Nowy Mokotów i Park Rozwoju - Służewiec - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
Nowy Mokotów i Park Rozwoju


Nowy Mokotów i Park Rozwoju

Te dwie inwestycje, pierwsza (Nowy Mokotów) mieszkaniowa, a druga (Park Rozwoju) biurowa powstały na terenie po dawnych zakładach Przedsiębiorstwa Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa Północ. W momencie wyburzania zakładów na ich terenie znaleziono socrealistyczną rzeźbę murarza, którą wyeksponowano na skwerze. Ponadto na północ i zachód od inwestycji zaplanowano park linearny, jeden z nielicznych na Mokotowie.

biurowiecbiurowieckawiarniakawiarniaplac publicznyplac publicznyplac zabawplac zabawrzeźbarzeźbasiłownia plenerowasiłownia plenerowasklepsklepzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Konstruktorska, ulica Suwak
  • Rok powstania:  2012-2019
  • Obszar MSI:  Służewiec
  • Wysokość:   18 m
  • Funkcja:  biurowa, mieszkaniowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Teren przy ul. Konstruktorskiej 10 obejmuje dwa projekty inwestycyjne. Pierwszy to dwa biurowce wzdłuż linii kolejowej, określane nazwą Park Rozwoju. Drugi to osiedle mieszkaniowe Nowy Mokotów, które tworzy łącznie 20 budynków, pomiędzy którymi znajdują się tereny zielone, a na północ od nich projektowany jest park linearny. Na terenie osiedla znajdują się m.in. sklepy Biedronka, Żabka, Putka czy Hebe.

Na południe od osiedla funkcjonuje przystanek Osiedle Nowy Mokotów, uruchomiony 3 października 2016 roku dla autobusów linii 218 [12].

Park Rozwoju

Kompleks biurowy Park Rozwoju (ul. Konstruktorska #12 [3]) składa się z dwóch budynków, które oferują [2] 33285 m2 powierzchni biurowej na siedmiu kondygnacjach [3]. Projekt architektoniczny wykonała pracownia JEMS Architekci, deweloperem był Echo Investment SA, wykonawcą konstrukcji żelbetowej jest firma Fabet Konstrukcje [2], a za projekt fasad aluminiowo-szklanych odpowiada firma Opeus [18]. I etap otrzymał certyfikat BREEAM z oceną bardzo dobry [2] z wówczas najwyższym w tej kategorii wynikiem w Polsce, 67.83% [17]. II etap otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie Excellent z wynikiem 72.9% [26].

Całość składa się z dwóch budynków z zielonymi dziedzińcami i zlokalizowanej w łączniku restauracji [17]. Nowoczesna elewacja z odpornego na nagrzewanie szkła zapewnia optymalną temperaturę. Do dyspozycji jest dwupoziomowy parking podziemny [3] i naziemny, oferujące łącznie 740 miejsc postojowych [17]. Są tu m.in. dziedziniec z wodną kaskadą i kantyną, wewnętrzne place z wygodnymi ławkami, zielone tarasy na dachach i siłownia na świeżym powietrzu. Rowerzyści mają garaż ze stojakami oraz szatnie z prysznicami. Układ komunikacyjny to ścieżki prowadzące do głównych wejść i kantyny przeplatające się ze skwerami i dziedzińcami. Wewnętrzne dziedzińce otwierają się na przylegający od strony wschodniej teren zieleni publicznej. Przestrzeń w całym kompleksie została podzielona na strefy: ogólnodostępną oraz chronioną systemem kontroli dostępu. Powierzchnie biurowe zaprojektowano w układzie otwartego planu [17]. Fasady obu budynków to układ wizualnie nakładających się na siebie pasów z kamiennych i przeszklonych elementów [28].

Park Rozwoju powstał w dwóch etapach [17]. Budowę rozpoczęto w 2012 roku [18], I etap zakończono pod koniec 2014 roku, a drugi etap w połowie 2015 roku [2].

Nietypowa, deszczowa wizualizacja Parku Rozwoju wykonana przez agencję FAMA zdobyła tytuł Profesjonalnej Wizualizacji Tygodnia [16].

Nowy Mokotów

Osiedle Nowy Mokotów powstało przy ul. Konstruktorskiej #10. Łącznie jest tam 800 (690 [34]) mieszkań wraz z zielenią parkową i z elementami małej architektury. Całość zaplanowano jako autonomiczną jednostkę urbanistyczną z wewnętrznym układem komunikacyjnym, przestrzenią sprzyjającą integracji społecznej, miejscami takimi jak przedszkole, ośrodek zdrowia, sklepy i usługi. Całość stanowi zamknięty kwartał miejski z wewnętrznymi ogrodzonymi dziedzińcami [7].

