Riviera - Śródmieście Południowe - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Riviera


Riviera

Dom Studencki Riviera to jeden z najwyższych akademików w Europie. Powstał w latach 60-tych XX wieku na terenie po torze wyścigów konnych. Od początku działał w nim kultowy klub muzyczny Remont, miejsce tworzenia się wielu nowych odłamów polskiej sceny muzycznej. Jego płaska, widoczna z daleka elewacja oraz regularny układ okien sprzyja wyświetlaniu na nim (poprzez zapalenie odpowiednich świateł) symbolicznych obrazów.

klubklubsklepsklepwysokościowiecwysokościowieczbiorowe zakwaterowaniezbiorowe zakwaterowanieścieżka rowerowaścieżka rowerowa

  • Ulice:   Aleja Armii Ludowej, ulica Ludwika Waryńskiego, ulica Polna
  • Rok powstania:  1962-1964
  • Obszar MSI:  Śródmieście Południowe
  • Wysokość:   80 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Bubicz Józef, Buczkowska-Pietruska Hanna, Gajewski Henryk, Korolkiewicz Józef, Molenda Czesław, Preyzner Stanisław, Thor Kazimierz

Opis urbanistyczny:

Dom Studencki Riviera jest jednym z akademików Politechniki Warszawskiej. Gdy powstał był wybitnym obiektem architektonicznym [1]. Tworzy go część mieszkalna, sala sportowa, sala widowiskowa oraz stołówka. Był to pierwszy w Polsce wysokościowiec pełniący rolę akademika [2], najprawdopodobniej najwyższy dom studencki w Europie [3]. Ma licowane klinkierem elewacje szczytowe i przeszkloną elewację frontową z jednakowej wielkości oknami [1]. Budynek służy jako węzeł radiowy. Na dachu umieszczony jest neon firmy Michelin oraz maszt telekomunikacyjny [1] mający 13 metrów wysokości. Sam budynek liczy 67 metrów wysokości (22 kondygnacje nadziemne i jedna podziemna), na które składają się: piwnica, parter, 3 piętra techniczne, 2 poziomy antresoli i 16 poziomów mieszkalnych [2].

Obiekty, pomniki, tablice:

Układ okresowy

Od lat 60-tych XX wieku na fasadzie Riviery widnieje charakterystyczna betonowa płaskorzeźba przedstawiająca tablicę Mendelejewa, sugerująca powiązanie budynku z naukami ścisłymi. Płaskorzeźba skonstruowana jest na zasadzie wyżłobienia w betonie. W 2011 roku Mozaika musiała zostać rozkuta (by poszerzyć jedną z klatek schodowych), a następnie zrekonstruowana [14].

Układ słoneczny

Na sąsiedniej fasadzie budynku znajduje się płaskorzeźba z układem słonecznym [14]. Jest to ceramiczna mozaika autorstwa Stanisława Preyznera i Józefa Korolkiewicza [6].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

Tor wyścigów konnych na Polu Mokotowskim w 1887 roku został przeniesiony w miejsce pomiędzy dzisiejszym placem Politechniki, a placem Unii Lubelskiej, gdzie obecnie wznosi się Riviera. Równolegle do ulicy Polnej powstały dla najbogatszych; arystokratów drewniane trybuny. Naprzeciwko trybun znajdowała się meta [13].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Tor po przeniesieniu

[1888] Tor po przeniesieniu (źródło)

Trybuny na Polu Mokotowskim

[1895] Trybuny na Polu Mokotowskim (źródło)

Mniejsza trybuna

[1895] Mniejsza trybuna (źródło)

Okres międzywojenny:

Ostatni wyścig odbył się w 1938 roku, później tor został przeniesiony na Służew [13].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Widok z góry

[1919] Widok z góry (źródło)

Defilada oddziału piechoty przed marszałkiem Józefem Piłsudskim

[1928] Defilada oddziału piechoty przed marszałkiem Józefem Piłsudskim (źródło)

Mniejsza trybuna

[1928] Mniejsza trybuna (źródło)

Trybuny

[1933] Trybuny (źródło)

Gonitwa

[1933] Gonitwa (źródło)

Teren toru wyścigowego

[1935] Teren toru wyścigowego (źródło)

Prezentacja koni przed gonitwą

[1935] Prezentacja koni przed gonitwą (źródło)

Wyścigi konne na Polu Mokotowskim

[1936] Wyścigi konne na Polu Mokotowskim (źródło)

Trybuny

[1936] Trybuny (źródło)

Fragment gonitwy

[1936] Fragment gonitwy (źródło)

Rozbiórka toru wyścigowego

[1938] Rozbiórka toru wyścigowego (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Pod koniec lat 50-tych XX wieku tereny we wschodniej części Pola Mokotowskiego otrzymała do zagospodarowania Politechnika. Powstał tam ciąg budynków, w skład którego weszły akademiki Riviera i Mikrus, przychodnia i dwa bloki mieszkalne [2].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Ogródki działkowe przy Polnej

[1946] Ogródki działkowe przy Polnej (źródło)

Czasy PRL-u:

Akademik Riviera został wzniesiony w latach 1962-1964 [1] według projektu architektów Józefa Bubicza, Kazimierza Thora i Czesława Molendy [2]. Kiedy go zbudowano, górował nad dużą częścią Śródmieścia i zwracał uwagę swoją wielkością [4]. W tym samym okresie jako część założenia Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, między zrujnowanymi kamienicami. powstała ulica Ludwika Waryńskiego (robocza nazwa Nowomarszałkowska). Odcinek między ul. Nowowiejską i Puławską powstał w latach 1966–1967. Ulica została tak poprowadzona, by wyburzyć jak najmniej zabudowań, na co wskazuje jej kształt. Patronem jest Ludwik Waryński, działacz i ideolog ruchu socjalistycznego. Próby zmiany nazwy kończyły się sprzeciwem mieszkańców Warszawy [12].

