Zabudowa dawnego pola PGR Bródno objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego. Urbaniści przewidzieli tu osiedla mieszkaniowe z budynkami nie przekraczającymi 20 metrów i cofniętym szóstym piętrem. W parterach zaplanowano powstać sklepy i lokale usługowe, a pomiędzy budynkami place zabaw. We wschodniej części pola zostawiono rezerwę pod budowę szkoły. Wytyczono nowe ulice obsługujące planowane osiedla oraz skwery. Lokalny park zaplanowano wzdłuż kanału Drewnowskiego [30].
Od lasów pod Radzyminem i nad Zalewem Zegrzyńskim, przez pola Białołęki, dawny PGR Bródno i cmentarz Bródnowski aż po rejon ZOO ciągnie się bródnowski klin napowietrzający, co miało zapewnić wymianę powietrza w dzielnicach centralnych. Korytarzy takich stolica ma dziewięć: Wisły, bemowski, bródnowski, kolejowy wschodni, kolejowy zachodni, wilanowski, mokotowski, podskarpowy i jerozolimski. Klin był chroniony zapisem planu miejscowego z założeniem 80% powierzchni biologiczne czynnej, jednak fragment na terenie pola PGR Bródno został zabudowany w 2018 roku [33].
Teren ma otaczać od wschodu ul. Nowotrocka, a od zachodu ul. św. Wincentego. Mają to być ważniejsze trasy komunikacyjne. Ul. św. Wincentego łączy obwodnicę Trasy Toruńskiej z obwodnicą miejską, jednak wymaga poszerzenia do dwóch pasów w każdym kierunku (2x7 metrów), budowy skrzyżowań, chodników (2x2 metry), ścieżek rowerowych po obu stronach jezdni (2x3 metry) i przystanków z zatokami autobusowymi. Zaprojektowano system oczyszczania wody spływającej z jezdni w szczelnym systemie kanalizacyjnym oraz cichą nawierzchnię [32].
Na polu PGR Bródno kręcone były m.in. sceny w filmie „Miś” (plan filmu „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta”) i „Żyć, nie umierać”[26]. We wrześniu 2017 roku na polu stanęła scenografia filmu Wojciecha Smarzowskiego o roboczej nazwie „3” (później "Kler"). Był to biały ołtarz, przy którym była kręcona scena mszy na krakowskich Błoniach [25].
Wiele dyskusji prowadzono w sprawie nazw nowych ulic powstających na zagospodarowywanym terenie. Początkowo od zachodu planowano nawiązać do ul. Świętego Wincentego i nadać nazwy świętych: św. Mateusza oraz św. Tomasza. Odrzucono jednak tę propozycję i uznano, że ulice powinny się kojarzyć z folwarkiem Bródno. W czerwcu 2017 roku radni Targówka sprzeciwili się nadaniu ulicom na tym terenie nazw ul. Miedza (wąski pas niezaoranej ziemi, rozgraniczający pola uprawne), ul. Niwa (ziemia uprawna) i ul. Płosa (część niwy mająca 12 zagonów), jednak decyzja należała do Rady Warszawy [31], która przyjęła te nazwy.
We wschodniej części deweloper osiedla Amsterdam zaproponował nazwy upamiętniające holenderskich malarzy: Jana Vermeera, Pieta Mondriana i Rembrandta. Wcześniej ulica między osiedlami miała nazywać się Na Nowinach, i prowadzić obok pl. Tulipanów i pl. Słoneczników. Ponieważ w Warszawie istnieją ul. Tulipanowa (Anin) i ul. Słonecznikowa (Chomiczówka), eksperci zaproponowali zamianę na pl. Amsterdamski i pl. Holenderski [39].