Układ urbanistyczny to kompilacja zamkniętej zabudowy kwartałowej oraz wolnostojących budynków punktowych w otwartej przestrzeni. Inspiracjami były: warszawskie osiedle Sady Żoliborskie oraz nawiązanie do willi miejskiej. Kwartały zamyka trzykondygnacyjny cokół, tworzący ciągłą pierzeję i dzielący przestrzeń na część „zewnętrzną" i „wewnętrzną". Skala ma przypominać szeregową zabudowę domów jednorodzinnych. Budynek punktowy to powtarzalny moduł, który wznosi się nad trzykondygnacyjną bazą lub jako wolnostojący wypełnia wnętrza kwartałów. Elewacje są proste, stonowane, o tradycyjnym charakterze. Duże przeszklenia, przestronne loggie i balkony, zestawienie bieli, beżu i antracytu nadają charakter spokojnej elegancji. Kwartały rozdziela pas zieleni o charakterze parkowym, urządzony jako teren do rekreacji dla mieszkańców osiedla. Razem z przepięknym szpalerem wysokich drzew zachowanym w ul. Konstruktorskiej będzie tworzyć przyjemne otoczenie projektowanej zabudowy [9].

Mieszkania są wyposażone w ogródki, tarasy, loggie i balkony. Na podziemnym parkingu znajdują się komórki lokatorskie i pomieszczenia na rowery. Wszystkie budynki są dostępne dla osób niepełnosprawnych [7]. Parking wyposażono w czujniki LPG. Klatki schodowe wyposażone są w nowoczesne windy połączone z parkingiem, gdzie znajdą się wózki pozwalające na przewóz zakupów. Osiedle jest ogrodzone, a wejścia do klatek wyposażone w wideodomofony [23]

Projekt architektoniczny powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates [7] w składzie: Ewa Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Katarzyna Flasińska - Rubik, Fryderyk Szymański, Joanna Jędrychowska, Michał Kanas, Justyna Omelko, Paweł Siudecki, Antoni Szubski, Aleksandra Kurzątkowska, Piotr Kuczyński [9]. Bomar Projekt Konstrukcje Budowlane przygotował projekt budowlany i wykonawczy, a Echo Investment było deweloperem [22].

Projekt został wyróżniony w konkursie CIJ Awards 2014, zdobywając nagrodę w kategorii „Residential Affordable Development of the Year” [6].

Inwestycja realizowana jest w czterech etapach [7]. Budowę rozpoczęto w 2013 roku [7]. Etap I (A) został oddany do użytku we wrześniu 2014 roku. Składa się z 6 budynków (o zróżnicowanej wysokości od 5 do 9 pięter [7]), w których powstało 200 mieszkań oraz 6 lokali użytkowych. Trzy budynki połączone zostały trzykondygnacyjną bazą, a całość dopełnia wewnętrzny, zielony dziedziniec [34]. Mieszkania mają 30-122 m2 powierzchni [22]. Generalnym wykonawcą I i II etapu było Przedsiębiorstwo Budowlane Unimax [22].

II etap został zakończony w maju 2016 roku. Składa się on z sześciu budynków o wysokości od 5 do 9 pięter oraz wewnętrznego dziedzińca z zielenią i placem zabaw [34]. Budowę rozpoczęto w lipcu 2014 roku. W etapie powstało 206 kolejnych mieszkań. Generalnym wykonawcą I i II etapu było Przedsiębiorstwo Budowlane Unimax. Fabet Konstrukcje był wykonawcą robót żelbetowych [22].

W sierpniu 2015 roku rozpoczęto realizację III części [8], składającej się z ośmiu budynków o wysokości od 5 do 7 pięter z 239 lokalami (34-104 m2) oraz z lokalami użytkowymi. Zespół zaprojektowano jako zamknięty kwartał z trzema wejściami [34]. Wykonawcą inwestycji jest Mostostal Warszawa, wartość podpisanej umowy to 64 mln PLN [6]. 8 września zawisła wiecha [14], a koniec prac zaplanowano na III kwartał 2017 roku [13].

W lipcu 2016 roku rozpoczęto budowę IV etapu. Są to dwa niskie budynki jednoklatkowe na planie kwadratu. Liczą 22 mieszkania w budynku A i 23 w budynku B. Udogodnieniami są przesuwne okna, deski kompozytowe i szklane balustrady na balkonach [34]. Budowę realizuje firma Tasbud [21]. Prace zakończono w 2019 roku [22]. Budynki są połączone wspólnym garażem podziemnym. Ściany budynków oraz blendy balkonowe wykończono tynkiem mineralnym, fragmenty ścian w strefie balkonów wykonano w okładzinie kamiennej, natomiast balustrady balkonów wypełniono szklanymi taflami. Na terenie osiedla powstał nowoczesny plac zabaw dla dzieci z drewnianymi zabawkami oraz bezpieczną nawierzchnią wokół zabawek [30].

