekcyjny (źródło)

Kaplica w domu głównym

[2021] Kaplica w domu głównym (źródło)

Data postawienia kaplicy

[2021] Data postawienia kaplicy (źródło)

Pokój ks. Wyszyńskiego

[2021] Pokój ks. Wyszyńskiego (źródło)

Muzeum

[2021] Muzeum (źródło)

Widok na okoliczne lasy

[2021] Widok na okoliczne lasy (źródło)

Popiersie kard. Wyszyńskiego

[2021] Popiersie kard. Wyszyńskiego (źródło)

Pokój prymasa

[2021] Pokój prymasa (źródło)

Kaplica w domu

[2021] Kaplica w domu (źródło)

Kaplica

[2021] Kaplica (źródło)

Kaplica

[2021] Kaplica (źródło)

Dom Instytutu

[2021] Dom Instytutu (źródło)

Pokój prymasa

[2021] Pokój prymasa (źródło)

Kaplica

[2021] Kaplica (źródło)

Tablica pamięci

[2021] Tablica pamięci (źródło)

Kard. Wyszyński z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej

[2021] Kard. Wyszyński z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej (źródło)

Rzeźby na terenie posesji

[2021] Rzeźby na terenie posesji (źródło)

Rzeźby na terenie posesji

[2021] Rzeźby na terenie posesji (źródło)

Aleja lipowa

[2021] Aleja lipowa (źródło)

Krzyż w kaplicy

[2021] Krzyż w kaplicy (źródło)

Gobeliny

[2021] Gobeliny (źródło)

Kalwaria

[2021] Kalwaria (źródło)

Kaplica i krzyż

[2021] Kaplica i krzyż (źródło)

Wejście do domu

[2021] Wejście do domu (źródło)

Opis przygotowano: 2022-10