Kompleks Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ul. Szamocka #3/5) to najbardziej luksusowy budynek ubezpieczyciela [1] i jeden z najdroższych w Polsce [2]. Zatrudnionych jest tutaj około 2600 osób [4]. Obiekt tworzą dwa budynki Centrali ZUS i Centralnego Ośrodka Obliczeniowego, czterokondygnacyjne, połączone podziemnym łącznikiem, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, parkingami podziemnymi i parkingiem naziemnym [14]. Budynki są podpiwniczone i mają wysokość 15 metrów. Powierzchnia działki wynosi 32945 m2, powierzchnia użytkowa Centrali ZUS wynosi 13763 m2, a Centralnego Ośrodka Obliczeniowego 5632 m2 [18].
Budynki są o układzie szkieletowym, żelbetowym, monolitycznym. Ścianki działowe w piwnicy o grubości 12 cm wykonano z cegły kratówki, a na wyższych kondygnacjach z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym, wypełnionych wełną mineralną o grubości 6 cm. Klasa odporności ogniowej w zależności od typu ściany wynosi od EI30 do EI120. Stropy są pełne, monolityczne, w dachu zamontowano też klapy oddymiające. Pod ziemią znajduje się zbiornik wody do celów przeciwpożarowych o objętości 100 m3 [18].
Monumentalny gmach Centrali ZUS jest na planie lecącego orła z rozpostartymi skrzydłami. Posiada od południa pięć oficyn, z których środkowa jest najdłuższa. Wklęsła, łukowata forma frontowej fasady ciąży ku zlokalizowanemu centralnie reprezentacyjnemu wejściu, poprzedzonemu szeregiem zadaszeń. Wysoki płot w kolorze zusowskiej zieleni, fosa, dwie budki wartowników, szlabany, kamery budują dystans. Założenie urbanistyczne bazuje na osiach kompozycyjnych wyznaczających środki symetrii i podporządkowane jest ruchowi samochodowemu [12].
Wnętrza Centrali ZUS wykonano z przepychem. Zaprojektowano granitowe posadzki w holu [4], w budynku króluje metal, szkło i piaskowiec [5]. Każdy departament ma swoją salę konferencyjną (łącznie jest ich 15 [1]), nie mówiąc o gigantycznej sali konferencyjnej o powierzchni 400 m2 [13]. Gabinet prezesa ma 120 m2, jest też sala spotkań zarządu z weneckim lustrem [4], za którym zawsze siedzi strażnik (jest to pokłosie sytuacji, w której przyszedł klient z siekierą i próbował zaatakować członka zarządu). Początkowo planowano 30 sal konferencyjnych i gabinet dyrektora na 200 m2, lecz po krytyce opinii publicznej pomieszczenia zmniejszono [13]. Na kondygnacji podziemnej umieszczono garaż, kancelarię, stołówkę z zapleczem, pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz archiwum [18].
Na kondygnacji podziemnej oraz na parterze umieszczono pomieszczenia techniczne (serwery, akumulatory, UPSy) [18].
Centralny Ośrodek Obliczeniowy to budynek na planie kwadratu z wewnętrznym patio. Jego konstrukcja jest oddzielona od konstrukcji budynku i nawet w razie trzęsienia ziemi pomieszczenie znajdujące się pod powierzchnią ziemi powinno przetrwać [13]. Są tu cztery serwerownie o łącznej powierzchni 812 m2 [15], które otacza korytarz chroniący przed wodą i pożarem (specjalny system gaszenia gazem [13] gasi pożar w 30 sekund [16]) [16]. Są tu również pomieszczenia biurowe [13]. W serwerowni znajdują się serwery klasy mainframe, z bazą DB2, serwery UNIX z procesorami Itanium z platformą do przetwarzania transakcji rozproszonych Oracle Tuxedo i bazami danych Informix, serwery UNIX z procesorami Itanium, z oprogramowaniem Tomcat i IBM WebSphereProcess Server, serwery Windows na wirtualnych partycjach VmwareVsphere oraz stacje robocze. W 2013 roku przetwarzanych było ponad 60 terabajtów danych operacyjnych i 7 miliardów rekordów [16].