Obiekty, pomniki, tablice:

Murarz

Jest to socrealistyczna rzeźba [5] przysadzistego murarza w koszuli z zakasanymi rękawami [29] trzymającego wiertło lub młot pneumatyczny, zanurzony w ziemi [5]. Stoi ona obecnie na niewielkim skwerze w północno-zachodniej części terenu, obok ławek i plenerowej siłowni [5]. Jest to jedna z ostatnich pamiątek robotniczo-przemysłowej przeszłości tej części miasta [29].

Rzeźba powstała na początku lat 60-tych XX wieku. W 1962 roku stała przy ogrodzeniu wokół zrujnowanego Zamku Królewskiego. Istniały trzy takie rzeźby (dwie pozostałe znajdują się w rękach prywatnych). Ta została przeniesiona na teren magazynów przy ul. Konstruktorskiej [5]. Zalegała pod płotem na terenie magazynów, które zostały rozebrane pod budowę kompleksu. Echo Investment postanowiło ją ocalić i wyeksponować [29].

Park linearny

W północnej części osiedla zaplanowano park linearny, ciągnący się od stacji PKP Służewiec, przechodzący w rodzaj woonerfu (terenu rekreacyjnego dla pieszych) równoległego do ul. Konstruktorskiej. Większość terenu należy do miasta, część jest wydzierżawiona np. na parkingi [31]. Projekt ma zrealizować miejski Zarząd Zieleni. Futurystyczne wiaty mają osłonić miniaturowy plac przed biurowcami przy ul. Cybernetyki [32]. Zachodnia część parku ma powstać na działce, która jest byłą bocznicą kolejową (zapewniała obsługę istniejących tu wcześniej zakładów przemysłowych). Przez lata nieużywania zarosła i jest to jedyne miejsce w okolicy, które może pochwalić się okazałym drzewostanem [33].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

W 1945 roku były tu pola uprawne, a w latach 50-tych XX wieku zaczęto budować okoliczne zakłady. Z tamtych lat pochodzą nazwy ulic [29]. Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa Północ istniało w tym miejscu zapewne od 1964 roku [37]. Budynki zakładów wybudowane zostały w większości w 1965 roku w różnych technologiach [1]. Wtedy były to skrajne peryferia dzielnicy, pełne warsztatów i hal produkcyjnych [11].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Rzeźby przy Zamku Królewskim

[1962] Rzeźby przy Zamku Królewskim (źródło)

Zakłady przemysłowe

[1982] Zakłady przemysłowe (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Na terenie zakładów funkcjonowały liczne firmy, m.in. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Marco w latach 2001-2009 [4]. Pierwsze plany sprzedaży Przedsiębiorstwa Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa-Północ miały miejsce w 2001 roku [35].

W 2010 roku Echo Investment wygrało przetarg organizowany przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa Północ jako nabywca prawa użytkowania wieczystego. Za działkę o powierzchni 73.596 m2 zapłaciło 63 mln zł [36]. W momencie rozbiórki zespołu obiektów przemysłowych między styczniem i lutym 2011 roku na działce znajdowało się 15 budynków i 2 suwnice [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zakłady przemysłowe

[2009] Zakłady przemysłowe (źródło)

Zakłady

[2009] Zakłady (źródło)

Nowy Mokotów - budowa

[2009] Nowy Mokotów - budowa (źródło)

Zakłady przemysłowe

[2010] Zakłady przemysłowe (źródło)

Murarz - odnaleziony pomnik

[2011] Murarz - odnaleziony pomnik (źródło)

Park Rozwoju - budowa

[2012] Park Rozwoju - budowa (źródło)

Park Rozwoju - wizualizacja

[2012] Park Rozwoju - wizualizacja (źródło)

Posesja

[2012] Posesja (źródło)

Park Rozwoju

[2012] Park Rozwoju (źródło)

Park Rozwoju

[2012] Park Rozwoju (źródło)

Park Rozwoju

[2012] Park Rozwoju (źródło)

Park Rozwoju

[2012] Park Rozwoju (źródło)

Zakłady przemysłowe

[2012] Zakłady przemysłowe (źródło)

Konstruktorska 10

[2012] Konstruktorska 10 (źródło)

Zakłady przemysłowe

[2012] Zakłady przemysłowe (źródło)

Wyburzenia

[2012] Wyburzenia (źródło)

Wizualizacja

[2013] Wizualizacja (źródło)

Park Rozwoju - budowa

[2013] Park Rozwoju - budowa (źródło)

Park Rozwoju - budowa

[2013] Park Rozwoju - budowa (źródło)