Klub Remont

Od 1973 roku na parterze budynku jest zlokalizowany klub Remont [1]. Jednym z jego założycieli i dyrektorem do 1979 roku był Waldemar Dąbrowski, późniejszy Minister Kultury. W klubie gościli Julio Cortazar czy Andrzej Wajda [7]. Miał wiele oddziałów: Galerię Remont prowadzoną przez Henryka Gajewskiego, ośrodek teatralny, DKF Kwant, Jazz Club Remont, Folk Club Remont. Był najważniejszym klubem jazzowym w Polsce w latach 70-tych XX wieku [10]. Remont miał status kultowej świątyni punk rocka [9] od momentu, gdy odbył się w nim pierwszy punkowy koncert w Polsce (grupy the Raincoats) [10] w 1978 roku. Tutaj w 1982 roku debiutował zespół KULT, w 1985 roku debiutowała Kobranocka. W 1990 roku Jacek Kaczmarski nagrał pierwszą po powrocie z emigracji płytę, a Kabaret OTTO dał pierwszy występ [5].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Mozaika

[1964] Mozaika (źródło)

Riviera

[1965] Riviera (źródło)

Riviera

[1967] Riviera (źródło)

Riviera

[1968] Riviera (źródło)

Riviera i powstające budynki obok

[1969] Riviera i powstające budynki obok (źródło)

Wejście

[1970] Wejście (źródło)

Wybudowana Riviera

[1970] Wybudowana Riviera (źródło)

Widok z południa

[1970] Widok z południa (źródło)

Dom Studencki Riviera

[1970] Dom Studencki Riviera (źródło)

Wizualizacja ul. Waryńskiego

[1974] Wizualizacja ul. Waryńskiego (źródło)

Riviera

[1976] Riviera (źródło)

Ul. Waryńskiego

[1977] Ul. Waryńskiego (źródło)

The Raincoats na festiwalu performance w klubie Remont

[1978] The Raincoats na festiwalu performance w klubie Remont (źródło)

Przed wejściem

[1980] Przed wejściem (źródło)

Zespół Tilt przed wejściem

[1980] Zespół Tilt przed wejściem (źródło)

Riviera

[1985] Riviera (źródło)

Przemiany 1989-2000:

W podziemiach na początku lat 90-tych XX wieku mieścił się klub Hades, a następnie studio nagraniowe Złota Skała. W latach 1992-1994 na budynku znajdował się nadajnik prywatnej telewizji Top Canal [1].

W latach 1996-1999 przeprowadzono modernizację akademika. Projekt powstał w biurze projektowym WARCENT, a głównym projektantem była Hanna Buczkowska-Pietruska. Zgodnie z projektem został całkowicie zmieniony wygląd zewnętrzny akademika. Pokryto go okładziną ze szkła refleksyjnego w kolorach granatu i błękitu. Zmieniono również rozkład pokoi. Na każdym piętrze w miejsce 21 pokoi powstały 3 pokoje 2-osobowe z łazienką i 6 segmentów mieszkalnych po 2 pokoje 3-osobowe z aneksem kuchennym i łazienką (powstałych z połączenia 3 starych pokoi) [2].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Fasada

[1997] Fasada (źródło)

XXI wiek:

Przez długi czas ul. Waryńskiego była jednokierunkową w stronę Mokotowa, pas w kierunku centrum powstał w 2002 roku. Obecnie ulica posiada dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. W latach 2013-2014 roku powstała ścieżka rowerowej wzdłuż ulicy [12].

W odnowionym budynku klub Remont stracił charakterystyczny wygląd korespondujący z nazwą lokalu [7]. Nie ma w nim już pokrytych kurzem witryn z oldschoolowymi plakatami nadchodzących imprez koncertowych [9], natomiast klub dysponuje obecnie powierzchnią ponad 1000 metrów kwadratowych, co pozwala na zabawę około 900 osób. Na lokal składa się parkiet taneczny z dużym barem, palarnia, dwie sale VIP [8]. W Rivierze mieści się też Centrum Ruchu Studenckiego, Studencka Telewizja Internetowa TVPW i Radio Aktywne [1]. Telewizja Studencka działa od roku 2007. W 2013 roku telewizja podjęła współpracę z TVP Warszawa [11].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Fasada Riviery

[2002] Fasada Riviery (źródło)

Fasada Riviery

[2002] Fasada Riviery (źródło)

Wejście do klubu

[2007] Wejście do klubu (źródło)

Widok ze strony ronda

[2013] Widok ze strony ronda (źródło)

Elewacja

[2015] Elewacja (źródło)

Sala VIP

[2015] Sala VIP (źródło)

Bar w klubie

[2015] Bar w klubie (źródło)

Palarnia w klubie

[2015] Palarnia w klubie (źródło)

Zaktualizowano: 10 - 2015