Kamienica Strozberga


Kamienica Strozberga

Jest to typowa śródmiejska kamienica, zaprojektowana w okresie przedwojennym. Charakterystyczna jest oficyna, połączona z budynkiem na planie litery T.

zabudowa śródmiejskazabudowa śródmiejska

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Czerwonego Krzyża, ulica Stefana Jaracza
  • Rok powstania:  1936-1937
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   18 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Kamienica Calela Strozberga (ul. Jaracza #8, dawniej ul. Czerwonego Krzyża 14) została wzniesiona według projektu J. Krantza. Ma pięć kondygnacji i symetryczną trzyczęściową fasadę. Dwie skrajne części mają po dwie osie trójskrzydłowych okien. Każda para okien na tej samej kondygnacji jest lekko cofnięta, a pod nią znajduje się gzyms z rusztami skrzynek kwiatowych. Część centralną tworzą dwie osie balkonów, a między nimi cztery osie okien. Balkonowe okna są czteroskrzydłowe. Balustrady balkonów wykonano z poziomych płaskowników, a u podstawy zawieszono ruszty skrzynek kwiatowych z balustradkami trójpłaskownikowymi. W części pomiędzy balkonami, nad bramą wjazdową, znajdują się pasy po cztery dwuskrzydłowe okna, podkreślone rusztem na kwiaty pod oknami oraz brązowym kolorem płytek klinkierowych na elewacji między oknami. W przyziemiu znajduje się centralnie brama wjazdowa, a po obu stronach dwie witryny sklepowe w zaokrąglonych ościeżach od strony drzwi do sklepów. Lico ściany nad ciągiem między witrynami jest lekko cofnięte, a między pierwszą i druga kondygnacją jest niewielki gzyms. Drzwi są ażurowe, kute, w całości przeszklone, zaopatrzone w mosiężny pochwyt [1].

Elewacja od podwórza jest sześciokondygnacyjna. Na jej osi symetrii dostawiona jest dwutraktowa, prostopadła oficyna, tworząca z głównym budynkiem rzut litery T. Elewacje budynku głównego po obu stronach oficyny są czteroosiowe (od zewnętrznej strony umieszczono balkony, a druga oś od środka to drabinkowe okna klatek schodowych). Boczne (wschodnia i zachodnia) ściany oficyny są w dużej części ślepe, natomiast od południa znajdują się na każdym piętrze dwa szerokie balkony [1].

Na korytarzach i w sieni znajduje się posadzka z terakoty (białej, szarej, czarnej, brązowej), ułożonej w geometryczne, koncentryczne kompozycje. Ściany w przednim trakcie sieni oblicowane są brunatnym stiukiem. W tylnym trakcie sień się rozszerza, przechodząc w stopnie poprzedzające poprzeczny korytarz. Schodki flankowane są niskimi filarami i balustradą, a ściany korytarza wyłożono płytami imitującymi drobno żłobkowany kamień. Stopnie schodów są wyłożone czarnym lastrykiem [1].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

Ul. Jaracza powstała jako część utworzonej w 1929 roku ul. Czerwonego Krzyża. W lipcu 1951 roku otrzymała aktualną nazwę [4]. Przed powstaniem zabudowy były tu składy.

Kamienica Strozberga powstała w latach 1936-1937 [1].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Czerwonego Krzyża 14

[1939] Czerwonego Krzyża 14 (źródło)

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Od wielu lat na parterze kamienicy prowadzi warsztat rymarski Mieczysław Głowacki [5]. Podobno mieściła się tu również Pracownia Fortepianów i Pianin Macieja (Henryka [7]) Kopczyńskiego [6], istniejąca jako firma od 1908 roku [7].

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Od lipca 2012 roku budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków [2].

Znajdująca się w budynku galeria Wejman Gallery (od nazwiska właściciela, Krzysztofa Wejmana) pojawiła się tu w 2018 roku jako miejsce prezentujące polską sztukę XX wieku, zwłaszcza rzeźbę. Sama galeria działa od 2014 roku [3].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Kamienica Calela Strozberga

[2011] Kamienica Calela Strozberga (źródło)

Ul. Jaracza 8

[2017] Ul. Jaracza 8 (źródło)

Detale

[2017] Detale (źródło)

Wejście

[2017] Wejście (źródło)

Rolety w sklepach

[2017] Rolety w sklepach (źródło)

Opis przygotowano: 2021-03