Etap I

[2013] Etap I (źródło)

Etap I

[2013] Etap I (źródło)

Etap I

[2013] Etap I (źródło)

Budowa

[2013] Budowa (źródło)

Budowa

[2013] Budowa (źródło)

Nowy Mokotów - budowa

[2013] Nowy Mokotów - budowa (źródło)

Park Rozwoju - budowa

[2013] Park Rozwoju - budowa (źródło)

Park Rozwoju - budowa

[2014] Park Rozwoju - budowa (źródło)

Park Rozwoju

[2014] Park Rozwoju (źródło)

Nowy Mokotów - budowa

[2014] Nowy Mokotów - budowa (źródło)

Osiedle Nowy Mokotów

[2014] Osiedle Nowy Mokotów (źródło)

Konstruktorska 10b

[2014] Konstruktorska 10b (źródło)

Park Rozwoju - budowa

[2014] Park Rozwoju - budowa (źródło)

Park Rozwoju - budowa II etapu

[2014] Park Rozwoju - budowa II etapu (źródło)

Rzeźba

[2014] Rzeźba (źródło)

Murarz

[2015] Murarz (źródło)

Murarz

[2015] Murarz (źródło)

Budowa osiedla

[2015] Budowa osiedla (źródło)

Park Rozwoju

[2015] Park Rozwoju (źródło)

Siłownia

[2015] Siłownia (źródło)

Park rozwoju

[2015] Park rozwoju (źródło)

Osiedle od strony zachodniej

[2015] Osiedle od strony zachodniej (źródło)

Etap II

[2016] Etap II (źródło)

Etap II

[2016] Etap II (źródło)

Etap II

[2016] Etap II (źródło)

Etap II

[2016] Etap II (źródło)

Etap III

[2016] Etap III (źródło)

Etap III

[2016] Etap III (źródło)

Etap III

[2016] Etap III (źródło)

Etap III

[2016] Etap III (źródło)

Etap III

[2016] Etap III (źródło)

Etap III

[2016] Etap III (źródło)

Etap IV

[2016] Etap IV (źródło)

Etap IV

[2016] Etap IV (źródło)

Etap IV

[2016] Etap IV (źródło)

Makieta etapu II

[2016] Makieta etapu II (źródło)

Budowa

[2016] Budowa (źródło)

Park Rozwoju

[2016] Park Rozwoju (źródło)

Park Rozwoju - dziedziniec

[2016] Park Rozwoju - dziedziniec (źródło)

Murarz

[2016] Murarz (źródło)

Park rozwoju

[2017] Park rozwoju (źródło)

Osiedle

[2017] Osiedle (źródło)

Osiedle

[2017] Osiedle (źródło)

Osiedle

[2017] Osiedle (źródło)

Osiedle Nowy Mokotów

[2017] Osiedle Nowy Mokotów (źródło)

Osiedle Nowy Mokotów

[2017] Osiedle Nowy Mokotów (źródło)

Park Rozwoju

[2017] Park Rozwoju (źródło)

Nowy Mokotów - budowa

[2017] Nowy Mokotów - budowa (źródło)

Tereny zielone

[2017] Tereny zielone (źródło)

Tereny zielone

[2017] Tereny zielone (źródło)

Nowy Mokotów

[2017] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2017] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2017] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2017] Nowy Mokotów (źródło)

Skrzyżowanie ulic Suwak i Konstruktorska

[2017] Skrzyżowanie ulic Suwak i Konstruktorska (źródło)

Teren budowy

[2017] Teren budowy (źródło)

Projekt parku liniowego

[2017] Projekt parku liniowego (źródło)

Projekt parku liniowego

[2017] Projekt parku liniowego (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Plan osiedla

[2018] Plan osiedla (źródło)

Wnętrze osiedla

[2018] Wnętrze osiedla (źródło)

Wnętrze osiedla

[2018] Wnętrze osiedla (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Skwer

[2018] Skwer (źródło)

Park rozwoju

[2018] Park rozwoju (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Nowy Mokotów

[2018] Nowy Mokotów (źródło)

Park linearny

[2019] Park linearny (źródło)

Park linearny

[2019] Park linearny (źródło)

Park linearny

[2019] Park linearny (źródło)

Park linearny

[2019] Park linearny (źródło)

Park linearny

[2019] Park linearny (źródło)

Park linearny

[2019] Park linearny (źródło)

Osiedle

[2019] Osiedle (źródło)

Osiedle

[2019] Osiedle (źródło)

Osiedle

[2019] Osiedle (źródło)

Osiedle

[2019] Osiedle (źródło)

Osiedle

[2019] Osiedle (źródło)

Widok od południa

[2019] Widok od południa (źródło)

Opis przygotowano: 2020-01